Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi

Hobilerin faydaları: Bu çalışmaların birinde, haftada en az 20 dakika fiziksel boş zaman aktivitelerine katılanların, yorgunluğa daha az duyarlı olduğunu buldu.

Hobiler genellikle rahat yaşam süren insanlar için gerekli aktiviteler olarak düşünülür. Ancak hobilerin faydaları saymakla bitmez. Hatta dolu, meşgul, stresli yaşamları olan insanların bile ortalama bir insandan daha fazla hobiye ihtiyacı olabilir. Hobiler genellikle onları ihtiyaç duydukları zamandan daha fazla yapan birçok fayda sağlar. İşte hobi sahibi olmanın avantajlarından bazıları.

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi

Hobilerin faydaları arasında birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların birinde, haftada en az 20 dakika fiziksel boş zaman aktivitelerine katılanların, yorgunluğa daha az duyarlı olduğunu buldu.

Diğer araştırmalar boş zamanlarında yapılan eğlenceli aktivitelerin düşük kan basıncı, toplam kortizol, bel çevresi ve vücut kitle indeksi ve daha iyi fiziksel işlev algıları ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bu tür aktiviteler aynı zamanda daha yüksek pozitif psikososyal durum seviyeleri ve daha düşük depresyon ve negatif etki düzeyleri ile korele idi.

Sonuçta, hobilerin hem psikolojik hem de fiziksel olarak yararları araştırılmaya değer. İlgi duyduğunuz bir şey bulun ve kendiniz ve sağlığınız için zaman yaratın!

1. Bir mola vermek gibi düşünebilirsiniz

Hobiler, programınızda bir dilim işsiz ve sorumlu olmayan zaman sağlar.

Hobiler, programınızda bir dilim işsiz ve sorumlu olmayan zaman sağlar. Bu, yapmak zorunda oldukları ve bunlardan hoşlandıkları bir şey yaparak pillerini şarj etmek zorunda oldukları için bunalmış hisseden insanlar için özellikle hoş olabilir. Sorumluluktan bunalmış olanlar için, zaman bulmak ya da yoğun bir programdan mola vermek ve sadece oturup dinlenmek için kendilerine izin vermek zor olabilir.

Hobilerle uğraşmak, insanların sadece oturup değil aynı zamanda üretken bir şey için kapalı kalma sürelerini kullandıklarını hissetmelerine yardımcı olabilecek bir amaç ile mola verebilir. Her iki durumda da, hobiler yoğun bir hafta boyunca hoş bir mola verir.

2. Eustress deneyimi yaşamanızı sağlar

Hobilerin faydaları arasında gösterilenlerden biri de olumlu stres yaşamanızı sağlamasıdır. Aşırı stresli olmayan ve aslında yeterince uyarılmamış olanlar için hobiler, hayat hakkında heyecanlı hissetmek için hepimizin ihtiyaç duyduğu sağlıklı bir stres kaynağı olan güzel bir eustres kaynağı sağlar.

Hayatınızın geri kalanı biraz sıkıcı veya sönükse, hobiler anlam ve eğlence sağlayabilir. İş gibi hissetmeden sıkıcı bir program kırabilir. Başka bir deyişle, hobiler sadece doğru miktarda meydan okuma sağlayabilir.

Hayatınızda Gerçek Mutluluğu Geliştirmek İçin Öneriler >>

3. Sosyal bir ortam oluşturmanızı sağlar

Birçok hobi kendilerini grup aktivitelerine borçludur: golf rotasyonları, örgü çemberleri ve yaratıcı yazma grupları iyi örneklerdir.

Sizi başkalarıyla bağlayan hobiler, stresin rahatlamasını ve anlamını eğlenceli bir şekilde hayata geçirebilecek sosyal desteğin ek faydasını getirebilir. Eğlendiğiniz arkadaşlar en iyi arkadaşlarınızdan biri olabilir. Bu yüzden sizi başkalarına yaklaştıran hobiler zaman ayırmaya değer.

4. Olumlu zevklerin keyfini çıkarma imkanı sağlar

Pozitif psikoloji, hayatı neyin değerli kıldığını inceleyen nispeten yeni bir psikoloji dalıdır. Ve zevklerin -yaşamın eğlenmesini sağlayan faaliyetler- anın rahatlaması ve keyfi için harika olabileceğini keşfetti. Zevkler ruh halinize bir asansör getirebilir. Hobiler genellikle zevkleri yaşamınıza dahil ettiğinden, hobilerin korunması genel sevinç duyunuz için iyi olabilir.

5. Kendinizi olumlu psikoloji için sürekli teşvik edersiniz

Hobilerin faydaları arasında olumlu bir psikoloji edinmeniz de vardır.

Hobilerin faydaları arasında olumlu bir psikoloji edinmeniz de vardır. Olumlu psikolojiden tatmin olmak, anlam ve eğlenceyi hayata geçiren önemli faaliyetlerdir. Minnettarlıklar, en iyi kişisel becerilerimizden bazılarını kullanmamızı gerektiren ve bizi zaman duygusu kaybettiğimiz ve yaşamın stres faktörlerinden uzaklaştığımızı hissettirdiğimiz, neredeyse meditasyona yakın bir duruma sokabilecek bir akış hissi ile meşgul olan bir tür zorluk sunar. Ve yaptığımız şeyle tamamen meşgul oluruz.

Minnettarlıklar stresin azalmasına ve iyi olma hissine yol açabilir. Hobiler genellikle tatmin olarak deneyimlenir. Hayatınızda daha fazla mutluluk ve daha az stres deneyimi yaşamak istiyorsanız, hobiler buna yol açabilecek doyumlara doğrudan bir yol sağlar.

6. Tükenmişlik sendromuna karşı savaşır

Hobiler, kronik stresin etkisini en aza indirmeye yardımcı olabilecek bir eğlence ve yaşam özgürlüğü duygusu getirir. Örneğin, bir işte bunalmış hissedenler, stres için bir çıkış noktası ve stresli bir işte zor bir günden (veya hafta) sonra dört gözle beklemek için bir şey sağladığı için hobilerden yararlanabilirler.

Bazı araştırmalar, normalde tükenmişliğe katkıda bulunan stresli işlerde olanların (örneğin, düşük kontrol, yüksek talepli işler), daha fazla fiziksel veya sosyal boş zamanları varsa, yatmadan önce günlerini “iyileştirmeye” daha az ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. İşle ilgili olmayan faaliyetler veya başka bir deyişle daha fazla hobi.

Bu çalışmada hobi sahibi olmayan bireylerin, yatmadan önce “iyileşmeye” ihtiyaç duyanların psikosomatik şikayetler ve yorgunluk gibi olumsuz sağlık ve sağlık sonuçlarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Başka bir deyişle, hobiler stresli bir işin etkilerini tamponlamaya ve tükenmişliğe katkıda bulunan faktörleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Neden Pazartesi Sendromu Yaşıyoruz? >>