fbpx

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak hızlı okuma, günümüzde okuma tekniği olarak kullanılmaktadır. Az vakitte daha fazla kelime için kullanılan bu yöntem, literatürde anlayarak hızlı okuma teknikleri olarak da geçmektedir. Bu teknikler kullanılarak bireyin, daha fazla kelimeyi daha kısa sürede okuması hedeflenmektedir.

Her ne okursanız okuyun, hızlı okumak zorundasınız! Zaman durmuyor, ve gerek verimli ders çalışmak gerekse kişisel gelişiminiz için okumanız gereken birçok şey var. Hızlı okuduğunuz taktirde daha çok şey okumanız mümkün hale gelecektir. Tabi, bu aniden oluşacak bir şey değildir. Tekniklerden ziyade, okuma alışkanlığınızın da olması gerekmektedir. Hali hazırda iyi okuyan birisi bu teknikleri öğrenerek hızlı okuma konusunda kendini geliştirebilir. Ancak, son yapılan tekniklerde yavaş okuyanlar içinde çeşitli formüller üzerinde durulmuştur.

İnsanlar ortalama dakikada 250 kelime kadar okumaktadır. Bu da yaklaşık bir sayfayı 1-2 dakika civarında okuma anlamına gelmektedir. Hızlı okuma teknikleri ile 250 kelimeden 500 kelimeye çıktığınızı hayal edebiliyor musunuz? Eğer, gerçeklerin farkına vardıysanız ve okumanın önemini kavradıysanız anlayarak hızlı okuma konusunda sizlere yardımcı olacak tekniklere geçelim.

Dikkat Süresi Nasıl Artırılır? >>

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Anlayarak hızlı okuma kursları olduğu bilinmektedir.

Anlayarak hızlı okuma kursları olduğu bilinmektedir. Bizler, bu başlıkta herhangi bir kursa gitmeden kendi imkanlarınız çerçevesinde yapabileceğiniz hızlı okuma teknikleri konusundan bahsedeceğiz. Dilerseniz, nasıl hızlı okurum? Sorusunun cevabını verelim.

1. Sizi Engelleyecek Şeylerden Kurtulun

Hızlı okumadan evvel okuma yapmak için size uygun ortamı sağlamış olmanız gerekmektedir. Bunun içinde çevrenizde dikkatinizi bozan ne kadar cisim veya canlı varlık var ise onlardan kurtulmanız gerekmektedir. Daha izole bir yer seçip, okumaya odaklanmalısınız.

2. İç Seslendirme

Anlayarak hızlı kitap okumak için öncelikle hız gereklidir. İç seslendirme denilen olay, okunulan metnin içten okunmasıdır. Dünya üzerinde de en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Fakat, içerden metni seslendirdiğinizde vakit kaybedersiniz. Sizin yapmanız gereken şey; iç ses yapmadan okumaktır. İç ses yapmadan okumak size zaman kazandıracaktır. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde faydasını göreceksiniz. Ayrıca, kelimeleri blok blok şeklinde okumalısınız. Blokları seslendirmek her zaman daha zordur.

Kısa Hikayeler: Ala Geyik Hikayesi >>

3. Verimsiz Göz Hareketleri

Anlayarak hızlı okuma teknikleri konusunda en yorucu ve en hatalı davranışlarından birisi verimsiz göz hareketleridir. Göz, 4 cm alanı kaplayabilir. Bu da yaklaşık 4-5 kelimeye denk gelmektedir. Bu nedenle bakışlarınızı yumuşatın. Kelimeleri tek tek görmeyin, onları birer grup gibi görün ve öyle okuyun. Göreceksiniz ki daha da hızlı okumaya başlayacaksınız.

4. Pratik Yapın

Verimli kitap okuma için bol bol pratik yapmanız gerekmektedir. İşleyen demir pas tutmaz misali her gün kitap okumalısınız. Birkaç yılın sonunda meyvesini toplayacaksınız.

5. Kolay Metinler İle Başlayın

Anlayarak Hızlı okuma konusunda yapılan hatalardan birisi de zor metinlerden başlamaktır. Bu sadece moralinizi bozar. Bu nedenle de daha basit metinlerden faydalanın. Motivasyonunuzu yüksek tutun.

6. Motivasyon ve Konsantrasyon

Bu iki kavram olmasa hızlı okuma teknikleri bir işe yaramayacaktır. Her şeyin başı konsantrasyon ve motivasyondur. Bu nedenle de ‘iç ve dış dikkat dağıtıcı her şeyi kısıtlayın’. İç sesinizi bastırmaya çalışın metne odaklanın. Yapabileceğinize inanın.

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar – 1 >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,567BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,005TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi

Hobiler genellikle rahat yaşam süren insanlar için gerekli aktiviteler olarak düşünülür. Ancak hobilerin faydaları saymakla bitmez. Hatta dolu, meşgul, stresli yaşamları olan insanların bile...

Erken Uyanmanın Faydaları Nelerdir?

Erken uyanmanın faydaları nelerdir? Güne enerjik bir başlangıç yapmanın, işinizde performansınıza, üretkenliğinize ve verimliliğinize ne gibi katkıları vardır? İnsanlar genelde erken uyanmayı sevmediklerini belirtirler....

İşlerinde Son Derece Başarılı Olanların 10 Alışkanlığı

Başarı kucağınıza düşmez. Çoğu zaman, elde ettiğiniz her şeyin kazanılması ve üzerinde çalışılması gerekir. Başarınızı kazanmak, kendinizi sıkı çalışmaya, büyük bir tutuma ve bağlılığa...

Çocuklarda İyi Okuma Alışkanlıkları Nasıl Geliştirilir?

Okuma, çocukların başarılı olmak için öğrenmeleri gereken en temel becerilerden biridir. İyi okuma alışkanlığı, sadece akademik açıdan öğrencilere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam...

İşinizde Takım Çalışmasını Geliştirmenin Kanıtlanmış Yolları

İşinizde takım çalışması yapmak, ekibinizin verimliliğini ve nihayetinde kârınızı doğrudan etkiler. Ekip üyeleriniz birbirleriyle işbirliği yapmazsa, hedeflerinize ulaşmak için mücadele edeceksiniz. Diğer taraftan, işbirlikçi...

Doğrudan Satışta Ekibiniz Neden Çalışmaz?

Doğrudan satışta ekibiniz neden çalışmaz? Acaba işinizde bir düşüş mü yaşıyorsunuz? Ürünlerle, müşterilerle, piyasa veya başka bir şeyle mi ilgili olduğunu düşünüyorsunuz? Doğrudan satışa...