Çocuklarda İyi Okuma Alışkanlıkları Nasıl Geliştirilir?

İyi okuma alışkanlığı edinme stratejleri

Okuma, çocukların başarılı olmak için öğrenmeleri gereken en temel becerilerden biridir. İyi okuma alışkanlığı, sadece akademik açıdan öğrencilere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam boyu başarı için gerekli bir beceridir. Okuma, kelime dağarcığını geliştirir, dikkat süresini artırır ve daha güçlü analitik düşünmeyi teşvik eder.

Küçük yaşlardan itibaren edinilen bu alışkanlık türleri, çocuklarınızın ileriki yaşlarda gelişimi için çok büyük önem arzetmektedir. Hayatta başarı için yapmanız gereken şeyler aslında alışkanlıklar üzerinde oynamaktır. Sizi belirleyen şey budur. Eğer alışkanlıklarınızı değiştirirseniz yaptığınız şeyler de değişecektir. Tüm bu süreç sizin hayatınıza yansıyacaktır. Peki tüm bunlarla birlikte çocuklarınıza iyi okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? 

Çocuklarda İyi Okuma Alışkanlıkları Nasıl Teşvik Edilir?

Çocuklarda iyi okuma alışkanlığı teşvik etmenin anahtarı evde genç yaşlardan itibaren okumaktır. Çocuğunuzla sık sık birlikte okuyarak, okumanın getirebileceği bilgileri ilk elden öğrenerek, okuma motivasyonu geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak, her öğrenci bilgiyi farklı şekilde öğrenir ve işler. Bu, bazı çocukların doğal bir okuma sevgisine sahip olabileceğini ifade ettiği gibi bazılarının olmayabilir.

Çocuğunuz ikinci kategoriye girerse endişelenmeyin. Ebeveyn olarak, çocuğunuzu okumaya motive etmek için kullanabileceğiniz birçok farklı strateji vardır. İlk olarak, çocuğunuzun neden okumayı sevmediğini anlamak önemlidir. Çocuğunuz neden okumaktan nefret ediyor? Her çocuk okumayı sevmez. Çocukların okumayı sevmediği bazı yaygın nedenler şunlardır:

  • Çocuğunuz okumayı bir angarya gibi hissediyor olabilir.
  • Çocuğunuz okumakta zorlanıyor olabilir.
  • Çocuğunuz okumanın sıkıcı olduğunu düşünüyordur.
  • Çocuğunuz henüz doğru kitabı bulamamış olabilir.

İyi haber şu ki , çocuğunuzun neden okumayı sevmediğini bildiğinizde, sorunu ele alabilir ve okumayı daha keyifli hale getirmeye başlayabilirsiniz. Okumayı eğlenceli hale getirmeyi öğrenerek, çocuğunuzun okuma sevgisi geliştirmesi, daha iyi okuma alışkanlıklarını teşvik etmesi ve öğrenmeyi kolaylaştırması daha olasıdır.

Robotik Kodlamanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi >>

Okumayı eğlenceli hale getirerek çocuğunuzda iyi okuma alışkanlığı için teşvik etmek konusunda bu 10 kolay ipucunu deneyin:

1. Bir okuma alanı oluşturun.

Çocuklarda iyi okuma alışkanlığı kazandırma yöntemleri

Çocuğunuzun okuması için bir alan açın. Bir fasulye torbası koltuğu, eğlenceli aksesuarlar, çeşitli kitaplar alın ve çocuğunuzun kendi rahat okuma köşesi olacaktır.

2. Evde ve aradaki her yerde okumayı teşvik edin.

Çocuğunuza okumanın sadece kitaplardan daha fazlası olduğunu öğretin. Menüleri, film adlarını, yol işaretlerini, oyun talimatlarını ve daha fazlasını okumak için pratik yapın; çocuğunuzun okuduğunu her yerde gösterin.

3. Bir örnek olun.

Bir rol modeli olarak hareket edin ve çocuğunuzun önünde okuyun. Dergileri, gazeteleri ve kitapları okurken izlemek çocuğunuza okumanın önemli olduğunu gösterir. Okurken çocuğunuzu kendi kitabıyla size katılmaya teşvik edin.

Öğrencilerde Erteleme Hastalığı Nasıl Yenilir? >>

4. Okuma ve gerçek yaşam arasında bağlantı kurun.

Çocuğunuzun okuduğunu günlük yaşama uygulaması için yardım edin. Kitaplar ve çocuğunuzun kendi deneyimi arasında bağlantı kurmak, okumaya olan ilgisini artırmaya yardımcı olabilir.

5. Evde materyal okumaya devam edin.

Çocuğunuza evde kitaplara ve diğer okuma materyallerine kolay erişim sağlayın.

Çocuğunuza evde kitaplara ve diğer okuma materyallerine kolay erişim sağlayın. Bu, okumanın sadece okulda değil, her yerde olabileceğini anlamasına yardımcı olur.

6. Yerel kütüphanenizi ziyaret edin.

Bir kütüphane kartıyla okumayı eğlenceli hale getirmek kolay olabilir. Çocuğunuzun dikkatini çeken bir kitap seçmesine izin vererek, yerel halk kütüphanenizdeki seçimlerden yararlanın.

7. Çocuğunuzun ne okuduğu hakkında konuşun.

Çocuğunuz bir kitabı bitirdikten sonra, neler olduğu hakkında konuşun ve en sevdiği bölümün ne olduğunu sorun. Bu, çocuğunuzun anlama becerilerini geliştirecek, sınavlarda soruları anlamasını hızlandıracak ve okumayı bir aile etkinliği haline getirecektir.

Para Hakkında Çocuklarınızı Nasıl Eğitirsiniz? >>

8. Çocuğunuzu farklı kitap türlerine maruz bırakın.

Çocuğunuzu ilgilendiren bir kitap bulun. Gizem, bilim-kurgu, çizgi romanlar ve daha fazlası gibi farklı türleri keşfedin. Çocuğunuz bir konu ile ne kadar ilgiliyse, okumak o kadar heyecanlı olacaktır!

9. Çocuğunuzu destekleyin.

Çocuğunuz okumakta zorluk çekiyorsa ve hayal kırıklığına uğrarsa, bir adım geriye gidin ve nerede mücadele ettiğini görün.

Çocuğunuz okumakta zorluk çekiyorsa ve hayal kırıklığına uğrarsa, bir adım geriye gidin ve nerede mücadele ettiğini görün. Öğretmeni ile konuşun ve konuyu mümkün olan en kısa sürede ele alın. İyi okuma alışkanlığı edinmek için çocuğunuz hangi türleri sevdiğini bulmalıdır.

10. Her gece okuyun.

Okumayı çocuğunuzun gece rutininin bir parçası haline getirin. Bu alışkanlık çocuğunuzun okumayı rahatlama ile ilişkilendirmeyi öğrenmesine yardımcı olur.

Okuma eğlenceli olmalı, sinir bozucu değil!

Çocuğunuzun okumaya ilgi duymasını sağlamak için bu ipuçlarını kullanın, böylece daha da iyi bir öğrenci olabilir. Biraz odaklanma ve yönlendirme ile çocuğunuza ihtiyacı olan okuma kuvvetini vermenize yardımcı olabilirsiniz.

Bilgisayar Ve İnternet Teknolojisinin Gençlere Sunduğu Fırsatlar >>