Sıfır Tabanlı Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

Sıfır tabanlı bütçeleme, gelirinizin eksi giderlerinizin sıfıra eşit olduğu bir bütçeleme yöntemidir.

Sıfır tabanlı bütçeleme, gelirinizin eksi giderlerinizin sıfıra eşit olduğu bir bütçeleme yöntemidir. Sıfır tabanlı bir bütçeyle, harcamalarınızın ay boyunca gelenlerle eşleştiğinden ve her dolara bir işlev verdiğinizden emin olmalısınız. Bu, banka hesabınızda sıfır doların olduğu anlamına gelmez. Bu sadece geliriniz eksi tüm giderlerinizin (gider) sıfıra eşit olduğu anlamına gelir.

Oldukça basit değil mi?

Temel olarak bu, ayda 3,000 dolar kazanmanız durumunda harcadığınız, biriktirdiğiniz, verdiğiniz veya yatırdığınız her şeyin 3,000 dolara kadar eklenmesini istediğiniz anlamına gelir. Bu şekilde, doların her birinin nereye gittiğini tam olarak biliyorsunuz. Her ay paranızın nereye gittiğini bilmiyorsanız, felakete hazırlıklı olabilirsiniz. Bir gün bir bakıyorsunuz, paranızın olmadığını ve bunların nereye gittiğine dair hiçbir fikriniz yok.

Sıfır Bazlı Bütçe Nasıl Yapılır:

  1. Aylık gelirinizi yazın.

Bunu eski moda bir kağıda yapabilir veya kendiniz için bir Word dosyası yaparak kolayca ulaşılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Geliriniz maaş çekleri, küçük işletmelerin gelirleri, yan telaşları, kalan gelirler, nafaka ve getirdiğiniz diğer herhangi bir parayı içermelidir. Eğer paraysa ve hanenizin banka hesabına gelirse, bu gelirdir! Hepsini yazdığınızdan ve hepsini bütçenize eklediğinizden emin olun.

Ayrıca tasarrufunuzu ve kategorilerinizi bütçenize eklemeyi unutmayın! Para kazanmak bir matematik meselesi değildir – bir öncelik meselesidir ve aynısı vermek için de geçerlidir. Bütçenizin başında tasarruf etmeyi ve öncelik vermeyi başaramazsanız, olasılıkları gelecekte bunları öncelik haline getirmeyeceksiniz. Vermek parayla sahip olabileceğiniz en eğlenceli şeydir!

  1. Aylık giderlerinizi yazın.

Yeni ay başlamadan önce, her masrafı bir yere yazınız. Kira, yemek, kablo, telefon ve aralarındaki her şey gibi şeyler listeye eklenmelidir. Ancak bütçenizi eviniz ile başlattığınızdan emin olun – bu yiyecek, barınak ve yardımcı hizmetler, temel kıyafetler ve ulaşım.

Tüm şartları sağladıktan sonra, aylık harcamalarınızın geri kalanını listelemeye devam edin. İhtiyaçlarınız aydan aya değişecek, bu yüzden her ay yeni bir harcama planı yapmanız gerekiyor. Bunalmış gibi hissetmeyi bırakın! Sadece bir seferde bir ay odaklanmaya bakın.

  1. Mevsimsel giderlerinizi yazınız.

Şimdi tüm takvim yılını düşünün – planlama için başlayabileceğiniz masrafları ne olacak? Yılbaşının her yıl Ocak 1 olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden aniden üzerinize gizlenmiş gibi davranmanız için hiçbir neden yok. Durum ne olursa olsun, bütçedeki bu harcamalara hazırlandığınızdan emin olun. Doğum günleri, yıldönümleri ve tatiller gibi şeyler sizi veya bütçenizi şaşırtmaması gereken tarihler belirler.

Ardından, ortaya çıkabilecek tüm düzensiz harcamaları düşünün. Bunları da planlayın! Araba etiketi yenileme ücretleri, mülk vergileri ve hatta sigorta primleriniz gibi şeyler için bütçeye uygun olabilir. Her ay biraz ayrılırsanız, bir kerede hepinizi “kör eden” bir harcama yapmazsınız.

  1. Gelirinizi giderlerinizden sıfıra eşit miktarda çıkarın.

Bu sayının sıfır olmasını istiyoruz, ancak oraya ulaşmak biraz pratik alabilir. Hemen birbirlerini dengelemezlerse, şoka girmeyin veya endişelenmeyin. Bu sadece sayılardan birini, diğerlerini veya her ikisini birden ortaya çıkarmak için bir şeyler yapmanız gerektiği anlamına gelir!

Kazandığınızdan daha fazla harcama yapıyorsanız, bütçenizi artırın, böylece geliriniz ve gideriniz sıfıra eşit olur. Giderleri azaltmak için markette genel satın almayı, kabloyu kesmeyi, kuponları veya mağazanın uygulamasını kullanmayı, satın almak yerine kahve yapmayı deneyin. Daha fazla para getirmeniz gerekiyorsa, bir taraf telaşına başlayın veya evin çevresinde hızlı para kazanmak için satabileceğiniz şeyler arayın.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı içeriğimiz için>>

İşte sıfır tabanlı bir bütçeyle yapılan anlaşma: Her doların bir adı olmalı! Bu, ayın sonunda banka hesabınızda sıfır dolara sahip olduğunuz anlamına gelmez; yalnızca bütçenizde sıfır doların olduğu anlamına gelir.

Bütçenizdeki her satır öğesini doldurursanız ve 100 TL’yi sıfıra sıfır harcarsanız (bu 100 TL’nin yapabileceği hiçbir şey kalmazsa), bütçenizi tamamlamadınız! Kalan 100 TL’yi bir şeye atamalısınız. Neye karar verirsen ver, tamamen sana kalmış. Fakat eğer bir isim vermezseniz harcanacak ve 100 TL’nin nereye gittiğini merak edeceksiniz. Ve kim 100 TL kaybetmek ister ki?

  1. Takip et ve git!

Şimdi kalan tek şey, harcamalarınızı ay boyunca izlemeniz. Harcamanızın plana uyup uymadığını bilmek için tek yol bu! Bu şekilde, ay boyunca ve yıl boyunca parayla kazanmaya başlayacaksınız. Harcamalarınızı takip edip paranızla uğraşırken, aslında ilerleme kaydediyor ve hayatınızı ve banka hesabınızı sevmeyi öğreniyorsunuz.

Düzensiz bir gelire sahip sıfır bazlı bir bütçe yapabilir misiniz?

Evet! Düzensiz bir gelire sahipseniz, terlemeyin! Sıfır tabanlı bütçelemeyi yine de kullanabilirsiniz. Düzenli bir gelir için olduğu kadar düzensiz bir gelir için bir plan yapmak da kolaydır. İyi bir kural, düşük bir ayın sizin için nasıl görüneceğine bağlı olarak bütçelemektir.

O zaman yapmanız gereken tek şey önce dört duvarı, yani evinizi(normal bir gelir gibi) karşıladığınızdan emin olmak ve ardından giderlerinizin kalanını önem sırasına göre listelemek.

Ödeme aldığınızda, bu tutarı alın ve bütçenizdeki kalemlere dağıtın. Maaş çekiniz bütçede listelenen her şeyi kapsamıyorsa, sorun değil! Sadece en önemli olarak işaretlediğiniz şeyi örtün. Ay boyunca başka bir çek alırsanız, son çekin kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Tüm masraflar ödendikten sonra fazladan para kazanırsanız, daha fazla tasarruf etmeye, daha fazla harcama yapmaya veya borçlarınız için daha fazla ödeme yapmaya bakarsanız.

Peki, sıfır tabanlı bütçeleme neden önemli?

Bütçeniz (ayrıntılı harcama planınız) para hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmenin en hızlı yoludur! Borçtan kurtulmaya mı çalışıyorsun? Bir bütçeye ihtiyacınız var. Bir güvenlik ağı için tasarruf? Bir bütçeye ihtiyacınız var. Emeklilik için para atmak mı istiyorsun? Bir bütçeye ihtiyacınız var. Zaten bir milyoner misiniz? Bil bakalım neye ihtiyacın var? Hala bir bütçeye ihtiyacınız var.

Unutma, sen kendi bütçenin patronusun. Her bir kuruşa, tam olarak her ay nereye gideceğini söylersin. Ve bunun özgürlüğünüzü sınırladığını düşünmeyin. Bütçeniz olması size para harcama özgürlüğü verir ve paranızı daha da ileri götürür!