FUBU Kurucusu Daymond John Kimdir?

Daymond John kimdir? Amerikan hip hop giyim sektöründeki FUBU markasının kurucusudur. Shark Tank yatırımcılarından olan girişimci Daymond John hakkında bilinmeyen her şeyi bu yazımızda bulacaksınız.

Daymond Garfield John Kimdir?

Daymond Garfield John Amerikalı ünlü bir iş adamıdır. Dünya çapında markaları bulunan, insanlara girişimcilikleri konusunda yatırım sağlayan dünyanın en zengin kişilerinden biridir. Aynı zamanda bir televizyon kişiliği, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. Amerikan hip hop giyim markası FUBU’nun kurucusu, başkanı ve CEO’su olarak bilinir. Mark Cuban gibi önde gelen girişimcilerin de aralarında bulunduğu ABC reality televizyon dizisi Shark Tank’da yatırımcıdır.

Daymond John Hayatı

Daymond John, 23 Şubat 1969 tarihinde Brooklyn, New York doğumludur.

Daymond John, 23 Şubat 1969 tarihinde Brooklyn, New York doğumludur. Bir arka mahalle çocuğu olan ünlü girişimci, çalkantılı bir çocukluk  dönemi geçirmiştir. Ailesi o daha küçük yaşta boşandığı için 10 yaşında çalışmaya başladı. Bulduğu işte saati 2 $ için el ilanları dağıtmaya başladı.

Lisede, tam zamanlı bir işte çalışmasına ve haftalık olarak farklı bir okula devam etmesine izin veren bir programa katıldı. Bu zor durum ona girişimci ruhu aşıladı. Liseyi bitirdikten sonra banliyö minibüs servisine başladı ve ek iş olarak Red Lobster’da masalar bekledi.

FUBU Markası Doğuyor

FUBU markası fikri Hollis Queens'te annesinin evinde başladı.

FUBU markası fikri Hollis Queens’te annesinin evinde başladı. Annesine giyim sektörü hakkındaki fikrini açtığı zaman, annesi ona nasıl dikim yapılacağını öğretmiştir. Ve evini bu iş için kullanabileceğini belirtmiştir. Şuan dünya çapında bir üne sahip olan FUBU, ilk defa bir banliyö evinde hayat bulmaya başlamıştır.

Üstleri misina ile bağlanmış yün kayak şapkaları popülerdi. John, bu şapkaların 20 dolara satıldığını fark etti. Eve gitti ve kapı komşusu ile yaklaşık 90 şapka dikti. Jamaika Caddesi’nin köşesinde ev yapımı şapkalarını 10 dolara sattılar ve 1992’de tek bir günde 800 dolar kazandılar. Şapkalardan sonra serigrafi tişört satmaya başladılar. Pazara girmek için, konsinye olarak ve Kuzeydoğu çevresindeki büyük festivallerde satmaya başladılar.

Tüm bu girişimcilik sürecinde John, vardiyalar arasında FUBU işi üzerinde çalışan Red Lobster’da tam zamanlı bir işte çalıştı. Girişimcilik kolay değildi. Başarıya giden süreçte daha çok şey öğrenmesi gerekti.

Potansiyeli algılayan John ve annesi, başlangıç ​​sermayesi oluşturmak için evlerini 100.000 dolara ipotek ettiler. Brown’a ek olarak, uzun süredir arkadaşlarından J. Alexander Martin ve Keith Perrin’i işe aldı ve FUBU logosunu hokey formaları ve tişörtlere dikmeye başladılar. Hokey formalarının yaklaşık 10 tanesini 2 yıl boyunca müzik videoları için rapçilere ödünç verdiler ve yaklaşık 30 videoda ürün yerleştirme aldılar.

İşleri büyümeye başlamıştı. Nispeten küçük bir şirket olmasına rağmen büyük bir giyim markası olarak algılandılar ve mağazalar markalarını talep etmeye başladı. 1993’te eskiden mahalle arkadaşı olan LL Cool J’yi tanıtım kampanyası için FUBU tişört giymeye ikna etti.

Büyük Hayaller Nasıl Kurulur? >>

Dünya Çapında Bir Girişimci

90'lı yılların başlarında John katıldığı Las Vegas moda fuarında 300,000 $ bir sipariş teklifi aldı.

90’lı yılların başlarında John katıldığı Las Vegas moda fuarında 300,000 $ bir sipariş teklifi aldı. Siparişleri yetiştirmek için annesinin evinde ikinci bir ipotek almak zorundaydılar. 27 banka tarafında reddedildikten sonra annesi paralarının sonuncusunu NY Times’da bir reklam yayınlamak için kullandı. Reklam sonucunda FUBU, Samsung Textiles ile anlaşma yaptı ve siparişleri yetiştirdiler. Bu onların aynı zamanda daha da büyümelerinin önünü açmış oluyordu.

En eski koleksiyon FUBU logolu küçük bir üst şapka ve şapkadan oluşuyordu. 1995 yılına kadar FUBU tarafından dünyanın dört bir yanından ithal edilen hammaddeler kullanılarak kapsamlı bir spor giyim hattı tasarlandı ve üretildi. Koleksiyonun başarısı ile distribütörler ve yatırımcılar aradı. Bugüne kadar 5.000’den fazla mağaza FUBU koleksiyonunu taşıdı ve perakende satışta 6 milyar dolardan fazla mal satıldı. 4 arkadaş hayallerini gerçeğe dönüştürdüler. Ve bugün yıllar boyunca kurdukları işler hala dört ortağın yaşamının aktif bir parçası durumundadır.

Instagram Reklamları İle Satışlarınızı Artırın >>

Daymond John, 40 dolarlık bir bütçeyi 6 milyar dolarlık moda oyunu değiştirici olan FUBU’ya dönüştürmek için uzun bir yol kat etti. Kariyeri boyunca Daymond, kelimenin her anlamında girişimci olmaya devam etti. Sadece moda endüstrisinde bir öncü değil, ABC’nin Shark Tankı’nda bir Köpekbalığı, New York Times’ın en çok satan yazarı, marka gurusu ve motivasyonel konuşmacısıdır. Son olarak, Başkan Barack Obama Daymond’u, küresel ölçekte girişimciliğin gücünü ve önemini geliştirmeye odaklanan bir pozisyon olan Küresel Girişimcilik Başkanlığı Büyükelçisi olarak atamıştır.

Damon John ve Shark Tank

John, The Shark Group’un CEO’sudur. Dünlük işlerini yürütmeye devam ediyor. Bu işler arasında danışmanlık firması, marka stratejisi, ürün geliştirme, influencer pazarlama, konuşma ve dijital medya aracılığıyla işletmeleri ikonik markalara dönüştürmek de vardır.

Kaynak: Wikipedia, Shark Tank 

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,427BeğenenlerBeğen
78,027TakipçilerTakip Et
554TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta Dürüstlük

Doğrudan satışta dürüstlük ne demektir? Dürüst ticaret yapmak bize neyi anlatıyor? Profesyonel iş adamı nasıl olur? Girişimciliğinizde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar nelerdir? Bugünkü...

Çörek Otu Nedir? Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Çörek otu, alternatif tıpta önemli bir konuma sahiptir. Kış aylarında hastalıklara karşı kalkan olan çörek otu, kanser gibi ağır hastalıklara da şifa olmaktadır. Peki,...

Hayatınızda Gerçek Mutluluğu Geliştirmenin 16 Yolu

Gerçek mutluluğu yakalamak için yollar nelerdir? Onu bulabilir miyiz? Mutlulukta sadece stresin yokluğundan daha fazlası olsa da, stres giderici faaliyetler ve mutluluk arasında ilişkiler...

Müşteri Tutma Programlarınızı Nasıl Geliştirirsiniz?

Müşteri tutma programları boşlukta gelişmez. Tüm çalışmaların pazarlama şemsiyesi altında ve rehberliğinde yapılması gerekir. Böylece yapılanların belirlenmesi ve ölçülmesi söz konusu olabilmektedir. Müşteri tutma...

Konuşmadan Önce Nasıl Düşünmelisiniz? Yardımcı Olacak 7 Şey

Konuşmadan önce düşünmek bize ne kazandırır? İletişim esnasında önce nasıl düşünmeliyiz? Daha etkili bir konuşma yapmak, iletişimimizi kuvvetlendirmek için gelişmeliyiz. Etkili konuşmak konusunda kendimizi...

Doğruda Satışta Perakende Müşteri Bulmanın 10 Yolu

Bugün, daha fazla doğrudan satış perakende müşterisi bulmak konusunda bazı basit ipuçlarını paylaşmak istiyoruz. Size, müşterilerin doğrudan satış işinizin can damarı olduğunu söyleyerek başlamamıza...