Hayatımızı Kötü Kılan 10 Büyük Hata

Hayatımızı kötü kılan bazı hatalarımız vardır.

Hayatımızı kötü kılan bazı hatalarımız vardır. Aslında bunlar hepimizin hayatında sorun teşkil etmektedir. Tabiiki hatalardan ders alıp yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Ancak bazı hatalarımızın da farkında olmuyoruz. Ve bu hatalar ne yazık ki hayatımızı mahvediyor. Bu hataları yapmamak için çaba göstermeliyiz. Şimdi hayatımızı kötü kılan 10 büyük hataya birlikte bakalım.

Hatalarımızdan ders almamamız

Hatalar insanlar içindir. Ama her hatadan ders almayı öğrenmeli ve tekrarlamamalıyız. En büyük hatamız maalesef aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemektir …

Hata yapma korkusu taşımamız

Çoğu insan hata yapacaklarını düşünerek yeni şeylerden, değişimlerden uzak durur. Ancak en büyük hatalardan biri hata yapmaktan korkmaktır. Bol bol farklı hatalar yapmakta fayda var.

Hata Yapmanın Yararları Nelerdir? >>

Her şeyi çok ciddiye almamız

Tabii ki, olayların ciddiye alınması gerekir. Ama her şey o kadar da ciddi değil. Şimdi, iki ya da üç yıl önce yaşadığınız olaylara gülüyorsunuz. Ancak o hataları yaptığınız aman nasıl da moraliniz bozuluyordu dimi? O zaman hayatta bazı hataları çok ciddiye almamalısınız.

Şimdi odaklanmamak

Yaptığımız en büyük hata geçmişteki keşkeler ve gelecekteki endişeler arasında boğulmaktır. Anın güzelliği size huzur ve mutluluk verir. Hayatı sevin. Şu anı sevin.

Yanlış insanlara güvenmek

Ne yazık ki, yaptığımız hataların sebeplerinden biri yanlış insanları hayal etmek ve onlara güvenmektir. Bu durumu fark etsek de, bu insanlar yüzünden hayatımızı mahvedebiliriz. Gerçek manada güvenebileceğiniz arkadaşlıklar edinin.

Başarısızlıklarınızdan Ders Çıkarın >>

Kendimizi sürekli suçlamak

Neden kendimizi yargılamaya devam ediyoruz? Aslında her şey insanlar içindir… Yaptığımız olay ve kararlardan biz sorumluyuz, ama bu kendimizi suçlayacağımız anlamına gelmez. Aksine, kendimizi affetmek demektir. Hatalarınızdan ders çıkartıyorsanız, kendinizi suçlamayı bir kenara bırakın. Daha başarılı olmayı daha az hata yapmayı kafaya takın.

Özür dilemekten korkmak

Yanılıyorsak özür dilemekten korkmamalıyız. Birçok problemi çözen şey, basit bir özür dilemektir. Özür dilemek hatanızı anlamaktır. Bu en erdemli davranışlardan biridir. Acizlik değildir.

Başarı İçin İlk Faktörünüz >>

Her zaman iyi hissetmek

Bazen haklıyız, bazen de yanılıyoruz. Fakat egomuz bizi yönetirse, her şey hakkında, kendi düşündüklerimiz ve söylediklerimizin doğru olduğunu hissediyoruz. Bu yaptığımız en büyük hatalardan biridir.

Yeni şeyler öğrenmeyi reddetme

Çoğu insan ne öğrendiklerini yeterince düşünmez ve yeni şeyler öğrenmekten korkar. Ancak asıl beceri sürekli öğrenme ve araştırmadır. Kendi öğrenme merakınızı sürekli kamçılayın. Yaprak açmayan fidan, büyümeyi durdurmuştur ve yakında solacaktır.

Kin tutmak ve buna göre hareket etmek

Bazı insanlar gerçekten kötüdür. Ancak hayatınızı bu kötü insanlardan ve olaylardan nefret ederek geçirirseniz, sadece kendinize zarar vereceksiniz. Bunun yerine affedin. Olumsuz bir davranışı varsa gidin söyleyin. Ona kırıldığınızı anlatın. Hatasını söyleyin. Kendi içinizden bu olumsuz düşünceyi biran önce atın.

Başarıyı Yakalamak İçin 5 Mükemmel Ders >>