Stresten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Stres, bizleri sadece ruhsal yönden etkilemiyor.

Stres, bizleri sadece ruhsal yönden etkilemiyor. Fiziksel sağlımız üzerinde de olumsuz etkileri görülebiliyor. Bu nedenle stresi hafifa almayıp, tabiri caizse savaşmalıyız. Stresi, hayatamızdan tamamen atmak mümkün değil. Bu nedenle de etkilerini azaltmak için çalışmalar yapmak zorundayız. Tam bu noktada stresten korunmak için neler yapmalıyız sorusunu kendimize sormamız gerekiyor.

Stres kavramının, fiziksel sağlığımız yönünde olumsuz sonuçları olabileceğini söylemiştik. Bu olumsuz etkilerinden biriside; Kalp rahatsızlığı. Kardiyoloji uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre; yüksek stres, kalp hastalıklarına sebep olabiliyor. Bu nedenle, kalp krizi gibi tehlikelerden korunmak için mutlaka stresli ruh halinden kurtulmanız, hayatı sevmeniz gerekiyor.

Çünkü bu ruh halinden kurtulmazsanız ‘depresyon’ tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Depresyon da sizin hayatınızı kötü etkiler. Peki, strese dayalı, ruhsal ve fiziksel rahatsızlığa yakalanmamak için neler yapmalıyız? Dilerseniz, yapılabilecek şeylere göz atalım.

Stresten Korunma Yolları

Stresle baş etme yöntemleri, sizleri sadece ruhsal açıdan koruyacaktır. Fakat, bu listemizde bahsedeceğimiz, stresten korunma yolları ile birlikte; stres kavramına dayalı hem ruhsal hem de  fiziksel  rahatsızlıkları da engelleyebilirsiniz.

Depresyon İle Nasıl Başa Çıkılır? >>

Sosyalleşmeye Çalışın

Kendinizi soyal yaşamdan soyutladığınız da yalnızlık hissine kapılabilirsiniz. Bu durumda da bunalıma girme olasılığınız artabilir. Bunların sonucunda ise kalp rahatsızlıklarına yakalanabilirsiniz. Yapılan çoğu araştırmada bu tezi destekliyor.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, tabiri caizse ‘stres’ kavramının düşmanıdır. Çünkü, egzersiz yaptığınız zaman vücudunuz da endorfin adında bir madde salgılanıyor. Salgılanan bu madde vücuda ‘ mutluluk hormonu ‘ veriyor. Bu nedenle de mutlaka egzersiz yapmalısınız. Günde ortalama 30 dakika yürümelisiniz. Veya aynı süre boyunca aerobik egzersiz de yapabilirsiniz. Gün içinde de toplam 10 bin adım atarsanız egzersiz yapmış sayılırsınız.

Çaresiz Hissetmeye Son! Sizi Ayağa KaldıracakYazı >>

Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edin

Stres kavramının belirtilerinden biriside iştah açılmasıdır. Strese girdiğinizde normalden fazla bir şekilde yeme isteği gelir. Bu nedenle sağlığınızda buna paralel olarak bozulabilir. Strese girdiğinizde abur cuburdan olabildiğince uzak durun ve sağlıklı yiyecekler tüketmeye çalışın.

İyimserlikten Vazgeçmeyin

İyimserlik, sadece ruhsal açıdan olumlu bir etki vermiyor. Aynı zamanda fiziksel sağlığımız açısından da olumlu özelliklere sahip. İyimser insanlar, kalp rahatsızlıklarına daha az yakalanıyor ayrıca yapılan kalp ameliyatlarından da normal insanlara göre daha hızlı iyileşiyorlar.

Besin Takviyeleri Ne Kadar Gerekli? >>