Bakış Açınızı Değiştirin; “Her Şey Çok Kolay Olacak”

Bazen sürekli hayatın zorluklarından bahsederiz.

Bazen sürekli hayatın zorluklarından bahsederiz. Ucuz, kullanışlı, konumu iyi, temiz bir ev bulmak zordur. İyi maaş veren, ulaşımı kolay, çalışma saatleri az, mutlu olabileceğin İş bulmak zordur.  Gerçekten hayatı paylaşmak isteyeceğimiz bir insan ile karşılaşmamız zordur. İnsanlarla iletişim kurmak, anlaşmak, aynı yolda yürümek, aynı pencereden bakmaya çalışmak zordur. Hatta al sana sınırsız para ve tatil imkanı demeleri zoru geç olanaksızdır!

Elbetteki zor olanlar bunlarla sınırlı değil. Üniversiteyi bitirip iş bulurken zorlandınız, şehir seçmek, yaşama alışmak, yeni insanlar tanımak zordur. Tatile gitmek isteriz uygun uçak bileti, kaliteli bir otel bulmak zordur. İstediğimiz günlerde izin alabilmek yine zor ve hatta zordan da ötedir. Sevdiklerimizden uzak kalmak, her ayın 15ini beklemek, borçları listelemek, takvimden yaprakları saymak, akşama yemek pişirmek, sabah erken uyanmak, işe yetişmek zordur da zordur.

Farkettiniz mi?

Hayatımızı dile getirerek, düşünceye sokarak ne kadar da zor duruma sokmuşuz. Evet bunu bile isteye biz kendimiz yapıyoruz. Neden? Bakış açımız ya empati yoksunu ya da hep olumsuza odaklanmış durumda. Bir düşünelim. O kadar zorluk saydık. Sahi o kadar zor muydu? Yoksa biz mi zorlaştırdık.

Başta kendimizi zora alıştırarak gelen onca şansı geri ittik, onca açık kapıyı elimizde kapattık. Bunları bu kadar hızlı yok etmeye sebep olan bakış açımızıdır. Bizim neler yapabileceğimizi unutup, nelerle savaşacağımızı göz ardı ederek kolayı seçip “zor”un arkasına sığınmamızdır. Çok mu zordur “Hayat zor ama ben de kolay biri sayılmam diyerek” yola koyulmak?

Haydi tüm sıraladıklarımıza şimdi  “kolay” gözüyle bakalım. Kolaydır; istediğim işi bulmam kolaydır. Çünkü her gün kendimi geliştirerek çabalayarak ilerliyorum. Kolaydır; 3+1 deniz manzaralı olmasa da başımı sokabileceğim bir ev almak kolaydır. Kolaydır; yeni şehre alışmak kolaydır her insan bana bir şeyler katar. Kolaydır; özlemek kolaydır. Özleyeceğim birileri hala hayattaysa özlememe sebep vardır. Kolaydır; sabahları uyanıp işe gitmek kolaydır. Çünkü uyanabilmek bile bir lütuftur.

Her şey o kadar zormuş gibi görünürken aslında birkaç değişik cümleye bakıyor kolaylaştırmak. Bakış açınızda gizli her şey. Biz hayatımıza kolaydır bakış açısını yerleştirdiğimizde o kolay olanlar, o güzel olanlar çoğalacaktır. Biz hayatımıza minnet ve teşekkürü yerleştirdiğimizde her şey daha da kolay olacaktır.