fbpx

Stres Nedir?

Stres, toplum içinde birçok kez telaffuz edilen fakat ne olduğu tam bilinmeyen bir kavramdır. Bu nedenle de makalemize “stres nedir?” sorusu ile başlayıp, stres kavramını iyice tanıyıp, stres yönetimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunacağız.

İlk olarak 17.yüzyılda literatüre giren stres; vücudumuzun tehlikelere karşı göstermiş olduğu doğal bir tepki olarak tanımlanabilir. Bu tepki hem fiziksel hem de duygusal anlamda olabilir. Verilen bu tepkilerin hayat kalitenizi düşürme olasılığı var. Bu nedenle yazımızın ilerleyen bölümlerinde stresle başa çıkma yöntemlerine de değineceğiz. Ayrıca, ilk bakışta kötü bir izlenim yaratan stresin, aslında bir motivasyon aracı olarak da kullanılabilirliği hakkında da değerlendirme yapacağız.

Stresin Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşamda stres yaşanmasına rağmen bunun farkına varılmayabilir. Stres, bir vücutta çok sık bir şekilde belirirse, birey buna alışabilir ve artık hissetmeyebilir. Sonuç olarak birey, yaşadığı olayları strese bağlamaz. Çünkü, stresin belirtileri artık onun için sıradan olmuştur.

Stres, her ne kadar normal olarak görülse de çeşitli belirtileri vardır; Duygusal, bilişsel-düşünsel, davranışsal ve bedensel.

Stresi Başarıya Nasıl Dönüştürebilirsiniz? >>

Stresin Bedensel Belirtileri

Stres, bedenimizin verdiği bir reaksiyon olarak biliniyor. Bu nedenle vücudumuzda beliren bazı belirtiler vardır; sık sık hastalanmak, mide de bulantı hissi, hastrointestinal sorunlar, nefes alıp verirken hızlanma, sebepsizce aşırı yorgunluk hissi ve kalp çarpıntısı.

Stresin Duygusal Belirtileri

Genellikle depresyon ve kaygı bozukluğu şeklinde görülür. Fakat bunlara ek olarak; eskiden yaparak zevk alınan şeyden artık zevk almama duygusu, mutsuzluk, bunalmışlık ve kararsızlık.

Stresin Bilişsel Belirtileri

Tüm olaylara karşı endişeli bir şekilde yaklaşma, bir konu hakkında karar verememek, unutkanlık, odaklanma konusunda güçlük yaşamak gibi belirtiler, stresi anlama konusunda bilişsel belirti olarak ortaya çıkar.

Zor Zamanlarınızda Sizi Bu Ayakta Tutacak >>

Davranışsal Belirtiler

Uyku konusunda yaşanan problemler (aşırı uyumak ya da uyuyamamak, kaliteli uyku eksikliği), iştah konusunda problemler(çok yemek yemek ya da yemek yiyememek), kaygı bozukluğu belirtileri ve buna benzer olağan dışı davranışlar, stresin habercisidir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Stresi tam anlamı ile yok etmek mümkün değil. Fakat, stresle başa çıkma yöntemleri kullanarak, stresin etkisi azaltılabilir. Öncelikle, stresin kaynağını belirlemeniz gerekli. Çünkü, stresin kaynağını belirlediğiniz zaman stresin farkında olup, ona göre hareket edebilirsiniz.

Stres ile ilgili günlük gibi kayıt defteri tutmalısınız. Olayları kayıt altına almanız farkındalığınızı arttıracaktır. Stresi azaltmak için uygulanacak olan gevşeme hareketleri, bedendeki stresi en aza indirip, sizi rahatlatabilir.

Ayrıca, zihinsel olarak da dikkatinizi başka yerlere vermeniz sizi rahatlatır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi konulara dikkat ettiğinizde de stresi en aza indirmiş olacaksınız. Tüm bunları yapamadınız ve stres hayatınızda büyük bir sorun olarak devam ediyorsa; psikolojik destek alarak da bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Pozitif Ruh Hali İçin Bunları Yapmanız Önemli >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Avukat/Girişimci/Network Okulu Editörü

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,953BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,352TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...