fbpx

Hayatı Doğru Yaşamanın Yolunu En İyi Nasıl Öğrenebiliriz?

Üniversitede bir konu öğrenmek istiyorsanız, bunu yapmanın çizilmiş bir yolu vardır. Örneğin, ekonomiyi öğrenmek için, A kitabını okumanız, B ödevini yapmanız vb. gibi, mesela ‘İktisat 101’ dersi ile başlayabilirsiniz. Yolu doğru takip ettiyseniz, konuyu iyi anlayabilmeniz az çok garantidir.

Fakat yaşam hakkında nasıl bilgi edinebiliriz? Hayatımızı yaşamanın en iyi yollarını nasıl öğrenebiliriz?

Bu öğrenilecek en önemli konu olabilir ancak bunun için bir müfredat yoktur (varsa da yeterince iyi olduğundan şüpheliyiz).

Peki ne yapmalıyız?

Yaşam hakkında bilgi edinmenin en iyi yollarından birinin, başarılı insanların yaşamlarını incelemek olduğuna inanıyoruz. Harika hayatlar yaşayanları bulun ve nasıl yaptıklarını öğrenin. Ve bunu yapmanın yolu? Biyografilerini okumak. Bu yüzden biyografi okumakla ilgileniyor ve tavsiye ediyoruz. Bizler için biyografiler okunacak en iyi kitaplar arasındadır.

Neden Biyografi Okumalısınız?

Biyografi okumakta birçok fayda var. İşte dördünü sizinle paylaşıyoruz:

Kaçınılması Gereken Tuzakları Size Öğretir

Başarı yolunda tuzaklar vardır. Biyografiler, insanların daha önce yaşayıp tecrübe edindikleri -onları başarısız yapan- şeyleri öğretebilirler ve böylece sizlerin de onları önlemenizi sağlarlar. Elbette, başarısızlıktan tamamen kaçınmak imkansızdır ama en azından kendinize zaman kazandırabilirsiniz.

Başarısızlıklara Nasıl Tepki Vereceğinizi Öğretir

Ne kadar iyi denerseniz deneyin yine de başarısız olacaksınız. Bu kaçınılmazdır. Bu yüzden, tuzakları öğrenmekten daha da önemlisi, başarısızlığa nasıl tepki vereceğini öğrenmektir.

Başarılı insanlar size bu konuda çok şey öğretebilir. Neden peki? Çünkü büyüklüklerinin önemli sebeplerinden biri başarısızlığa tepki vermeleridir. Asla başarısız olmaları değil; başarısızlığa verdikleri doğru cevaplar var. Biyografi okumak, başarısızlıkla ilgili doğru zihniyeti oluşturmanıza yardımcı olacaktır, böylece siz de olası başarısızlıklara doğru şekilde yanıt verebilirsiniz.

Neyin Mümkün Olduğu Hakkında Ufkunuzu Genişletir

Bu nokta, biyografi okuma konusundaki en önemli şeylerden biridir. Sıklıkla kendimizi sınırlandırırız ve çok küçük düşünürüz. Hayatımızda asla büyük bir şey başaramayacağımızı düşünürüz.

Ama gerçek şu ki, bu dünyadaki her büyük şeyin küçük bir başlangıcı var. Örneğin Wal-Mart, küçük bir kasabada tek bir dükkan olarak başladı. Yıllar sonra dünyanın en büyük işletmelerinden biri olacağını kim tahmin ederdi ki? Buradan mütevazı bir başlangıçla bir şeyin nasıl büyüdüğünü ve dünyayı nasıl değiştirdiğini anlayabilirsiniz.

Bugün küçük görünen bir şey yapıyor olabilirsiniz. Belki bir gün büyük olacağını hayal bile edemezsiniz. Ama bu insanların biyografilerini okumak, neyin mümkün olduğuna dair ufkunuzu genişletecektir. Büyük hayallere ilham verecektir.

Size Uymanız Gereken Büyük İlkeleri Öğretir

Olağanüstü insanların, olağanüstü ilkeleri vardır.

Onlarla yaşarlar ve bu yüzden olağanüstü hale gelirler. İlkeler onları ayrı kılar ve kalabalıkta öne çıkarır.

Biyografi okumak size bu olağanüstü prensipleri öğretebilir. Bazen açık bir şekilde ifade edilmese de başarılı insanların hayatlarını inceleyerek onların ilkeli prensiplerini keşfedebilirsiniz.

Doğru, kalıcı başarı içten dışa oluşur tam tersi şekilde değil.

İşte bu yüzden bu prensipler birer hazinedir. Biyografi okurken onlara odaklanın ve bunları hayatınızda uygulamaya çalışın. O zaman sizin de hayatınız olağanüstü olacak.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,427BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,559TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...

Doğrudan Satışın Avantajları – İşinizi Ucuza Nasıl Kurabilirsiniz?

Doğrudan satışın avantajları girişimcilik fikrine sahip olanların planlarında yer etmektedir. E-ticaretin gelişmesi de bu sektöre inanılmaz katkılar, avantajlar sağlamaktadır. Özellikle geleneksel işlerde bir başlangıç...

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir?

Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki...

Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Facebook'a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama...

Doğrudan Satışta Sıkışık Durumdan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğrudan satış işinizde araya sıkışmış gibi mi hissediyorsunuz? Planlarınız istediğiniz gibi gitmiyor mu? Üzülmeyin, herkesin hayatında tekdüze geçen, sıkışmış gibi hissetti dönemler mutlaka vardır....