Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı En İyi 17 Film

Başarılı insanların gerçek hayat hikayelerini anlatan filmler neler? Hayat hikayelerini anlatan film tavsiyeleri, tatilde veya boş zamanınızda yapılacak güzel aktivitelerdendir.

Konusu yaşanmış hayat hikayelerine dayanan filmlerin, insanları etkilediğini biliyorsunuz. Hayat içerisinde negatiflere maruz kalıyoruz. Günlük sıkıntılarımız, çevremizdekilerin sıkıntıları derken belki de içerisinden çıkılamayacak bir hale bürünüyoruz. Peki bu durum sadece bizim için mi geçerli?

Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı En İyi 17 Film

Filmler, sizin boşa geçen zamanınızı verimli hale getirebilir ancak bilinçli şekilde izlerseniz. Çünkü her hayat hikayesinden kendinize başka bir ders çıkartabilirsiniz. Bu da sizi daha motive hale getirecektir. İçsel motivasyonunuzu sağlamanız konusunda belki bir şey yapamayız fakat dışsal motivasyonunuz için, networkokulu.net olarak sizlere mükemmel 17 film tavsiyesinde bulunabiliriz.

İster yalnız, ister takımınızla, isterseniz de arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte izleyebilirsiniz. Çaylarınızı alın, mısırınızı patlatın. Haydi filme! İyi seyirler…

Networkte Takım Ruhunu Anlatan Filmler >>

‘Amerikan Keskin Nişancısı’ (2014) – IMDb; 7,3

Amerikan Keskin Nişancı - Zafer, bazı insanların peşinde olduğu, bazılarınınsa sendelemesine neden olan şeydir.

Zafer, bazı insanların peşinde olduğu, bazılarınınsa sendelemesine neden olan şeydir. Karışınıza ne zaman çıkacağını bilemesiniz. Ama her zaman İyi adamlar sendeler. Sorum şu ki ne zaman zaferi bir tarafa bırakıp güvene önem vereceğiz? (KYLE)

Irak savaşı sırasında sayısız hayat kurtaran keskin nişancı Kyle’nin hikayesini konu alır. Bununla birlikte, nihayet savaş görevinden kurtulduğu ve eve döndüğü zaman, Kyle savaşın ve ölümün unutulmaz gölgesinden kaçmak için mücadele etti ve karısıyla ve çocuklarıyla yeniden bağlantı kurmakta zorlandı.

‘Erin Brockovich’ (2000) – IMDb; 7,3

Tatlı Bela - Julia Roberts’ı Oscar’ı kahramanı olarak kabul eden bu film, küçük kasaba avukatının ve üç çocuk annesi Erin Brockovich’in hayatını temsil ediyor.

Julia Roberts’ı Oscar’ı kahramanı olarak kabul eden bu film, küçük kasaba avukatının ve üç çocuk annesi Erin Brockovich’in hayatını temsil ediyor. Uygun bir eğitim geçmişi olmadan Brockovich avukat olarak işe alınır, yanlışlıkla kasabasında birçok kanserli hastalığa yol açan ve büyük işletmelerle savaşan büyük bir su zehirlenmesi vakasına rastlar. Bu gerçekten zorlayıcı ve ilginç bir hikaye olacaktır.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Kitap İncelemeleri >>

‘Alcatraz’dan Kaçış’ (1979) – IMDb; 7.6

Alcatrazdan Kaçış - San Francisco Körfezi'ndeki bir adaya dayanan Alcatraz, zamanının en güvenli hapishanesiydi.

San Francisco Körfezi’ndeki bir adaya dayanan Alcatraz, zamanının en güvenli hapishanesiydi. Üç cesur adamın (Clint Eastwood, Fred Ward ve Jack Thibeau) 1962’de başarılı bir girişimde bulunmasına kadar kaçmanın imkansız olduğuna inanılıyordu. Çabalarının başarısı hala tartışmalı ama bu büyüleyici anlatı bir gerçeklerin ve fantezilerin iyi incelenmesi.

‘Vahşi Doğaya’ (2007)

Vahşi Doğaya -Bir erkeğin doğal dünyaya manevi yolculuğu hakkında gerçek bir hikaye olan bu film bir yaşamda huzursuz edici olan birçok çatışmayı ve sorunu yansıtır.

Bir erkeğin doğal dünyaya manevi yolculuğu hakkında gerçek bir hikaye olan bu film bir yaşamda huzursuz edici olan birçok çatışmayı ve sorunu yansıtır. Özgür ve bağımsız olmak, toplumun normlarından kaçmak ve doğada aşkınlığı keşfetmek arzusuyla desteklenir. Emory Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, en iyi öğrenci ve sporcu Christopher McCandless sahipliğini bıraktı, 24.000 $ tasarruf hesabını hayır kurumuna verdi ve sonunda hayalini takip etmek için Alaska’ya otostop çekti. Onu bu macerada neler bekliyor görelim.

Başarısız Bir Adamın Öyküsü – Kısa Hikayeler >>

‘Midnight Express’ (1978) – IMDb; 7,6

gece yarısı Ekspresi - Midnight Express, Türkiye'den uyuşturucu kaçakçılığı yapan ve hapse atılan Amerikalı bir üniversite öğrencisi olan Billy Hayes'in gerçek hikayesidir.

Midnight Express, Türkiye’den uyuşturucu kaçakçılığı yapan ve hapse atılan Amerikalı bir üniversite öğrencisi olan Billy Hayes’in gerçek hikayesidir. Filmin adı, bir mahkumun kaçma girişimi için hapishane argümanıdır; bu, Billy’nin sadece gardiyanlar tarafından yeniden ele geçirilmesi ve acımasızca dövülmesi için birçok kez yapmaya çalıştığı bir şeydir. Filmin en ünlü bileşenlerinden biri, 1979’da En İyi Orijinal Puan Akademisi Ödülünü kazanan film müziğidir.

Sahtekar (2008) – IMDb; 7,7

Sahtekar - Yalnız yaşayan anne Christine Collins’in oğlu Walter kaybolur. Fakat sonrasında Collins’in oğlu olduğu ileri süren bir çocuk bulunur.

Yalnız yaşayan anne Christine Collins’in oğlu Walter kaybolur. Fakat sonrasında Collins’in oğlu olduğu ileri süren bir çocuk bulunur. Olayı bir prestij meselesi haline getiren polis, anne ile oğlunun buluşmasını medya önünde, sayısız gazeteci, fotoğrafçı ve polisin bulunduğu bir şova çevirir. Bu kadar insanın önünde afallayan Collins, getirilen çocuğu evine almayı kabul eder. Ancak, kalbinin derinliklerinde bu çocuğun oğlu Walter olmadığını hissetmektedir.

Hangisi Gerekli? Bilmek Mi Yoksa Uygulamak Mı? – Kısa Hikayeler >>

‘300’ (2006) – IMDb; 7,7

300 - Çarpıcı görselleri mükemmel oyunculukla birleştirilen filmde tarihin hayata geçmesini sağlıyor.

Bu film, Sparta Kralı Leonidas’ın ve Perslerle savaşan 300 kişisinin, 1980’lerde Yunanistan ile Persler arasında (günümüz İran’ı) gerçekleşen Thermopylae Savaşı’nda gerçek hikayesini anlatıyor. Çarpıcı görselleri mükemmel oyunculukla birleştirilen filmde tarihin hayata geçmesini sağlıyor.

‘Spartacus’ (1960) – IMDb; 7,9

"Bir insan ölünce her şeyini kaybeder ama bir köle ölünce sadece acılarını kaybeder.

“Bir insan ölünce her şeyini kaybeder ama bir köle ölünce sadece acılarını kaybeder.” “Tartışmasız en ünlü köle isyanının bu ustaca temsilinden ikonik ve canlandırıcı çizgiler. Büyük Stanley Kubrick’in yönettiği eser, Roma İmparatorluğu hakkında şimdiye kadar yapılmış en iyi filmler arasında olduğu görüldü. “Yaşamın kıyılarında savunucu olmak, burjuvaların ellerinde avucunda olmaktan iyidir.” Filmde geçen bu replik kölelerin isyanını gözler önüne fazlasıyla seriyor.

“Umudunu Kaybetme” Filminden Alınması Gereken Dersler >>

‘Enigma’ (2014) – IMDb; 8.0

Enigma - film önerileri

Bu zorlayıcı film, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında telsiz mesajları için güvenlik sağlamak için kullandıkları Enigma kodunu kırmaya çalışan bilgisayar bilimci Alan Turing’in hikayesini anlatıyor. Turing bir dahiydi ama meslektaşlarının kendisinden daha düşük olduğunu düşündüğü için çalışmak çok zordu. Ancak, eğer başarılı olursa, hem matematik hem de sosyal zorlukların üstesinden gelmek zorunda kalacaktı.

“Lion” (2016) – IMDb; 8,0

Lion - Yirmi yıl sonra ise gerçek anne babasını bulmak için yollara koyulur.

2017’de altı dalda Oscar adayı olan film, Hindistan’a binlerce kilometre uzaklıkta bir trende kaybolan 5 yaşındaki Saroo’nun dokunaklı ve gerçek hikayesini anlatıyor. Saroo, kaybolduktan ve oradan oraya savrulduktan sonra, Avustralyalı bir çift tarafından sahiplenilir. Yirmi yıl sonra ise gerçek anne babasını bulmak için yollara koyulur.

İzlediğiniz An İlham Yağmuruna Tutulacağınız Filmler >>

Sınırsızlar Kulübü (2014) – IMDb; 8.0

Ron, ilaçların ana dağıtıcısı olmak için “Dallas Buyers Club” isimli bir organizasyon kurar ve birçok hastaya ilaç satmaya başlar.

AIDS hastalarına yardım etmek üzere onaylanmamış doğal ilaçları Teksas’a kaçırarak ticaret yapan ve kendisi de bir AIDS hastası olan, Ron Woodroof’un hikayesini konu alıyor. Ron, ilaçların ana dağıtıcısı olmak için “Dallas Buyers Club” isimli bir organizasyon kurar ve birçok hastaya ilaç satmaya başlar. İlaç firmalarını kızdıran Ron kendini büyük bir savaşın ortasında bulur. İlaçları kendisi de kullanan Ron, doktorların 30 gün biçtiği ömrünü tam 2191 gün yaşar.

Spotlight(2016) – IMDb; 8.1

ABD’nin hala etkin olan en eski araştırmacı gazetecilik birimi olan The Boston Globe’un “Spotlight” ekibini konu alıyor.

2016’da en çok dikkat çeken filmlerinden olan Spotlight, En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Oscar ödülü kazandı. Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James, Liev Schreiber ve Billy Crudup rol aldığı film, ABD’nin hala etkin olan en eski araştırmacı gazetecilik birimi olan The Boston Globe’un “Spotlight” ekibini konu alıyor.

Liderlik Nedir? Tanımlamanın 10 Yolu >>

‘Sıkıysa Yakala’ (2002) – IMDb; 8,1

Sıkıysa Yakala

“İki küçük fare kaymak kovasına düşmüş. Birinci fare hemen pes etmiş ve boğulmuş, ikinci fare ise didinmiş, o kadar çırpınmış ki kaymağı yağa çevirip tepesine çıkmış. Beyler, şu andan itibaren ben ikinci fareyim” -Frank Abagnale Sr.-

Frank Abagnale Jr’ın hayatına dayanan bu uzun metrajlı filmde Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks rol oynar. Genç Abagnale sahtecilik ve kılık değiştirme konusunda uzmanlaştı ve milyonlarca dolarlık çekleri Pan Am pilotu olarak oynadı. Çek sahtekârlığını 26 ülkede sürdürerek milyon dolar çapında dolandırıcılık yapan  Abagnale Jr., ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirdi. Daha etkileyici olanı, 19. doğum gününden önce hepsini yaptı ve bunu yapmasının tek nedeni, zorlu finansal koşullara giren ve dolayısıyla ayrılan ailelerini bir araya getirmek oldu. Film, komik sahneleri hızlı aksiyon ve mükemmel oyunculukla birleştiriyor.

Başarı Ve İlham Konulu Motivasyon Deposu 24 Film >>

’12 Yıllık Esaret ‘(2013) – IMDb;  8,1

Ben hayatta kalmak istemiyorum; yaşamak istiyorum!

“Ben hayatta kalmak istemiyorum; yaşamak istiyorum!! bir kölenin haklı isyanıdır okuduğunuz. Bu biyografik dram 1841 yılında kaçırılan ve köle olarak satılan kölelerin hayatını konu alıyor. Film Oscar ödül töreninde en iyi görüntü ödülünü kazandı ve bu derece izleyiciler ve eleştirmenler tarafından saygıyla karşılandı. Aynı zamanda film çok dokunaklı ve gerçekçiydi.

‘Arabistanlı Lawrence’ (1962) – IMDb; 8.3

Arabistanlı Lawrance - Memurun savaşta var olan şiddete, kendi kimliğine ve yerli Britanya ile Arap Çöl kabileleri içindeki yoldaşları arasındaki bölünmüş bağlılığına olan duygusal mücadelelerini belgeliyor.

Bu gerçek film, Birinci Dünya Savaşı sırasında Arap Yarımadası’ndaki Galli diplomat ve askeri subay Thomas Edward Lawrence’ın deneyimlerini anlatıyor. Memurun savaşta var olan şiddete, kendi kimliğine ve yerli Britanya ile Arap Çöl kabileleri içindeki yoldaşları arasındaki bölünmüş bağlılığına olan duygusal mücadelelerini belgeliyor. Gerçekten epik bir şaheser.

Her Girişimcinin Okuması Gereken Kitaplar – 1 >>

‘Piyanist’ (2002) – IMDb; 8,5

Piyanist - Bu eleştirel beğeni toplayan film üç Oscar, bir Palme d'Or ve birçok önemli ödül kazandı.

Piyanist , II. Dünya Savaşı sırasında Varşova gettosunun imhasında hayatta kalmak için mücadele eden Polonyalı-Yahudi müzisyen Wladyslaw Szpilman hakkında bir filmdir. Bu eleştirel beğeni toplayan film üç Oscar, bir Palme d’Or ve birçok önemli ödül kazandı.

‘Schindler’in Listesi’ (1993) – IMDb; 8,9

Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

“Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.”

“Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır.”  Gibi repliklerle bilinen film, nihayetinde Holokost’tan 1000’in üzerinde Yahudi’yi kurtarmayı başarabilen Nazi bir iş adamı olan Oscar Schindler’in hikayesini anlatıyor. Film çok iyi karşılandı ve o yıl Akademiden en iyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini aldı.

***

Listemizin içeriğini nasıl buldunuz? Oluşturmamızı istediğiniz film listesi var mı? Yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Satış Ve Pazarlama İle İlgilenen Herkesin İzlemesi Gereken Filmler >>