fbpx

Analitik Düşünme Nedir?

Analitik düşünme nedir? Sorusunu sormadan önce geçmiş yıllarınıza dönün. Okullarda öğretmenlerinizin, analitik düşünelim, analitik düşünmek önemlidir gibi dediği sözleri hatırlayın. Elbetteki öğretmenler bu sözleri laf olsun diye söylemedi. Analitik düşünme insana birçok beceri kazandırır. Bu beceriler doğrultusunda da daha başarılı bir hayat mümkün hale gelir.

Gerek çocuklar gerekse büyükler için önemli olan bu kavram, hayatın her alanında kullanılmaktadır. Peki, analitik düşünme ne demek? Hangi alanlarda kullanırız? Hiç düşündünüz mü?

Hayat içerisinde birçok problemle karşılaştığımız bir gerçek. Bu problemleri ‘analitik düşünme’ yaparak çözümleriz. Her ne kadar farkında olmasanız da kendi içerinizde uyguladığınız stratejiler ve yöntemler, analitik zekanızın bir sonucudur.

Analitik Düşünme Ne Kazandırır?

Analitik düşüncenin insana kazandırdığı olumlu şeyler vardır.

Analitik düşüncenin insana kazandırdığı olumlu şeyler vardır. Asla olumsuz bir etkisi yoktur. Analitik düşünme ile elde ettiğiniz kazanımlarla toplumda daha güzel bir konuma gelebilirsiniz.

Kendini Geliştiren İnsanlardan Tavsiyeler >>

  • En temele inmemizde fayda görüyorum. Analitik düşünme, okul başarısında etkilidir. Çünkü, okulda yapılan faaliyetlerde ‘analitik düşünce’ gereklidir.
  • Analitik düşünceye sahip insanların daha sorgulayıcı ve araştırmayı seven insanlar olduğu da görülmüştür. Sorgulayıcı insanlarında bilgiye ulaşma konusunda ne kadar başarılı oldukları halk arasında bilinmektedir.
  • Analitik düşünme problemlere karşı çözüm olarak kullanılır. Eğer, analitik zeka kullanımımız üst düzeydeyse, çözülemeyecek problemleri bile çözmeniz mümkün.
  • Analitik düşünce sadece çözüm sunmaz. Aynu zamanda önerilerde sunar. Bir işi birçok modele ayırabilir. İnsanı çok yönlü düşündürür.
  • İş bulma konusunda yardımcı olur. Çünkü, iş ilanlarında da denk gelmiş olabilirsiniz; bazı patronlar, işçilerinde ‘analitik zeka’ ister. Bunun sebebi ise o işçinin çözüme odaklı olmasıdır.

Analitik düşünce faydaları konusunu toparlayacak olursak; analitik düşünme, insanlara bulundukları konum itibari ile ferahlama sağlar. Eğitim, iş ve sosyal alanlarda bireylerin başarı kaynağı olur. Ayrıca, bireyin kendini geliştirmesi konusunda da yardımcı olur.

Analitik Düşünme Nasıl Geliştirilir?

Analitik düşünme, her ne kadar doğuştan gelen bir özellik gibi gösterilse de tam olarak öyle değildir. Bildiğiniz üzere beyin, sizin faaliyetleriniz çerçevesinde kendini geliştirir. Aşağıda verilen önerileri yaptığınız da sizlerde analitik zekanızı geliştirebilirsiniz.

Analitik Zeka Geliştirmek İçin Öneriler

  • Bilim kurgu ve politik filmler izleyebilirsiniz.
  • Matematik problemleri çözebilirsiniz.
  • Zeka oyunları oynayabilirsiniz.
  • Bol bol kitap okuyabilirsiniz.
  • Strateji oyunları oynayabilirsiniz. (Bağımlılık konusunda dikkat etmenizde fayda var.)

Duygusal Zeka Nedir? >>

Birol Ateş
Birol Ateş
Own dreams follower Electrical Engineer / Social Media Manager Networker and Learner

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? Tatilde Neler Yapmalı?

Yarı yıl tatili veya hafta sonu tatili olsun, öğrenciler nasıl verimli bir tatil geçirebilir? Eğitim, öğrenciler için sadece okulda olmaz. Okul dışındaki sürelerde de...

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler

Doğrudan satışta iş planı yoksa yapmanız gerekenler nelerdir? İster küçük bir işletme kuruyor olun, ister mevcut işinizi yeniden keşfetmek istiyor olun, bir iş planı...

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....