fbpx

Analitik Düşünme Nedir?

Analitik düşünme nedir? Sorusunu sormadan önce geçmiş yıllarınıza dönün. Okullarda öğretmenlerinizin, analitik düşünelim, analitik düşünmek önemlidir gibi dediği sözleri hatırlayın. Elbetteki öğretmenler bu sözleri laf olsun diye söylemedi. Analitik düşünme insana birçok beceri kazandırır. Bu beceriler doğrultusunda da daha başarılı bir hayat mümkün hale gelir.

Gerek çocuklar gerekse büyükler için önemli olan bu kavram, hayatın her alanında kullanılmaktadır. Peki, analitik düşünme ne demek? Hangi alanlarda kullanırız? Hiç düşündünüz mü?

Hayat içerisinde birçok problemle karşılaştığımız bir gerçek. Bu problemleri ‘analitik düşünme’ yaparak çözümleriz. Her ne kadar farkında olmasanız da kendi içerinizde uyguladığınız stratejiler ve yöntemler, analitik zekanızın bir sonucudur.

Analitik Düşünme Ne Kazandırır?

Analitik düşüncenin insana kazandırdığı olumlu şeyler vardır.

Analitik düşüncenin insana kazandırdığı olumlu şeyler vardır. Asla olumsuz bir etkisi yoktur. Analitik düşünme ile elde ettiğiniz kazanımlarla toplumda daha güzel bir konuma gelebilirsiniz.

Kendini Geliştiren İnsanlardan Tavsiyeler >>

  • En temele inmemizde fayda görüyorum. Analitik düşünme, okul başarısında etkilidir. Çünkü, okulda yapılan faaliyetlerde ‘analitik düşünce’ gereklidir.
  • Analitik düşünceye sahip insanların daha sorgulayıcı ve araştırmayı seven insanlar olduğu da görülmüştür. Sorgulayıcı insanlarında bilgiye ulaşma konusunda ne kadar başarılı oldukları halk arasında bilinmektedir.
  • Analitik düşünme problemlere karşı çözüm olarak kullanılır. Eğer, analitik zeka kullanımımız üst düzeydeyse, çözülemeyecek problemleri bile çözmeniz mümkün.
  • Analitik düşünce sadece çözüm sunmaz. Aynu zamanda önerilerde sunar. Bir işi birçok modele ayırabilir. İnsanı çok yönlü düşündürür.
  • İş bulma konusunda yardımcı olur. Çünkü, iş ilanlarında da denk gelmiş olabilirsiniz; bazı patronlar, işçilerinde ‘analitik zeka’ ister. Bunun sebebi ise o işçinin çözüme odaklı olmasıdır.

Analitik düşünce faydaları konusunu toparlayacak olursak; analitik düşünme, insanlara bulundukları konum itibari ile ferahlama sağlar. Eğitim, iş ve sosyal alanlarda bireylerin başarı kaynağı olur. Ayrıca, bireyin kendini geliştirmesi konusunda da yardımcı olur.

Analitik Düşünme Nasıl Geliştirilir?

Analitik düşünme, her ne kadar doğuştan gelen bir özellik gibi gösterilse de tam olarak öyle değildir. Bildiğiniz üzere beyin, sizin faaliyetleriniz çerçevesinde kendini geliştirir. Aşağıda verilen önerileri yaptığınız da sizlerde analitik zekanızı geliştirebilirsiniz.

Analitik Zeka Geliştirmek İçin Öneriler

  • Bilim kurgu ve politik filmler izleyebilirsiniz.
  • Matematik problemleri çözebilirsiniz.
  • Zeka oyunları oynayabilirsiniz.
  • Bol bol kitap okuyabilirsiniz.
  • Strateji oyunları oynayabilirsiniz. (Bağımlılık konusunda dikkat etmenizde fayda var.)

Duygusal Zeka Nedir? >>

Birol Ateş
Birol Ateş
Own dreams follower Electrical Engineer / Social Media Manager Networker and Learner

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,568TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...