fbpx

Erteleme Hastalığı Nedir?

Erteleme hastalığı nedir? Sorusu genellikle işini erteleyenler tarafından aranıyor. Erteleme hastalığı, diğer bir adı ile Procrastination; bireyin, yapacağı işi ertelemesi ve yapması gereken işten kaçınması olarak bilinir.

Bir işe başlamadan önce son kez başka bir şey yapma girişimi ve daha önceden belirlenmiş, yapılması gereken bir işi erteleme ve öteleme hastalığı, toplum içerisinde yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu kişilerin genel özellikleri, kendilerine bahaneler üretmektir. Bir işe başlamadan önce kendilerine bahaneler üreterek o işi yapmamaya çalışırlar. O işten kaçış yolu bulana kadar bahaneler üretirler.

Tabi bu durum bir çok alanı olumsuz etkiler. Örneğin; erteleme hastalığı, iş ve okul gibi vakitli iş yapmanız gereken yerlerde sizin başarısız olmanıza sebep olur.

Ye O Kurbağayı! Kitabından Alınması Gereken Dersler >>

Erteleme Hastalığının Nedenleri

Erteleme hastalığının belirtileri, çok rahat bir şekilde fark edilebilir. Sizlere verilen belirtileri, kendinizde görüyorsanız bu rahatsızlığa yakalanmış olabilirsiniz.

  • Mükemmelliyetçilik
  • Yanlış iş seçimi
  • Konu bilgisi yetersizliği
  • Bitirememekten korkmak
  • Motivasyonun eksikliği
  • Zaman yönetiminin kötü yapılması

Erteleme Hastalığının Görüldüğü Tipolojiler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iyice yaygınlaşan procrastination, her cinsiyet ve her yaştan bireylerde görülebilir.

Siz Hangi Gruba Aitsiniz? – Komik Ve Anlamlı Karikatürler >>

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iyice yaygınlaşan procrastination, her cinsiyet ve her yaştan bireylerde görülebilir. Genelde bu kişiler, çevresi tarafından ‘rahat’ olarak tanımlanırlar.

Yapılacak iş önemsiz olarak görülür bunun sebebi ise motivasyon eksikliğidir. Tüm bunlarda işi erteleme eğilimini doğrurur. Bazı durumlarda bireyler, işin nasıl yapılacağını bilmez ve kendini o iş alanında yetersiz hisseder. Bu durumda da erteleme devreye girebilir.

Son olarak; erteleme hastalığı, zaman yönetimini tam yapamayan ve başarısızlıktan korkan kişilerde de görülebilir.

Erteme Hastalığından Nasıl Kurtulunur?

Erteleme hastalığı için dua etmenize gerek yok. Erteleme hastalığından kurtulmak için; hayatınızda birkaç düzenleme yapmanız yetecektir. Öncelikle, özgüveniniz yüksek olmalıdır, Kendinize güvenmelisiniz. Kendine güvenmediğinizde hiçbir işte başarılı olamazsınız.

Kendinize en uygun işi seçmeye çalışın. Yapamayacağınız işleri seçmeyin çünkü başarısız olma korkusu sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca bir işi yaparken planlı olun, zamanı iyi bir şekilde değerlendirin. Zamanı kötü değerlendirmek, başarısız olma hissi yaratır. Bu his de sizi erteleme yapmaya itebilir.

Bu nedenle erteleme hastalığı konusunu aşmak istiyorsanız, öncelikle kendinizdeki hatayı bulmak zorundasınız. Hatayı bulduktan sonra kendinizi düzeltmeye çalışmalısınız.

Her Şeyi Ertelemenizin Sebebi Bu! >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,948BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,353TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...