Kitap Nasıl Okunur? Kitaplar Nasıl Akılda Kalır?

Kitap nasıl okunur? - Düzenli kitap okumak için öncelikli olarak bir program sahibi olmalısınız.

Kitap nasıl okunur? Sorusu, kitap okurken anlamakta güçlük çeken çoğu birey, tarafından aranmaktadır. Sebebi ise yanlış kitap okumaktır. Kitap, doğru bir şekilde okunduğunda anlaşılabilir. Doğru kitap okuma taktikleri uygularsanız, bu işin üstesinden çok rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

Şu soruyu kendinize birçok defa sormuşsunuzdur; ‘kitabı okuyup, bitirdim fakat hiç okumamış gibiyim’. Bunun sebebi, hızlı okumaya çalışmaktır. Unutmayın ki anlamadan hızlı okumak size hiçbir şey kazandırmaz. Aksine zaman kaybettirir. Kitabı, daha yavaş okuyun ve anlayama çalışın. Ancak bu şekilde kitap okumanın faydasını anlayabilirsiniz. İlerleyen bölümlerde de kitap nasıl okunur? Sorusunun cevabı ayrıntıları ile verilecek.

Öğrenmek İçin Kitap Nasıl Okunur?

Kitap okuma amaçları - Kitap okumanın çeşitli amaçları vardır.

Kitap okumanın çeşitli amaçları vardır. Akademik metinler okunarak öğrenme hedeflenir. Fantastik romanlar okuyarak zevk alma amaçlanır. Bu konumuzda anlayarak kitap okuma bağlamında öğrenme konusuna göz atacağız.

  • İlk olarak bir kitaba başlamadan önce o kitabın konusu ile ilgili bir ön araştırma yapabilirsiniz. Böylelikle duyacağınız bazı kelimeler size yabancı gelmeyecektir ve akılda kalıcı olacaktır.
  • Öğrenmek için kitap okurken mutlaka çizme işlemini uygulayın. Kitabı okurken önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin, isterseniz başka bir kağıda veya kitaba not alabilirsiniz.
  • Dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzaklaşın. Unutmayın öğrenmek için okuyorsunuz!
  • Psikolojik açıdan kendi kendinizi destekleyin. Kitaba başlamadan önce öğreneceğinize inanın ve güzel temenni ve motivasyonla okumaya başlayın.

Milyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

Düzenli Kitap Nasıl Okunur?

Düzenli kitap okumak için öncelikli olarak bir program sahibi olmalısınız. Kitap nasıl okunur? Sorusunun cevabının temelini plan ve programlar oluşturmaktadır.

  • İlk olarak hangi kitabı veya hangi sayfayı ne zaman okuyacağınıza karar verin. Karar verdikten sonra bu kararlarınızı not alın veya bir alarma kaydedin.
  • İstemediğiniz kitapları okuyamayacağınızı unutmayın. Sevdiğiniz türleri tercih edin. Bu durum sizi heveslendirecektir.
  • Kendinizi motive edin, o gün kitap okumadan yatamayacağınızı düşünerek hareket edin.

Kitap Nasıl Okunursa Faydalı Olur?

Kitap nasıl okunur? Sorusunun genel bir cevabıdır aslında bu başlık altında yazılanlar. Anlayarak kitap okumak ve anlayarak hızlı kitap okumak için öncelikli olarak yapmanız gereken şey ‘dikkat toplamak’tır. Bunun içinde kendinizi, dikkatinizi dağıtacak şeylerden izole etmenizdir. Bunun için tek başınıza odanıza girin ve dikkatinizi dağıtacak her şeyi birkaç saatliğine hayatınızdan çıkarın. Kitap sesli mi sessiz mi okunur? Sorusunun da cevabını verelim. Kişiden kişiye göre değişebilir fakat, kitabın sessiz okunması sizler için daha faydalı olacaktır. İlerleyen dönemlerde de kütüphanede vs. kitap okurken problem yaşayabilirsiniz.

Anlayarak Hızlı Kitap Okumak Nasıl Olur?

Anlayarak hızlı okumak için öncelikli olarak pratik sahibi olmanız gerekiyor. Daha önceden birçok kitabı okumuş olmanız gerekiyor. Beyni ve gözü alıştırdığınızda otomatik olarak anlayarak hızlı okumaya başlayacaksınız. Tabi, bu durum için ortaya çıkmış olan anlayarak hızlı okuma kursları da vardır. Onlardan da destek alınabilir.

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitap Önerileri >>