Para Hakkında Çocuklarınızı Eğitmenin 15 Yolu

Çocuklarınıza parayı nasıl yöneteceklerini öğretmezseniz, gider başkalarından öğrenirler.

Çocuklarınıza parayı nasıl yöneteceklerini öğretmezseniz, gider başkalarından öğrenirler. Ve bu almak istediğiniz bir risk değildir! Çocuklarınıza para yönetimi için nasıl bir başlangıç yapmanız gerektiği ve onların nasıl istediğiniz zaman para ile kazanmalarını sağlayacağınızı göstereceğiz.

Okul öncesinde çocuklara nasıl para kazanılır konusunu öğretmek için:

 1. Biriktirmek için şeffaf bir kavanoz kullanın.

Kumbara harika bir fikir, ama çocuklara görsel bir şey vermiyor. Net bir kavanoz kullandığınızda, paranın arttığını görürler. Bugün bir TL,  50 Kuruş ve çeyrekler var! Bunlar hakkında onlarla konuşun ve kumbaradaki paranın artmasıyla ilgili büyük bir anlaşma yapın!

 1. Bir örnek ayarlayın.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, çocuklardaki para alışkanlıklarının 7 yaşına geldiklerinde oluştuğunu tespit etti. (1) Küçük gözler sizi izliyor. Her akşam yemeğe veya markete her çıktığınızda parayı çarçur ediyorsanız, sonunda farkedeceklerdir. Ya da siz ve eşiniz para hakkında tartışıyorsanız, bunu da fark edeceklerdir. Onlar için sağlıklı bir örnek oluşturun ve yaşlandıkça takip etmeleri çok daha muhtemel olacaktır.

 1. Onlara malların paraya mal olduğunu gösterin.

“Bu oyuncak araba paketi 20 TL’ye maloluyor” demekten daha fazlasını yapmalısın, evlat. ”Kavanozlarından biraz para almalarına yardım et, mağazaya götür ve parayı kasiyere teslim et. . Bu basit eylem, beş dakikalık bir dersten daha fazla etkiye sahip olacak.

 1. Fırsatların maliyetini gösterin.

Bu, “Bu video oyununu satın alırsanız, o zaman bir çift ayakkabı almak için paraya sahip olmayacaksınız” demenin başka bir yolu. Bu yaşta çocuklarınız kararları tartabilmeli ve olası sonuçları anlayabilmelidir.

 1. Komisyon verin, ödenek vermeyin.

Çocuklarınıza sadece nefes almak için para vermeyin. Çöpü dışarıda bırakmak, odalarını temizlemek veya çimleri biçmek gibi evin etrafında yaptıkları işleri temel alarak komisyon ödeyin. Bu konsept, çocuklarınızın para kazanıldığını anlamalarına yardımcı olur.

 1. Hemen satın almaktan kaçının.

“Anne, bu şirin elbiseyi daha yeni buldum. Mükemmel ve ben onu seviyorum! Lütfen satın alabilir miyiz? ”Bu ses tanıdık geliyor mu? Bu yaş grubu, özellikle bir başkasının parasını kullandığında, nasıl faydalanabileceğini gerçekten bilir.

Vazgeçmek yerine, çocuğunuza, zor kazanılmış komisyonlarını ödemek için kullanabileceklerini söyleyin. Ancak çocuğunuzu en az bir gün 30 TL’nin üzerinde bir şey satın almadan önce beklemesini sağlayın. Muhtemelen o eşya yarın hala orada olacak ve ertesi gün bu para kararını daha sağlıklı alabilecekler.

 1. Vermenin önemini vurgulayın.

Biraz para kazanmaya başladıklarında, onlara vermeyi öğrettiğinizden emin ol. Küçük bir yardıma ihtiyacı olan bir cami veya kilise, hayır kurumu veya hatta tanıdıkları birini seçebilirler. Sonunda, vermenin sadece verdikleri insanları değil, vericiyi de nasıl etkilediğini görecekler.

 1. Onlara memnuniyeti öğretin.

Çocuğunuz muhtemelen sosyal medyada gezinirken bir ekrana bakarak zamanlarının büyük bir kısmını harcıyor. Ve çevrimiçi olduklarında her saniye, arkadaşlarının, ailesinin ve hatta tamamen yabancılarının dikkatini çekiyorlar! Karşılaştırma tuzağını getirmenin en hızlı yolu bu. Şöyle şeyler duyabilirsiniz:

“Baba, Atakan’ın ailesi ona yeni bir araba aldı! Neden bu 1993 Subaru’yu kullanmam gerekiyor? ”

“Anne, okuldaki bu kız, doğum günü partisine 10.000 TL harcadı. Bunu ben de yapmak istiyorum! ”

Memnuniyet kalpten başlar. Çocuğunuza Subaru’larının (bloktaki en yeni araba olmasa da) hala A noktasından B noktasından geçebilecek kadar iyi çalıştığını bildirin. Ayrıca, emekliliğinizin bir kısmını harcamadan akılda kalıcı, dönüm noktası bir doğum günü partisi düzenleyebilirsiniz.

 1. Onlara bir banka hesabının sorumluluğunu verin.

Çocuğunuz gençken, yukarıdakilerden bazılarını yapmışsanız, onları basit bir banka hesabıyla kurabilmelisiniz. Bu, para yönetimini bir üst seviyeye götürür ve (umarım) yaşlandıkça daha katı bir hesap yönetmek için hazırlar.

 1. Onları üniversite için biriktirin.

Gençlerin lise veya üniversite için para  biriktirmeye başlaması gerekir. Ve buna başlaması için doğru zaman yok. Hemen başlamalı. Bir yaz işi yapmayı düşünüyorlar mı? Mükemmel! Bunun bir kısmını (veya daha fazlasını) alın ve bir üniversite tasarruf hesabına atın. Çocuğunuz, eğitimlerine katkıda bulundukları için oyunda etkileri varmış gibi hissedecektir.

 1. Onlara öğrenci kredilerinden uzak durmalarını öğretin.

Çocuğunuz bir koleje başvurmadan önce oturup konuşmalısınız – “kolej için nasıl para ödeyeceğiz” konuşması. Çocuğunuza, öğrenci kredilerinin eğitimlerini finanse etme seçeneği olmadığını bildirin. Topluluk üniversitesine gitmek, devlet üniversitesine gitmek, okulda yarı zamanlı çalışmak ve şimdi burs başvurusu yapmak gibi tüm alternatifleri konuşun.

 1. Onlara kredi kartı tehlikesini öğretin.

Çocuğunuz 18 yaşına girer girmez, özellikle de üniversiteye girdikten sonra, kredi kartı teklifleri ile kandırılacaklar. Onlara neden borcun kötü bir fikir olduğunu öğretmediyseniz, bir başka kredi kartı kurbanı olacaklar. Unutmayın, onlara bu ilkeleri öğreteceğiniz zamanı doğru bir şekilde belirlemek size kalmış.

 1. Onları basit bir bütçeyle alın.

Çocuğunuz zaten mobil cihazlarına yapıştırıldığı için, harcamaları hep olacaktır. Ancak, çocuğunuzun gelirlerini bütçelemeyi alışkanlık haline getirme zamanı – ne kadar küçük olursa olsun. Hala çatınız altındayken paraları için bir plan yapmanın önemini öğrenmelidirler.

 1. Onlara kendi işlerini yapmalarının veya yatırım yapmalarının büyüsünü tanıtın, anlatın.

Ne düşündüğünüzü biliyoruz. Dünyada nasıl yatırım meraklısı olmaları gerekiyor? Çocuğunuz ne kadar erken yatırım yapmaya başlarsa o kadar iyidir. Bileşik faiz büyülü bir şeydir! Çocuğunuza küçük yaşta bunu tanıtın ve gelecekleri için hazırlık yapmaya başlayacaklar.

 1. Nasıl para kazanacaklarını anlamalarına yardımcı olun.

Bunu düşündüğünüzde, gençlerin bol bol boş vakti var – sonbahar tatili, yaz tatili, kış tatili, bahar tatili. Çocuğunuz biraz para istiyorsa (ve ne yapmaz?), o zaman iş bulmalarına yardımcı olun. Daha da iyisi, onların girişimci olmalarına yardımcı olun! Bugünlerde, çocuğunuzun kendi işini kurması ve kar etmesi her zamankinden daha kolay.

Düşüncelerinizi değiştirin.

Çocuğunuza para hakkında, herhangi bir aşamada, bir şeyler öğretmek sizin açınızdan zaman alacak. Her zaman kolay olmayacak. Fakat çocuklarınızın, büyüdüklerinde paralarını başarılı bir şekilde nasıl yöneteceklerini bilmelerini istiyorsanız, şimdi zaman ayırmaya değecektir.