fbpx

Stres Nedir?

Stres, toplum içinde birçok kez telaffuz edilen fakat ne olduğu tam bilinmeyen bir kavramdır. Bu nedenle de makalemize “stres nedir?” sorusu ile başlayıp, stres kavramını iyice tanıyıp, stres yönetimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunacağız.

İlk olarak 17.yüzyılda literatüre giren stres; vücudumuzun tehlikelere karşı göstermiş olduğu doğal bir tepki olarak tanımlanabilir. Bu tepki hem fiziksel hem de duygusal anlamda olabilir. Verilen bu tepkilerin hayat kalitenizi düşürme olasılığı var. Bu nedenle yazımızın ilerleyen bölümlerinde stresle başa çıkma yöntemlerine de değineceğiz. Ayrıca, ilk bakışta kötü bir izlenim yaratan stresin, aslında bir motivasyon aracı olarak da kullanılabilirliği hakkında da değerlendirme yapacağız.

Stres Nedir? Stresin Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşamda stres yaşanmasına rağmen bunun farkına varılmayabilir. Stres, bir vücutta çok sık bir şekilde belirirse, birey buna alışabilir ve artık hissetmeyebilir. Sonuç olarak birey, yaşadığı olayları strese bağlamaz. Çünkü, stresin belirtileri artık onun için sıradan olmuştur.

  • Stres, her ne kadar normal olarak görülse de çeşitli belirtileri vardır; Duygusal, bilişsel-düşünsel, davranışsal ve bedensel.

Stresi Başarıya Nasıl Dönüştürebilirsiniz? >>

1. Stresin Bedensel Belirtileri

Stres, bedenimizin verdiği bir reaksiyon olarak biliniyor. Bu nedenle vücudumuzda beliren bazı belirtiler vardır; sık sık hastalanmak, mide de bulantı hissi, hastrointestinal sorunlar, nefes alıp verirken hızlanma, sebepsizce aşırı yorgunluk hissi ve kalp çarpıntısı.

2. Stresin Duygusal Belirtileri

Genellikle depresyon ve kaygı bozukluğu şeklinde görülür. Fakat bunlara ek olarak; eskiden yaparak zevk alınan şeyden artık zevk almama duygusu, mutsuzluk, bunalmışlık ve kararsızlık.

3. Stresin Bilişsel Belirtileri

Tüm olaylara karşı endişeli bir şekilde yaklaşma, bir konu hakkında karar verememek, unutkanlık, odaklanma konusunda güçlük yaşamak gibi belirtiler, stresi anlama konusunda bilişsel belirti olarak ortaya çıkar.

Zor Zamanlarınızda Sizi Bu Ayakta Tutacak >>

4. Davranışsal Belirtiler

Uyku konusunda yaşanan problemler (aşırı uyumak ya da uyuyamamak, kaliteli uyku eksikliği), iştah konusunda problemler(çok yemek yemek ya da yemek yiyememek), kaygı bozukluğu belirtileri ve buna benzer olağan dışı davranışlar, stresin habercisidir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Stres nedir? Sorusuna cevap verdik. Şimdi de bu amansız düşmandan korunmak için neler yapabileceğimize bir gözatalım. Stresi tam anlamı ile yok etmek mümkün değil. Fakat, stresle başa çıkma yöntemleri kullanarak, stresin etkisi azaltılabilir. Öncelikle, stresin kaynağını belirlemeniz gerekli. Çünkü, stresin kaynağını belirlediğiniz zaman stresin farkında olup, ona göre hareket edebilirsiniz.

Stres ile ilgili günlük gibi kayıt defteri tutmalısınız. Olayları kayıt altına almanız farkındalığınızı arttıracaktır. Stresi azaltmak için uygulanacak olan gevşeme hareketleri, bedendeki stresi en aza indirip, sizi rahatlatabilir.

Ayrıca, zihinsel olarak da dikkatinizi başka yerlere vermeniz sizi rahatlatır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi konulara dikkat ettiğinizde de stresi en aza indirmiş olacaksınız. Tüm bunları yapamadınız ve stres hayatınızda büyük bir sorun olarak devam ediyorsa; psikolojik destek alarak da bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Pozitif Ruh Hali İçin Bunları Yapmanız Önemli >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Network Okulu Editörü - Girişimci - Avukat

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,567TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...