fbpx

Derin Konsantrasyon Nedir?

Bir konuya odaklanmak bize başarı getirir. Ama derin odak bunun ötesindedir. Derin bir konsantrasyon ve odaklanma yaşadığınızda, zihniniz de ruhsal enerjinize odaklanır. Tüm benliğiniz o şeye odaklanır ve enerji akışı gerçekleşir. Bunu genellikle kötü bir olay olduğunda yaparız. Kötü şeylere o kadar çok odaklanıyoruz ki kendimize olumsuz şeyler çekiyoruz.

İyi olayları çekmek için derin odaklanmayı kullanabiliriz. Hayat döngüsü bununla ilgilidir. Odağımızı hangi olaylara daha çok verirsek, o olayların gerçekleşmesi de normal olacaktır. Negatiflere odaklanmak negatif sonuçları, pozitif şeylere odaklanmak da pozitif olayları ve sonuçları beraberinde getirmektedir. Peki bu konsantrasyonu sağlamak için izlememiz gereken adımlar nelerdir gelin  birlikte bakalım:

Derin konsantrasyon için 5 adım

Derin konsantrasyon için izleyeceğiniz bu 5 adım, hayatınızı düzene sokmak konusunda yardımcı olacak.

Derin konsantrasyon için izleyeceğiniz bu 5 adım, hayatınızı düzene sokmak konusunda yardımcı olacak. Unutmamak gerekir ki her iş’te süreklilik önemlidir. Öğrendikten sonra, hayatınızın bir parçası haline getirin. Ve şimdi, konsantrasyonumuzu sağlamak için yapmamız gereken 5 adıma birlikte bakalım.

“İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir.” – Hans C. Andersen

Meditasyon ile başlangıç yapın.

Günde 5 dakika bile ayrılırsanız, bu odaklanmanızı artıracaktır. Ayrılırsanız diyoruz, çünkü zihninizi temizlemenin yollarından biri budur. Hiçbir şey düşünmemeyi öğrenin. Bu süreyi yarım saate yükselterek odağınızı artırmalısınız. Kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.

Pozitif Düşünce İle Mutluluğa Ulaşmak Mümkün >>

Kendinizi zorlayarak değil, zihninizi rahatlatarak deneyin.

Huzurunuzu ve güveninizi hissederek, zihninizi zorlayarak değil, odağınızı artırabilirsiniz. Bu konsantrasyon yeteneğinizi geliştirecek bir şeydir. Vücudunuzu gevşeterek vücudunuzu ona hazır hale getirebilirsiniz. Beden zihinde rahatlayacak ve rahatlayacaktır.

Neleri değiştirebileceğinize odaklanın

İmkansız olarak gördüğünüz şeye odaklanmak çok daha iyidir. Çünkü zihnin bir sınırı vardır. Belirlenen sınırları kolayca aşamaz. Sürekli denemeniz gerekmektedir. Yıllar içerisinde oluşmuş zihin sınırlarını bir anda kıramazsınız. Bu nedenle ilk başta neleri değiştirebileceğinize odaklanın.

İç Sesinizi Kontrol Edin >>

Süreci takip etmeyi öğrenin

Kendinize bir program yapın ve onu takip edin. Bu programa odaklanmak için adımlar var. Meditasyon ve farkındalık çalışmaları önde gelen çalışmalardır. Konsantrasyon egzersizleri ve zihninizi temizlemeyi, kontrol etmeyi ve yönetmeyi öğrenin.

Yaşam akışında zihninizi serbest bırakın.

Düşüncelerinizi serbest bırakın ve zihninizi özgür bırakın. Zihin bir noktada takılı kalabilir ve öfkelenmenize neden olabilir. Bunun olmasına izin vermeyin. Duygularınızın sizi köleleştirmesine izin vermeyin. Tek yapmanız gereken zihninizi serbest bırakmak ve düşüncelerinizi istediğiniz yere odaklamaktır.

Derin odak sadece zihinle ilgili değildir. Bu manevi bir adımdır ve anlaşılması çok kolaydır. O, zaman alır. Derin bir odakta, birçok şey gerçeklik haline gelir. Ruhunuz huzurlu olmalı ve zihniniz su kadar şeffaf olmalıdır.

İnanmak Üzerine Söylenmiş 21 Harika Söz >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Network Okulu Editörü - Girişimci - Avukat

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,564TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...