Dijital Pazarlama İle Satış Hacminizi Artırabilirsiniz

Eskiden kullanılan geleneksel pazarlama yöntemleri, artık yerini daha modern dijital pazarlama yöntemlerine bıraktı.

Dijital pazarlama ile satış hacminizi arttırmanız mümkün. Tabii, bunun için öncelikle dijital pazarlama nedir? Sorusunun cevabını bilmeniz gerekiyor. Dijital pazarlama, elektronik ortamlarda ürünlerinizin tanıtılmasına ve buna paralel olarak da pazarlanmasına verilen genel addır.

Günümüz teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte satış stratejileri değişti. Eskiden kullanılan geleneksel pazarlama yöntemleri, artık yerini daha modern dijital pazarlama yöntemlerine bıraktı. Çünkü, bunun birçok nedeni var. Nedenlerine, ilerleyen bölümlerinde genişçe yer vereceğiz.

Kitlelerin, tercih ettiği mecralar değiştikçe pazarlama stratejileri de buna bağlı olarak değişiyor. Son yıllarda kitlelerin internet ve sosyal medyayı tercih etmelerinden dolayı kitlelere ulaşım buralarda mümkün hale geldi. Geleneksel medya daha çok yüksek yaş gruplarına kaldı(son zamanlarda bu oran giderek azalmakta). Bu nedenle de hem potansiyel müşterilere ulaşmak için hem de maliyetleri azaltmak için son zamanların trendi ‘dijital pazarlama’ kullanılıyor. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Bir Ürünü Nasıl Satarsınız? >>

Neden Dijital Pazarlama?

Dijital pazarlama, mali açıdan sizin dostunuzdur.

Dijital pazarlama, mali açıdan sizin dostunuzdur. Geleneksel medyanın yüksek maliyetlerine göre maliyeti çok daha düşüktür. Her girişimci pazarlama alanına düşük bütçe ayırıp yüksek performans elde etmek ister. Bu artık mümkün. Dijital pazarlama alanında bütçe belirlenir ve belirlenen bütçe dahilinde bir pazarlama stratejisi oluşturulur. En düşük maliyet ile en yüksek verim elde edilmeye çalışılır. Tabii bu verimin seviyesi, yapılan analizlerle doğru orantılıdır.

Ayrıca, dijital pazarlama ile anlık analizler  yapılarak, reklam kampanyasına müdahale edilebilir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde böyle bir şansınız yoktur. Bütçeniz, başarısız bir reklam stratejisi uğruna tamamen bitebilir. Dijital pazarlama alanında yapılan reklamlara baktığımızda bizlere anlık veriler sunar ve bu veriler ışığında düzeltmeler yapabilme fırsatı verir. Eğer kitleyi doğru seçemediyseniz, müdahale edip yeni bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

Marka Önemi Nedir? >>

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama yöntemleri veya dijital pazarlama teknikleri başlığı altında işleyeceklerimiz, daha iyi bir satış stratejisi için gereklidir. Çünkü, bu teknikler kullanılarak potansiyel müşterilere ulaşılmaya çalışılır ve satış hacmi arttırılma amaçlanır.

İlk olarak, markanız adına misyon ve vizyonunuzu barındıracak kaliteli bir web sitesi kurmalısınız. Ardından verdiğiniz hizmetleri veya sattığınız ürünlerin tanıtımını sitenizde yapmalısınız. Tabi, sadece ürün eklemek vs. bu iş için yetmez. Google aramalarında ‘anahtar kelimeler’de üst sıralarda olmanız insanlara güven verir. Bu nedenle ‘Seo’ çalışmalarına önem verip, sitenizi en üstlere taşımalısınız.

Daha sonra Google Adwords veya sosyal medya reklamcılığını kullanarak, kitlenize uygun reklam stratejileri geliştirmelisiniz. Geliştirmiş olduğunuz bu reklam stratejileri ile kitlelere erişiminiz kolaylaşacaktır. Reklamlarınızı anlık olarak analiz edin ve iyileştirmeler yapın. Zaten dijital pazarlama alanının en çok tercih edilmesindeki ana etkenlerden birisi de ‘anlık analiz’ dir.

Son olarak; tüm bu aşamaları başarılı bir şekilde atlattıysanız, geriye kalan tek şey müşteri memnuniyetidir. Tabi, bunun içinde online destek, ticket sistemi vs. gibi şeyleri kullanmalısınız. Böylece müşterilerinizden geri bildirimi alıp, iyileştirme çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri >>