fbpx

Robotik Kodlamanın Aile ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Robotik kodlamanın aile ve çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir? Robotik kodlamanın önemi nedir? Teknolojik gelişmeler, beraberinde robotik kodlamayı da hayatımızın bir parçası haline getirmiştir. Ancak bu konunun önemi yeterince fark ediliyor mu?

Robotik Kodlamanın Aile ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Robotik kodlama, çok az insan tarafından bilinmektedir. Gerek dünya çapında gerekse ülkemizde son yıllarda bu oranın artırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Siber tehditler, şirketleri ve ülkeleri, güvenliklerini düşünmeleri yönünde sevk etmektedir. Çünkü büyük veriler, siber korsanlar aracılığı ile başka ülkelerin eline geçebilmektedir. Peki nedir bu robotik kodlama? Ülkemizde son durum nedir? Gelin birlikte bakalım.

Robotik Kodlamanın Önemi

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile birlikte yenilikçi ve üretim odaklı teknolojilere de aynı oranda ihtiyaç duyulmaktadır.

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile birlikte yenilikçi ve üretim odaklı teknolojilere de aynı oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın farkındalığında olan ülkeler eğitim sistemlerine erken yaşta çocuklara yönelik kodlama ve temel düzeyde robotik alanlarda bilgi sahibi olmaktadırlar. Analitik düşünme, eleştirel düşünme gibi 21. Yüzyıl becerileri kazandırma ve geleceğin mesleklerine ön hazırlık gibi fayda sağlayan robotik kodlama günümüzde son zamanların en popüler eğitim trendi haline gelmektedir.

Çocuğunuzu Çalışmak Konusunda Nasıl Motive Edersiniz? >>

Robotik Kodlamanın Ailedeki Etkisi

Aileler, çocuklarını tablet veya telefonda vakit geçirirken biraz korumacı davranış sergilerler. Bunun sebebi ise; çocuklarını internet ve teknolojinin zararlı içeriklerinden korumaktır. Her ne kadar çocukların internet güvenliği olsa dahi bu korumacı davranış hala çocuklar üzerinde etkisini büyük ölçüde devam etmektedir. Bu durumu daha sempatik hale getirmek için, çocuklarının diğer yaşıtlarına göre gelecekte fark atmasını sağlayan MEB onaylı kodlama sitelerini incelemelerini ve çocuklarınızla birlikte basitten zora doğru kodlama yapabilmenizi tavsiye edebiliriz.

Robotik Kodlamanın Çocuklarda Etkisi

Robotik kodlama çocuklarda erken yaşlarda teşvik edilmesi gereken bir konudur. Okul, aile ve arkadaşları arasında çıkan problemleri çözme yeteneğine kavuşur. Yaşadığı olayları, sistematik düşünme olarak analiz eder. Makinelerin çalışma mantığını kavrayacak düzeye gelir. Basit ve sıradan fikirler artık eskide kalarak, yaratıcı fikirler yerini alır. Olay ve durumlar arasındaki ilişkileri görebilmesinde  yardımcı olur. Kısacası çocukların hayatının her anlamında  fark yaratan, yaşam kalitesini yükselten bir eğlenerek öğrenme metodudur.

Türkiye’de Robotik Kodlama

Ülkemizde, özel okullarda bilişim öğretmenleri tarafından ders verilmektedir. Anaokulu, ilkokul ve lise düzeylerinde eğitim müfredatı uygulanmaktadır. Bilişim öğretmenleri, yetenekli gördüğü öğrencileri uluslararası robotik yarışmalara hazırlar ve bu süreçte öğrencilerine gerekli desteği sonuna kadar vermektedir.

MEB, devlet okulları ile son yıllarda projeler geliştirmiş ve pilot okullarda uygulanmaya başlanmıştır. Kırsal kesimlerde ne yazık ki, öğrenciler robotik kodlamanın varlığından haberdar değiller. Öğretmenler ise basit düzeyde robotik kodlamanın ne olduğunu bilmekte bununla ilgili eğitimlere katılım sağlamaktadırlar. Bu eğitimler, öğrencilere yeterli düzeyde aktarılamamaktadır. Okulların bilgisayar eksikliği ve robotik materyallerin de eksikliği beraberinde getirerek başarılı sonuçlar alınamıyor ne yazık ki.

Bu konuda robotik kodlama alanında iyi yetişmiş öğretmenler kırsal kesimlerde öğrencilerle teknoloji kampları düzenleyebilirler. Onları yaşıtlarının seviyesine ulaştırmak için gayret gösterebilirler. Bu sürecin gerçekleşmesi için, devletin bu duruma bütçe ayırarak ülkemizdeki robotik kodlama alanındaki ihtiyacı en aza indirgenmesi amaçlanmasını ümit ediyoruz.

Bu yıl başlatılan gençlere yönelik bir milyon yazılımcı projesi kapsamındaki amaç, ülkemizin dışa bağımlı yazılım programlarını indirgemek ve beraberinde ülkemizin yazılımcı ihtiyacını kapatmak.

Çocuğunuzu Geleceğin Mesleklerine Nasıl Hazırlarsınız? >>

Önceki İçerikChurn Nedir?
Sonraki İçerikPsikoloji Nedir?

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,567BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,003TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi

Hobiler genellikle rahat yaşam süren insanlar için gerekli aktiviteler olarak düşünülür. Ancak hobilerin faydaları saymakla bitmez. Hatta dolu, meşgul, stresli yaşamları olan insanların bile...

Erken Uyanmanın Faydaları Nelerdir?

Erken uyanmanın faydaları nelerdir? Güne enerjik bir başlangıç yapmanın, işinizde performansınıza, üretkenliğinize ve verimliliğinize ne gibi katkıları vardır? İnsanlar genelde erken uyanmayı sevmediklerini belirtirler....

İşlerinde Son Derece Başarılı Olanların 10 Alışkanlığı

Başarı kucağınıza düşmez. Çoğu zaman, elde ettiğiniz her şeyin kazanılması ve üzerinde çalışılması gerekir. Başarınızı kazanmak, kendinizi sıkı çalışmaya, büyük bir tutuma ve bağlılığa...

Çocuklarda İyi Okuma Alışkanlıkları Nasıl Geliştirilir?

Okuma, çocukların başarılı olmak için öğrenmeleri gereken en temel becerilerden biridir. İyi okuma alışkanlığı, sadece akademik açıdan öğrencilere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam...

İşinizde Takım Çalışmasını Geliştirmenin Kanıtlanmış Yolları

İşinizde takım çalışması yapmak, ekibinizin verimliliğini ve nihayetinde kârınızı doğrudan etkiler. Ekip üyeleriniz birbirleriyle işbirliği yapmazsa, hedeflerinize ulaşmak için mücadele edeceksiniz. Diğer taraftan, işbirlikçi...

Doğrudan Satışta Ekibiniz Neden Çalışmaz?

Doğrudan satışta ekibiniz neden çalışmaz? Acaba işinizde bir düşüş mü yaşıyorsunuz? Ürünlerle, müşterilerle, piyasa veya başka bir şeyle mi ilgili olduğunu düşünüyorsunuz? Doğrudan satışa...