Dikkat Süresi Nasıl Artırılır?

Dikkat süresi nasıl artırılır? - Ancak uyku yoksunluğu, bir çalışanın dikkat süresine zarar verebilecek çok sayıda faktörden sadece biridir.

Dikkat sürenize dikkat etmek kolay bir başarı değildir. İşinizde, ödevinizde veya projenizde dikkat süresi nasıl artırılır? Verimli, üretken ve de potansiyelini kullanan kişilerin bildikleri bir şeyler olmalı. Şimdi bu püf noktalara gelin birlikte bakalım.

Amerika’da yayımlanan bir dergiye göre, verimlilik ve uyku süresinin bağlantlı olduğu ortaya çıkmıştır. bir gecede 10 saate kadar veya daha fazla uyuyan çalışanların, bazı sağlık sorunları nedeniyle her ay 1.6 gün daha az çalışmaktadırlar. Bu durum bir gecede 8 saat veya daha az uyuyanlardan daha az verimli oldukları anlamını  taşıyor. Ayrıca, ikinci çalışan grubunun gece 10 saat veya daha fazla uyuyanlardan 2.2 kat daha verimli olduğu tespit edilmiştir.

Ancak uyku yoksunluğu, bir çalışanın dikkat süresine zarar verebilecek çok sayıda faktörden sadece biridir. Zayıf dikkat süresi, hızlı sorgulara daha yavaş yanıt verebilir. Görevleri niteliksel olarak çivilemeye gelince daha az yaratıcı ve bozulmuş bir odağa sahiptirler. Ayrıca eleştirel düşünmeden yaptıkları için kötü kararlar alırlar. Çoğunlukla kendi başlarına çevrildikleri için problem çözemezler.

İş Yerinde Nasıl Daha Yenlikçi Olunur? >>

Dikkat Süresi Nasıl Artırılır?

Bugün, dikkat süresi nasıl artırılır ve günümüz iş yerlerinde nasıl hayatta kalırsınız konularına değineceğiz. Başka bir açıklama olmadan odaklanma ile ilgili yazımıza başlayalım.

1. Çoklu görev ateşini söndürmelisiniz

Çoğu insan, çoklu görevlerin başarı merdiveninde ilerlemenin en iyi yolu olduğu yanılgısı ile kendilerini kuşatır

Çoğu insan, çoklu görevlerin başarı merdiveninde ilerlemenin en iyi yolu olduğu yanılgısı ile kendilerini kuşatır. Ancak, farkına varamadıkları şey, çoklu görevlerin bilişsel yeteneğinizi ciddi şekilde bozabileceği ve tüm görevlerinizde düşük performans göstermenize neden olabileceğidir.

“Ancak, çoklu görev konusunda son derece iyiyim ve görevlerimin çoğunu zamanında yapabilirim.” İşte çok görevli çalışanlardan duyduğunuz en yaygın bahane. Aslında, farkında olmadıkları şey, görevlerinde son derece başarılı olduklarına dair yanlış bir inanca sahip olduklarıdır. Gerçekte, çalışmaları en iyi ihtimalle çoğu zaman vasat olarak yorumlanır.

Çoklu görevde iyi olduklarına inanan insanların aslında, çoklu görevlerin laboratuvar testlerinde en kötüsünü yapan kişiler olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların çoklu görev yeteneklerine ilişkin algılarının zayıf temelli olduğu sonucuna varılmıştır.

2. Günlük olarak egzersiz yapın

Dikkat süresi nasıl artırılır konusunda sıradaki maddemiz egzersiz yapmak ile ilgilidir. Vücudunuzu güçlendirmek sonuçta zihninizi güçlendirir. Vücudunuzu güçlendirmenin en iyi yolu egzersiz yapmaktır. İster iş yerinizde, ister evinizde olun, damarlarınızdaki kanın pompalanmasını sağlamak için birkaç egzersizi yapmak için biraz zaman ayırın.

Günlük egzersiz yapmanın, bilişsel yetenekleriniz üzerinde ölçülebilir bir etkisi olabilir. Tek bir egzersiz seansından hemen sonra meydana gelen değişimi gözlemleyebilirsiniz. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, DEHB veya bilişsel bozukluklardan muzdarip çocukların, zamanlarını günlük olarak çalışmak için harcadıklarında daha iyi akademik puanlar kazanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu kanıtlamıştır. Kaç çalışanımızın zaten DEHB ve diğer ilgili sendromlardan muzdarip olduğunu hayal edin?

Günlük egzersiz yapmak, bu tür sendromlara kalıcı olarak set çekmenize yardımcı olur. Özgür ve net bir zihin, odaklanmaya ve yoğunlaşmaya ev sahipliği yapar. Bu nedenle, zaman içinde, biraz egzersiz, çalışanların dikkat sürelerini kademeli olarak artırmasına yardımcı olacaktır.

3. Yenilik ortamı yaratın

Egzersiz yapmak, beyin kaslarınızı fiziksel olarak güçlendirebilirken, bitkiler ve doğa ana, bu kasları yeni bir oksijen kaynağı ile şarj etmenize yardımcı olabilir. Sonuçta, oksijen, kas üretiminize büyüme sağlamada ana bileşendir.

Yeşil rengin barış unsurunu sembolize ettiğini biliyor musunuz? Sadece güzel bir yeşil manzara görüntüsünü izleyerek, zihninizi bu onarıcı etkilere ulaşmak için kandırabilirsiniz. Amerika’daki çoğu sığınma evi daha çevreci yerlerle çevrilidir. Çevresinde daha fazla ağaç vardır. Doktorlar ve psikologlar yeşilliklerin büyük bir depresyon katili olduğuna inanıyorlar.

Sık sık “Kararlarımı şaşkın bir zihinle nasıl alacağım?” Diye merak edenler arasındaysanız. iş yerinizde bitki saksılarının olması kötü bir seçenek gibi gelmez. Gevşemenize büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin Yapacaklarınız >>

4. Çevrenizdeki dikkat dağıtıcı girişimleri azaltın

Dikkat çekmeyi deneyimlemenin en iyi yollarından biri, çalışma alanınızı tüm müdahalelerden temizlemektir.

Dikkat çekmeyi deneyimlemenin en iyi yollarından biri, çalışma alanınızı tüm müdahalelerden temizlemektir. İş yerinize odaklanmanın zamanının geldiğini fark ettiğinizde iş yerinizi olabildiğince sıkıcı hale getirin. Akıllı telefonunuzdan bir bildirim ding veya ekranınızın köşesinde küçük bir pop-up gibi en küçük şeyler bile dikkat dağıtıcı bir neden olabilir.

Zihniniz bir görevi yerine getirme akışındaysa, bir engelin ortaya çıkması durumunda düşüncelerinizin akışkanlığı bir darbe alacaktır. Sonuçta, sadece iş yerinizdeki kullanıcılara kaliteli iş sunmak istemiyorsunuz ve bunu yapmanın tek yolu çevrenizden gelen paraziti azaltabilmeniz. Düşüncelerin akıcılığı sadece görevlerinizi yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda dikkat sürenizi artırmanıza da yardımcı olur.

5. Mola verin!

Dikkat süresi nasıl artırılır probleminde beşinci maddemiz biraz ara vermek üzerindedir. Kendinize bazı mini zaman aşımları verin. Eğer zamanınızı yönetmeyecekseniz ve sadece çalışmaya devam ediyorsanız, yakında zihinsel olarak yorgun hissedeceksiniz. Ve arzu ettiğiniz nitel sonuç artık mevcut olmayacak. Ne zaman işinizi yaparsanız yapın, başarı eşikleri yapın. On bölüm içeren bir rapor hazırlıyorsanız, tamamladığınız her bölümden sonra küçük molalar verin.

İşte büyük soru, mini tatilim sırasında ne yapmalıyım ?

Bu süreyi en sevdiğiniz şarkıyı dinleyerek kullanabilir veya en sevdiğiniz TV şovunun 10 dakikalık bölümünü izleyebilirsiniz. Eğlence için pek bir şey yoksa, her zaman bir kitap okumayı seçebilirsiniz. Zihninizi yatıştırmanıza ve enerjinizi şarj etmenize yardımcı olan her şeyi yapın.

Sonuç

Sinirbilimciler insan beyninin enerji tüketen organlar olduğu mitini kırdılar. Ortalama olarak, bir insan beyni küçük bir ampulü çalıştırmak için yeterince iyi olan 20 watt’a kadar güç tüketebilir. Beyin hassastır ve sadece vücudun tüm ağırlığının% 2’sini içerir. Ancak vücudun günlük kalori alımının% 20’sinden fazlasını tüketir. İnsan vücudunun muhteşem bir parçasıdır. Ancak zaman zaman kendini yenebilir. Sonuçta nihai konsantrasyon cazibesini kaybedebilir.

Bunun şimdi olmasını kesinlikle istemiyorsun, değil mi? Yukarıda tartışılan yöntemleri takip ederek, dikkat sürenizi kolayca sürdürebilir ve kendinizi katlanarak büyütebilirsiniz.

Pazartesileri Nasıl Üretken Yaparsınız? >>