Başarılı İnsanlar Stres Altında Çalışırken Nasıl Sakin Kalırlar?

üro politikaları, fikirlerinizi çalan meslektaşlar, iş baskısı ve iş-yaşam dengesi gibi serinliğimizi kaybetmemizin birkaç nedeni var.

Başarılı insanlar baskı altında çalışırken nasıl sakin kalırlar? Başarılı insanların özellikleri doğuştan olmayıp öğrenilebilir şeylerdir. Mesela sakin olmak, çok azımızın hakim olduğu bir niteliktir. Günde birçok kez serinliğimizi kaybederiz, deli olduğumuzda sevdiklerimizle öfkemizi kaybedebiliriz, ancak işteyken aynı davranamayız.

İronik olarak iş, her zaman sakin kalamayacağınız yerdir. Büro politikaları, fikirlerinizi çalan meslektaşlar, iş baskısı ve iş-yaşam dengesi gibi serinliğimizi kaybetmemizin birkaç nedeni var. İyi bir profesyonel serin kalır ve duygularını aniden ifade etmez.

Başarılı İnsanlar İş Yerinde Nasıl Sakin Kalır?

Başarılı insanların stres yönetimi sıradan insanlara göre daha farklıdır. İş yerinde serinliğinizi sık sık kaybediyorsanız ve iş yerinde sakin olmanın yollarına ihtiyacınız varsa, doğru yere geldiniz. Kolay yolları öğrenmek ve çalışma hayatınızı daha az stresli hale getirmek için okumaya devam edin.

 1. Derin nefes alın

Fark etmeyebilirsiniz, ancak bazı çalışmalara daldığınızda çok sığ nefes alıyorsunuz.

Fark etmeyebilirsiniz, ancak bazı çalışmalara daldığınızda çok sığ nefes alıyorsunuz. Bu bizi baş döndürücü, hafif başlı yapar ve iyi odaklanma yeteneğimizi azaltır. Bu da verimliliğinizi azaltır ve bir şeyler yapmak için çok uzun zaman ayırdığınız için sizi hayal kırıklığına uğratır.

Stresli hissettiğinizde, derin bir nefes alın, bir saniyeliğine tutun ve tekrar nefes alın. Bu sakinleşmenize yardımcı olacak bir meditasyon. Mola verdiğinizde bu alıştırmaları günlük rutininize ekleyin. İş yerinde en az 5 dakika derin nefes alın.

 1. Sizi neyin vurguladığını değerlendirin

Bazen strese neden olan sadece bir şey değil, sizi bunalmış hissettiren bir dizi önemsiz şeydir. Hayal kırıklığına uğrarsınız ve bir süre sonra stresli hissedersiniz. Böyle bir senaryo ile karşılaştığınızda, o gün yanlış giden şeyleri ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi değerlendirmeye çalışın. Sistematik olarak her birinin bir çözümüne gelin ve sorunu ortadan kaldırın.

 1. Düzenli bir masanız olsun

Başarılı insanların stres yönetimi konusunda düzene önem verdiği bir gerçektir. Masanıza bir bakın, dağınık bir sürü dosya ve her yerde büyük bir karışıklık buluyor musunuz? Cevabınız EVET ise, bu sizi çıldırtan faktörlerden biri olabilir. Buna dürüstçe cevap verin; bir şeyleri tam olarak nereye koyduğunuzu biliyor olsaydınız harika olmaz mıydı, böylece gerektiğinde çabucak alabilirsiniz?

Güne başlarken masanızı organize etme ve işten ayrıldığınızda düzenli hale getirme alışkanlığınız olsun. Küçük bir bitki, 2-3 resim, bazı motive edici alıntılar sıkıcı masanızı aydınlatabilir ve aynı zamanda sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaştı? Milyarderliğe Giden Yol >>

 1. Sık sık ara verin

Hepimiz bütün gün tek bir yerde oturmanın sıkıcı ve imkansız olduğunu kabul ediyoruz. Sık sık ara vermeniz, ofiste küçük bir yürüyüş yapmanız, masanızda biraz uzanmanız veya sadece bir kahve makinesine gitmeniz taze ve özenli kalmanıza yardımcı olabilir.

 1. Olumlu bir tutum takının

Bir iş yeri stresli ve olumsuz olabilir. Gereksiz iş baskısı, olumsuz meslektaşlar ve diğer şeyler sinirinize bulaşabilir ve sizi olumsuz yapabilir. Ama her zaman negatif olmanın iyi olmayacağını unutmayın; iyi iş yapma kapasitemizi azaltır. Durumlar ne kadar ürkütücü ve korkutucu olursa olsun, cesur bir ifadeyi yüzünüze koyun ve olumlu bir tavır takının.

 1. Kendinize güvenin

Bir iş yerinde sizi eleştirecek ve kararlarınızdan şüphe edecek birçok insan var.

Başarılı insanların stres yönetimi konusunda kendilerine güveni tamdır. Bir iş yerinde sizi eleştirecek ve kararlarınızdan şüphe edecek birçok insan var. Eleştiri daha iyisini yapmanıza yardımcı olsa da, herkesi dinlemek her zaman gerekli değildir. Belki bazı insanlar iyi bir iş yapmanızı istemez ve başarısız olduğunuzu görmek için sizi eleştirir.

Sakin bir zihniniz olması için, kendinize güvenmeniz ve planlarınızı her seferinde değiştirmemeniz gerekir, çünkü başkası onaylamaz. Planları sık sık değiştirmek sizi strese sokar ve sizi kötü etkiler.

 1. Pozitife odaklanmalısınız

Bazen pozitif olmanın gerçekten zor olduğunun farkındayız. Ancak elde ettiğiniz küçük şeyler için kendinizi takdir etmeniz daha kolay olabilir. Zaman sıkışıklığınız olduğunda ve bir son tarihle karşılaşmaya çalışırken, biraz zaman ayırıp iyi yaptığınızı ve işleri zamanında yapabileceğinizi bildirin. Kendinizi küçük hatalar için yenmek çok stresli olabilir.

 1. İşte, gerçek molalar verin

Bazı insanlar işten ara verirler ama yine iş hakkında düşünür ve tartışırlar. Yani pratik olarak bu sadece bir yer değişikliği ve hala çalışıyorsunuz. Bir parkta yürüyüş yapmak sizi yenileyebilir. Ama işinizi düşünmeye devam ettiğinizde değil. Mola verdiğinizde, bunun gerçekten bir mola olduğundan ve başka şeylere odaklandığınızdan ve rahatlatıcı bir şey yaptığınızdan emin olun.

 1. Çalışmanızı planlayın

Başarılı insanların stres yönetimi konusunda sıradaki ipucu planlı bir çalışmadır. Organize olmayan bir iş, iş yerinde endişe ve stresin ana nedenlerinden biridir. Bir şeyler yapmanın gereksiz baskısı sizi sakinleştirebilir. Çalışmanızı dikkatli bir şekilde planlamanız ve ona bağlı kalmanız önerilir. Herhangi bir toplantı ve randevunuz varsa, kendinize hatırlatmak için takviminize eklediğinizden emin olun.

E-postalarınızı kontrol ederek güne başlamak yerine, bir yapılacaklar listesi yaparak güne başlayın, öncelikle öncelikleri belirlemeli ve acil görevle ilgilenmelisiniz. Gerçekçi bir program yapın ve her görev için tahmini süre atayın. PC’nizdeki yapışkan notlar veya masanızdaki not, kendinize bir şeyler hatırlatmak için iyi bir fikirdir.

Bir meslektaş, şirket spor etkinliği veya sadece karşı koyamayacağınız bir dedikodu gibi birçok dikkat dağıtıcı şey olabilir. Bu yüzden programınıza sadık kaldığınızdan ve listenizdeki maksimum görevi bitirdiğinizden emin olun. İyi planlama ve işleri ertelememe yoluyla stresinizi azaltabilir ve işte sakin olabilirsiniz.

Başarılı Olmak İstiyorsanız Bu Önerilerimizi Dikkate Alın >>

 1. Çoklu görevden kaçının

E-posta gönderirken bir telefonda konuşmak veya iş arkadaşınızla konuşurken bir sunum yapmak; çoklu görev ile zaman kazandığınızı düşünüyorsunuz. Ancak çoklu görev bir efsanedir. İş yapma verimliliğini% 40 azaltır. Bölünmüş dikkat, hata yapma şansını artıracaktır. Bu, daha fazla strese neden olur ve iş yükünüzü gereksiz yere artırır.

Bu nedenle, eldeki bir şeye odaklanmanız ve bunu tam dikkatle yapmanız önerilir. Bu, işinizi daha hızlı yapmanıza ve böylece başka şeyler için size zaman kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Değişikliklere açık olun

Gerçek şu ki, hepimiz değişikliklerden nefret ediyoruz ve şeylerin planladığımız gibi gitmesini istiyoruz.

Bunu söylemenin, yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz. Gerçek şu ki, hepimiz değişikliklerden nefret ediyoruz ve şeylerin planladığımız gibi gitmesini istiyoruz. Bir iş yerinde, planınıza göre işlerin çalışmayabilme olasılığı yüksektir. Bu nedenle planınızı değiştirmeniz gereken şartlara göre.

Bunun gerçekleşmesi gerektiğini kabul etmelisiniz ve bu değişikliklerden hayal kırıklığına uğramamalısınız. Esnek bir profesyonel çok şey başarabilir.

 1. Sağlıklı bir iş-yaşam dengesini koruyun

Başarılı insanların stres yönetimi denge üzerine kuruludur. İş taahhütlerine dikkat etmek için sosyal hayatınızdaki önemli olayları kaçırmanız gereken birçok örnek vardır. Ama şuna dürüstçe cevap verin; Çocuğunuzu provadan kaçarak veya hasta sevdiklerinize dikkat etmeyerek verdiğiniz sunuma tam dikkat gösterebilecek misiniz? Her zaman iyi bir kişisel yaşama sahip olmak için çalıştığımızı unutmayın.

Önceliklerinizi iyi bilin ve işleri yönetmeye çalışın. Birkaç ev işini dışarıdan temin etmek ve iş yerinde önceden düzenlemeler yapmak, sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, bazılarınızın evde fiziksel bir varlığa sahip olduğunu, ancak sürekli çalışmanızı düşündüğünü eklemek isteriz. Bu sevdiklerinize zarar verir ve uzun vadede ilişkilerinizi bozar. Ailenizde ve sosyal yaşamınızda aktif olarak bulunun. Bu, çok yönlü bir yaşam sürmenize yardımcı olacak ve mutlu bir birey olacaksınız.

 1. Hayır demeyi öğrenin

Çok fazla iş yükünüz olduğunda ve ek sorumluluklar almak için zamanınız olmadığı durumlar olabilir. Bazen iddialı olmak ve şeylere HAYIR demek yardımcı olur. Kendinizi aşırı taahhüt etmek sizi strese sokar ve serinliğinizi kaybetmenize neden olabilir. Elinizde çok fazla iş varsa kibarca reddedebilirsiniz.

Başarılı İnsanların Hayat Hikayelerini Konu Alan Filmler >> 

 1. Küçük şeyleri görmezden gelmeyi öğrenin

Öncelik vermeyi öğrenmek sakin olmanın anahtarıdır. Bir şey yapmak o kadar önemli değilse, atlamanız gerekir. Açık olalım, senden ertelemeni istemiyoruz. Ancak daha sonra gerçekten yapılabilecek şeyleri yapmaktan kaçının.

 1. 10’a kadar sayın

İş yerinde kötü bir sunum, şikayet eden müşteriler veya hedeflerle iyi performans göstermeyen takım arkadaşları gibi bazı durumlar olabilir. Çalışmış hissetmek doğaldır. İçinizden 10’a kadar saymak, bu öfkeyi veya hayal kırıklığını ortadan kaldırmak ve yeniden başlamak için biraz zaman verir.

 1. Dikkat dağıtan çalışma arkadaşlarından uzak durun

İş yerindeki bazı insanlar dedikoduları çok fazla geçirir ve başkalarının zamanını boşa harcarlar.

İş yerindeki bazı insanlar dedikoduları çok fazla geçirir ve başkalarının zamanını boşa harcarlar. İşteki insanlarla karışmak iyidir. Ancak gereksiz dedikodularla uğraşmak iyi olmaz ve işinizin izini kaybedersiniz. Bu tür insanlardan uzak durun ve bitirmek için işiniz olduğunu iddia edin. Kulaklıkları takabilirsiniz, böylece rahatsız edilmek istemediğinizi bilebilirler.

 1. Bir hobiyle kendinizi şımartın

Başarılı insanların stres yönetimi, beraberinde eğlenmeyi de getirir. Boyama, video oyunları oynama veya en sevdiğiniz sporun tadını çıkarma; hobiler ya da herhangi bir şey olmak, ama ortak bir yanı, zihninizi rahatlattığı için çok zevkli olmasıdır. İş stresinizi ortadan kaldırır. Kendinize zaman ayırın ve hobilerinize şımartın. Bu rekabet ortamında aklı başında kalmak için bazen, ‘ben zamanım’ gerçekten gerekli demelisiniz.

 1. Kendinize iyi bakın

Zihniniz ve bedeniniz sağlıklı oluncaya kadar hiçbir ipucu veya püf noktası sizin için işe yaramayacaktır. Sağlıklı bir diyet ve ılımlı egzersiz yapmak sizi zinde tutar. Günde 5-10 dakika meditasyon yapın. Birkaç ofiste ayrıca bir spor salonu vardır; bundan faydalanın ve bir süre antrenman yapın. Egzersiz sizi enerjik, aktif ve mutlu hissettirir.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetim Sırları >>

 1. Kendinizi pozitif insanlarla çevreleyin

Kendinizi çalışmalarına motive olmuş ve adanmış insanlarla kuşattığınızda, işinizi daha hızlı yapmak için motive hissedebilirsiniz. Pozitifliğin pozitifliği de çektiği söylenir. İş yerinde benzer düşünen insanları bulmak zor olsa da, tamamen imkansız değildir.

 1. İş arkadaşlarınızın desteğini alın

Kimse hepsini mükemmel bir şekilde yapabilen bir ninja değildir; herkesin zaman zaman yardıma ihtiyacı vardır. Yardım istemekten suçlu hissetmemelisiniz. Başkalarının yaptığınız aynı işe nasıl yaklaştığı hakkında bir fikir edinirsiniz, belki de bunu yapmanın daha kolay bir yolunu öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olan şeylere yardım ederek her zaman iyiliği geri verebilirsiniz. Bu şekilde iş arkadaşlarınızla iyi bağ kurabilirsiniz.

21. Bazen görevi devredin

Bu gerçekten basit bir ipucu ve açıklamaya gerek yok, görevlerinizi devrederek stresinizi kesinlikle azaltabilirsiniz.

Bu gerçekten basit bir ipucu ve açıklamaya gerek yok, görevlerinizi devrederek stresinizi kesinlikle azaltabilirsiniz. Ofisinizde çalışan stajyerler ya da küçüklerin yardımını alın, onlara küçük bir denetim gerektiren az sayıda görev atanabilir.

22. Sorun odaklı olmaktan ziyade çözüm odaklı olun

Birçok insanın şeylerden şikayet etmeye devam ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Ancak sorunlara deli olmak yerine, bunu çözmenin yollarını düşünmek için neredeyse hiç bir çözüm bulamamışsınızdır.

Kırık bir yazıcının basit bir örneğini ele alalım. Stresli bir kişi, baskıları zamanında alamadığı için bu şeye aşırı derecede kızar. Sizce bu basit şeyi çözmek çok zor mu? Baskılarınızı almak için başka bir departmana gidebilir ve yazıcının onarılması için birine haber verebilirsiniz.

Ayrıca, gerçekten kimsenin kontrolünde olmayan bazı durumlar olabilir, bu gibi durumlarda kendinize işleri halletmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı, bir şekilde geciktiğini ve zorluklarla yüzleşmek için işinizin bir parçası olduğunu hatırlatın.

Başarılı insanların stres altında nasıl çalıştıklarını, nasıl sakin kaldıklarını öğrendiniz. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? İçeriğimizi yararlı bulduysanız, yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Son Derece Başarılı 12 İnsanın Hafta Sonu Alışkanlıkları >>