Evlerimizde Sağlıklı Beslenme Ve Kilo Kontrolü Sağlamanın Basit İpuçları

Hem evlerimizden dışarı çıkamıyor olmak, hem hasta olma korkusu hem de ekonomik kaygılar gibi birçok etken bizlerde büyük stres yaratıyor.

Son günlerde yaşadığımız Korona Virüsü salgını hepimizin günlük yaşantısını derinden etkiledi. Evde sağlıklı beslenme için neler yapabiliriz? Evde sağlıklı beslenme için ipuçları nelerdir? Birçoğumuz işine gidemiyor, iş yerleri, mağazalar, spor merkezleri, özel muayenehaneler gibi özel kuruluşların hepsi kapalı. Bu durum birçok insanı ekonomik açıdan da ciddi endişelendiriyor.

Hem evlerimizden dışarı çıkamıyor olmak, hem hasta olma korkusu hem de ekonomik kaygılar gibi birçok etken bizlerde büyük stres yaratıyor. Bu stresi ise birçok insan genellikle yemek yiyerek, kendisini mutlu edebilecek yiyeceklerle (özellikle şeker oranı yüksek basit karbonhidratlarla) bastırmaya çalışır.

Bu yazımızda tam da bu konuya değinmek istiyorum. Korona günlerinde, evimizde geçirdiğimiz zaman diliminde hem bağışıklık sistemimizi güçlendirecek hem de kilo kontrolümüzü sağlayabilecek püf noktalardan bahsetmek istiyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz bu olağanüstü zamanda sağlıklı beslenme her zaman olduğundan çok daha büyük önem arz etmektedir.

Corona Virüs Döneminde Bağışıklığınızı Nasıl Güçlendirirsiniz? >>

Bu stresli günlerde nasıl sağlıklı beslenebiliriz? Kilo kontrolümüzü nasıl sağlayabiliriz?

Güne pozitif enerji ile başla

Günde en az bir öğününüzde bolca soğan, mor lahana, beyaz lahana, pancar ve bol yeşillikten oluşan bir salatayı ana yemeğinizin yanında tüketiniz.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, hepimiz aynı durumdayız, yalnız değilsiniz, negatif düşünmenin, karalar bağlamanın hiç kimseye bir yararı yok. Geleceğe dair umudumuz var, hayallerimiz var, her şeye rağmen hayattayız, sağlıklıyız. Sahip olduklarımıza ve sağlığımıza oturup şükrederek, güzel şeyler düşünerek güne başlamamız bile günümüzün enerjisini yüzde yüz değiştirecektir. Şunu unutmamak gerek; stres kanser dahil vücuttaki birçok hastalığın temel nedenidir. İnsan pozitif düşünerek, zihin gücüyle kanser gibi hastalıkları bile yenebiliyor. İçinde bulunduğumuz durum için de aynı şey geçerli, önce pozitif düşünce ve pozitif kelamla güne başlayabiliriz.

Şifalı Papatya Çayının Faydaları >>

Günlük menüler belirle

İçinde bulunduğumuz durumun pozitif bir noktasından bakacak olursak, evlerimizde ailemizle ve sevdiklerimizle geçirdiğimiz zaman arttı. Kendimize ayırabildiğimiz bol bol zamanımız var. Bu zamanı çok güzel değerlendirebiliriz. Mesela kendimize özene bezene sağlıklı öğünler hazırlayıp, ne kadar değerli olduğumuzu önce kendi kendimize gösterebiliriz.  Her gün kontrol ve düzeni sağlayabilmek adına günlük menüler belirleyebilirsiniz. Böylelikle gereksiz yere fazladan alışveriş de yapmamış olursunuz.

Sağlıklı ara öğünler planla

Devamlı mutfağa gidip dolabı yoklamak, sürekli bir şeyler atıştırmak yerine kendinize belirli aralıklarla ara öğünler belirleyebilirsiniz.

Devamlı mutfağa gidip dolabı yoklamak, sürekli bir şeyler atıştırmak yerine kendinize belirli aralıklarla ara öğünler belirleyebilirsiniz. Bu ara öğünlerde hem günlük vitamin-mineral ve lif alımınıza destek olsun hem de bağışıklığınızı güçlendirsin diye taze meyveler, yoğurt, kuru yemişler, yeşil çay ve kahve gibi sağlıklı atıştırmalıklar ilave edebilirsiniz. Evinizde abur cuburlar stoklamayın. Evde olmadığında onları tüketmemeniz çok daha kolaydır.

Ölümsüzlük Mantarı >>

Sınırsızca kahvaltı yapma

Sabah kahvaltılarınızı çok geç saatlere bırakmayın. Sınırsızca kahvaltılar yapmayın. Kendinize güzel bir kahvaltı tabağı hazırlayın, tabağınızdakiler bitince sofradan kalkın. Kahvaltı tabağınızda mutlaka değerli bir protein kaynağı olan yumurta olsun. Bolca yeşillik ( roka, dereotu, tere, maydanoz, marul gibi) ve C vitamini içeren bir meyveyi ( portakal, kivi, ananas, mandalina ve greyfurt gibi) de tabağınıza ekleyin. Değerli ve sağlıklı bir besin olan zeytin veya cevize tabağınızda yer verin. Karbonhidrat ihtiyacınız için de tam tahıl, tam buğday, siyez buğdaylı, ekşi mayalı gibi esmer ekmeklerden tüketebilirsiniz.

Kendine yemek yemenin dışında uğraşlar bul

İştahınızın her zamankinden daha fazla olduğunu düşünüyorsanız sosyal medyadan sürekli yemek videoları izlemeyin.

İştahınızın her zamankinden daha fazla olduğunu düşünüyorsanız sosyal medyadan sürekli yemek videoları izlemeyin. Sizi yemek yemenin dışında da mutlu edebilecek, keyif verebilecek şeyler var unutmayın. Bazen kendinizi aç hissettiğinizde bir bardak su için veya tarçınlı bir yeşil çay için. Çok iyi geldiğini hissedeceksiniz. Sudan bahsetmişken üzerinde duralım, yeteri kadar su içmeyi ihmal etmeyiniz. Vücudumuzu toksinlerden en iyi temizleyen, bağışıklığımızı destekleyen en temel içeceğimiz sudur.

Sağlıklı Ve Fit Beden İçin Top Yiyecekler >>

Gün içinde besin gruplarını dengeli tüket

Günün bir öğününde biraz daha protein ağırlıklı besleniyorsanız diğer öğününüzde mutlaka ya kurubaklagil yemeği ile yoğurt ya da sebze yemeği ile yoğurt tüketmeye özen gösteriniz. Günde en az bir öğününüzde bolca soğan, mor lahana, beyaz lahana, pancar ve bol yeşillikten oluşan bir salatayı ana yemeğinizin yanında tüketiniz.

Kilo kontrolü ve sağlık için en temel şeylerden biri de yemekleri sağlıklı bir şekilde pişirmektir. Yemeklerinizi mutlaka tencerede, ızgarada veya fırında pişirme yöntemiyle yapınız. Kızartma, kavurma gibi besinlerin besleyici değerini düşüren ve yemeğinizi kalori bombasına çeviren yöntemlerden kaçınınız.

Sürekli mutfakta zaman geçirme

Son olarak sürekli mutfakta zaman geçirmeyin, mutfağın kapısını kapalı tutunuz. Bu basit ve pratik önerilerle bile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Kendinizi beslenme konusunda yetersiz hissediyor veya yeme isteğinizi hala kontrol edemiyorsanız, sağlığınız ve kilo kontrolünüz için bir beslenme uzmanı ve diyetisyenden online diyet desteği alabilirsiniz. Bu süreçte bir diyetisyen olarak çalıştığım birçok danışanımla, online diyet ile keyif alarak uyguladığımız programlarla hem bağışıklığı destekliyoruz hem de fazla kiloları uğurluyoruz.

En kısa zamanda sağlıkla dolu günlerde görüşmek dileğiyle…

Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir? >>