Cesaretimizi Etkileyen Şey Ne?

Hepimizin etrafında yakından veyahut uzaktan  tanıdığı başarılı insanlar var.Onları uzaktan seyredenler olarak, çok şanslı olduğunu düşünmüyor değiliz hani.Bütün şartların onların başarılı olması  için bir araya geldiğini,çevrelerindeki herkesin onları desteklediğini sanıyoruz. Biz bunları düşünürken başarılı insanlar ise ne istediklerine odaklanmış ve bunun için gece gündüz çalışıyorlar. Diğer insanlara göre daha cesur olmaları da onları farklı kılıyor.

Bunun en güzel örneğini bir hikâyede şöyle görmekteyiz:

Günlerden bir gün kasabasının bilgesi,eline bir yumurta alır ,köyün meydanına herkesi toplar ve yarışma yapacağını toplananlara duyurur ve ekler:”Kim bu hırkanın içinde  ne olduğunu bilirse,onun içindeki yumurtayı ona vereceğim.”

İnsanlar birbiriyle bakıştılar,meraklandılar.Ama kimse bir tahminde bulunmak istemedi. Sonunda içlerinden biri çıkarak şöyle dedi:

-Bunu nereden bilebiliriz ?Sonuçta bize vahiy gelmiyor ki.

Bilge tekrar aynı soruyu sordu.

-Bakın ,bu hırkanın içindeki şeyin yumurta sarısı gibi göbeği var ve yumurta beyazı gibi şeffaf bir sıvıyla kaplı. Hepsi de kolayca kırılabilen bir kabukla çevrili. Hadi bilin bakalım bu hırkanın içinde ne var?

Çevresini saran herkes bilgenin elinde bir yumurta olduğunu biliyordu ama cevabın bu kadar basit olmayacağını düşünüp rezil olacağını düşünerek kimse cevap vermiyordu. Bilge iki kez aynı  soruyu tekrardan sordu. Yine cevap alamayınca kalabalığa karşı şu  sözleri söyledi:

“Aslında cevabı  hepiniz biliyoruz. Ama kimse bunu cesaret edip söyleyemedi. Bu haliniz riske girmeye cesareti olmayanların  haline benziyor. Gerçek çözümler basittir. Karmaşık olan insanlardır. ”

Aslında bu hikâye, insanların karmaşık düşünerek  basitlikteki gücü kaçırdıklarını göstermektedir. Hayatın bize sunduğu fırsatları da kendi işimizi de hep sorgular ve asla bu sorgulamadan hareket edemeyiz. Yapılması gereken basit şeyleri yapmaz hep bir şeylerin bu kadar kolay olamayacağını mutlaka zor olması gerektiğini  düşünürüz.

Yapmamız gereken küçük ama etkili olan adımları atmaktır. Atmadığımız her adim her zaman gözümde büyüyecek ve işimizi daha zor kılacaktır. Siz siz olun o basit kuralları yerine getirmekten bir an olsun korkmayın. Unutmayın ki her şey küçük bir adımla başlar ve o basit adımlarla büyür.