Stres Halindeyken Yeme İsteğini Azaltmanın Püf Noktaları

Yaşadığımız hayatta stres tabiki de kaçınılmaz bir şey, bunu ortadan kaldırabilmemiz mümkün değil ama bununla baş etmeyi öğrenebiliriz. Stres, beraberinde bir çok sorunu da ortaya çıkarabilmektedir. Bu yazımda , stresin beslenmemiz üzerindeki negatif etkilerini en aza indirmenin püf noktalarından bahsedeceğim. Psikolojik acıyı bastırmak  için bir çok birey  besin tüketimine yönelmektedir.

 

Peki stres halindeyken  hangi besinlerin tüketiminden  uzak durmalıyız?

*Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Özellikle fastfood tüketimine düşkünlük bu süreçte artabiliyor. Bu besinler yağ oranı yüksek olan besinlerdir.

Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı.

*Aşırı baharat tüketiminden kaçınılmalıdır.

*Kahve tüketiminizi azaltıp çok sert kahvelerden uzak durunuz.

 

Yoğun stres zamanlarında hangi besinleri  tercih  etmeliyiz?

*Belirli zamanlarda küçük porsiyonlarla yemek   yenmelidir. Beslenme planınızda  ara öğünlere  yer vermeye özen gösteriniz. Küçük porsiyonlarda  taze ya da kuru meyveler, süt, yoğurt  ve ceviz , badem , fındık gibi kavrulmamış kuru yemişler  ara öğünleriniz  için sağlıklı alternatiflerdir.

*Balık ve deniz ürünleri  içeriğindeki omega 3 yağları sayesinde strese karşı koruyucudur. Haftada 2   gün  ızgara ya da fırında balık tercih edebilirsiniz.

balıktaki proteinler vücudun gereksinim duyduğu bütün esansiyel amino asitleri içerir.

*Bal, en iyi antidepresan besinlerden biridir. Kahvaltınıza  ya da tükettiğiniz bitki çaylarına   1-2 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz .

*Bal en iyi antidepresan besinlerden biridir. Kahvaltınıza ya da tükettiğiniz bitki çaylarına 1-2 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz

*Bitter çikolata mutluluk hormon (serotonin)  salgısını arttıran bir besindir. Günde 20-25 gramı geçmeyecek şekilde,  kahvenizin yanına 2 kare bitter çikolata ekleyerek  daha mutlu hissedebilirsiniz.

*Günde 1-2 fincan, sinir  hücrelerini rahatlatan otların çayları tercih edilebilir. Bu bitkilere örnek;  kedi otu , nane , aslan kulağı , melisa, adaçayı, lavanta, ıhlamur ve  passifloradır.

*Günde 1-2 fincan sinir hücrelerini rahatlatan otların çayları tercih edilebilir. Bu bitkilere örnek; kedi otu , nane , aslan kulağı , melisa, adaçayı , lavanta ,ıhlamur ve passifloradır.

*Güneş ışığına çıkmaya özen gösterin. Güneş ışığı, vücutta  mutluluk hormon salınımını uyararak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Daha mutlu ve neşeli günler dileklerimle…