Etkili Öğrenme İçin Not Alma Teknikleri

Üniversiteye geri dönüyor olsanız da veya kendi elinizde öğrenmeye karar vermiş olsanız da, not alma gerçekten eşsiz bir beceridir.

Not alma teknikleri nelerdir? Çalışırken veya toplantıdayken nasıl not almalıyız? Not tutmak, verimliliği ve üretkenliği artırmanın en önemli yollarından biridir. Performansınız konusunda araştırma yapıyorsanız mutlaka not alma tekniklerini bilmeniz gerekmektedir.

Üniversiteye geri dönüyor olsanız veya kendi elinizle öğrenmeye karar vermiş olsanız da not alma gerçekten eşsiz bir beceridir. Başlangıçta önemli noktaları not etmek veya sözü kelimeye dökmek gibi görünüyor. Ancak not tutma dünyasına atılanlar, bundan daha fazlası olduğu gerçeğinin farkına varır.

Etkili Öğrenme İçin Not Alma Teknikleri

Not tutma becerilerinizin paslı olduğunu düşünüyorsanız veya not almayı çok önemsiyorsanız burada bahsedeceğimiz teknikleri bilmelisiniz.

Not tutma becerilerinizin paslı olduğunu düşünüyorsanız veya not almayı çok önemsiyorsanız burada bahsedeceğimiz teknikleri bilmelisiniz. Daha önce hiç not tutmamış olabilirsiniz. En son eğitim ve öğretim hayatınızda not tutmuş da olabilirsiniz.

Ancak kendinizi geliştirmek için hiçbir zaman geç değildir. Sonuçta yaşıyoruz. İş yerlerimiz gelişiyor ve de değişiyor. Ben bunu bilmiyorum demek, sizin hayatınızı etkileyecek bir konudur. Değişimin de gerekli olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle not alma konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğine gelin birlikte bakalım:

 • Zihninizde not almayı kabul edin.

Tutum ve davranışlarımız bile not alabilme yeteneğimizi etkiliyor. Örneğin, yüksek şekerli veya yüksek tuzlu atıştırmalıklar, dikkat etme kabiliyetimizi, motivasyonumuzu etkileyecektir. Bu aynı zamanda – ölçülü olarak tüketilmezse – kahveler için de geçerlidir.  Verimli uykuyu, dikkat ve odaklanma yeteneğinizi etkileyebilecektir.

Bu bağlamda, ruh halinin not alma yeteneğimizi nasıl etkileyebileceğini zaten görüyoruz. Odaklanmada problem yaşıyor ya da kolayca dikkatimizi dağıtıyorsak doğru notları bir araya getirmek için daha zor bir zaman geçireceğiz demektir.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın Yolları >>

Kahve içmeyen veya dersten önce bir şeyler yiyen biriyseniz, tutum hala önemli bir rol oynayabilir. Bu kadar heyecanlanmadığınız ya da kötü olduğunuz dersleri tekrar düşünün.  Üstlendiğiniz işler sizi iyi hissettirdi ve ilginizi çekmişti. Bu durum hayatınızdaki diğer arayışlardan farklı değil. İlgilenmediğiniz şeyler ile karşılaştırıldığında, istemediğiniz bir şeyi öğrenmek için çaba harcamayacağınız açıktır.

Dolayısıyla tutum bir fark yaratır ve bu mantık, üzerinde iradenizin zayıf olduğu konulara bile uygulanabilir. Tek yapmanız gereken olumlu bir tutuma sahip olmak, dikkat etmek ve bir ya da iki sınıf arkadaşı ile çalışmaktır.

 • Dersten önce hazırlık

Öncelikle, resmî bir kurs alıyorsanız hazırlıklı olmanız gerekir. Spies ve Wilkin tarafından yapılan bir çalışmada, hukuk okuyan öğrencilerde derse başlamadan önce, ders için gerekli olan materyalleri hazır edenlerin, diğerlerine göre konuyu daha iyi anladıklarını ortaya koymuştur.

Bu, çalışmak için başına geçtiğiniz dersler için geçerli değildir. Parmak uçlarımızda yeterli miktarda bilgi bulunduğundan, bir kurs veya eğitim oturumundan önce konu hakkında bilgi edinmek için birçok fırsat var. Bilgiyi olduğu gibi almak yerine bir konunun daha zorlu yönlerini anlamaya odaklanarak daha fazla zaman harcayacağınız için bu size fayda sağlayacaktır.

Kitap Okumanın 20 Faydası >>

Not Alırken Kullanılan Bazı Teknikler

Artık not alırken kullanabileceğiniz tekniklere birlikte göz atalım.

Şimdi gelelim not alma tekniklerine. Şuana kadar açıklamaya çalıştığımız şey aslında not alma konusunun ne kadar önemli olduğu üzerineydi. Artık not alırken kullanabileceğiniz tekniklere birlikte göz atalım.

Anahat yöntemi

Bu yöntem basitlik için kullanılır ve not almanın en kolay yöntemlerinden biridir. Herkes bu yöntemi seçip problemsiz kullanabilir. Bu yöntemde kullanılacak fikir, belirli bir derste ele alınacak dört veya beş kilit nokta seçmektir. Bu kilit noktaların altında, bu konular üzerinde tartışılan konulara dayanarak daha derinlemesine alt noktalar yazıyorsunuz.

Böylece not alma düşüncesi sizi boğmaz. Bu yaklaşımda neyin tartışıldığını biliyorsanız, ne olacağını merak etmek yerine o konunun önemli yönlerine odaklanmış olacaksınız.

Bu yöntemi aşağıdaki durumlarda kullanın:

 • Notlarınızın en baştan düzenlenmek istediğiniz zaman,
 • Hem konu hem de alt konu arasındaki ilişkileri görmek istediğiniz zaman,
 • Daha sonra kendinizi test etmek için, sorular oluşturmak istediğiniz zaman.

Hızlı Öğrenme İçin En Önemli 7 Beceri >>

Cornell yöntemi

1950’lerde Cornell Üniversitesi tarafından geliştirilen bu yöntem, en yaygın not alma yöntemidir. Aslında, taslak yöntemi muhtemelen bu benzerliklerden dolayı bu yöntemden ilham almaktadır. Bu yöntemde hâlâ kilit noktaları kullanıyorsunuz; ancak bu yöntem organizasyon yöntemine daha da derinlemesine iner.

 • Birincisi, sayfa üç bölüme ayrılmıştır: Geçiş bölümü ana noktaları, insanları, potansiyel test sorularını ve daha fazlasını doldurduğunuz bölümdür. Bu bölüm, daha büyük konuları ve fikirleri unutmamak adına, hatırlamanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır.
 • Not bölümü, bu işaret noktalarını genişletme ve açıklamaya yöneliktir. Hala bunları başlıkları kullanarak bir dereceye kadar özetlemek isteyebilirsiniz. Spesifikasyonlara girerken, onları girintilemek ve ya bir rakam sistemi, romen rakamları, rakamlar veya harfler kullanmak istersiniz kullanabilirsiniz.
 • Özet bölümü, sonunda tüm bilgileri açık bir cümleyle özetleyerek yazdığınız bölümdür. Hem özetin hem de ipucunun, notlarınızın tüm ayrıntıların bulunduğu yer olduğunu görerek basit görünmesini isterseniz, bu yöntem tam size göre.

Zihin haritalama yöntemi

Zihin haritalaması, birbirine bağlı konuları veya karmaşık ve soyut fikirleri olan konular için çalışan bir yöntemdir. Kimya, tarih ve felsefe bu yöntemin parladığı örneklerdir. Zihin haritasının kullanımı, her konunun birbiriyle olan ilişkisi için görsel bir yardım görevi görmektir.

Ayrıca belirli fikirler veya konular hakkında ayrıntılı bilgi vermenizi sağlar. Çeşitli noktalara ayırabileceğiniz her türlü konuda yardımcı olabilir. Farklı öğrenme biçimlerinden bahsedebilir ve düğümleri kullanarak her yöntemi ve her birinin nasıl olduğunu kolayca açıklayabilirsiniz. Zihin haritalama yöntemi düşündüğünüzden daha çok veriminizi artıracaktır.

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim Kitapları – 1 >>

Akış notları yöntemi

Bu yöntem, sınıfta aktif öğrenmeyi en üst düzeye çıkarmak ve gözden geçirmede zamandan tasarruf etmek isteyenler içindir. Akış notları fikri kendinizi bir öğrenci olarak görmektir. Bu yöntemde;

 • konulara dikkat çekecek,
 • ardından okları çizmeye başlayacak,
 • orada genel bir fikir edinmek için karalamalar, diyagramlar ve grafikler oluşturacaksınız .

Akış notları yöntemi ayrıca diğer köprülerin çizilmesine ve çeşitli alanlarda veya konu içinde bağlantılar kurulmasına yardımcı olur. Bazı bilgiler size başka bir bilgi veya tekniği hatırlatıyorsa, not alın ve not edin.

Cümle yöntemi

Cümle yöntemi, başka bir basit not alma yöntemidir. Akış notları yönteminin daha küçük bir versiyonudur. Bununla ilgili fikir basit bir not tutmadır. En iyi şekilde söylenen her şeyi not etmektir. En iyi orijinal örnek transkripsiyondur (sözleri, kelimelere çevirmek).

Bu yöntemle ilgili sorun, olan biten her şeyi takip etmenin zor olması. El ile not yazıyorsanız, kesinlikle önemli noktaları ve fikirleri kaçırmış olacaksınız. Bir bilgisayarda yetişmek mümkün olabilir, ancak yine de zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlara rağmen, bu yöntemin hala avantajları vardır. Diğer tüm yöntemlerle karşılaştırıldığında, cümle yöntemi, inceleme için en fazla ayrıntı ve bilgiyi sağlar.

Kısa Hikayeler: Başarısız Bir Adamın Öyküsü >>

Grafik yöntemi

Grafik notları Cornell yöntemini kullanır ve bir sayfayı üç sütuna böler. Akıl haritalama yöntemine benzer şekilde, bu, konularla ilişkileri ve gerçekleri birbirine bağlamanıza yardımcı olur.

Bu yöntem yukarıda belirtilenlerden daha tembel bir yöntemdir. Ancak çeşitli konularda önemli bilgileri vurgulamak isteyen ve kolayca gözden geçirme konusunda, gerçekleri düzenlemek isteyen kişiler için işe yarar .

Slayt üzerine yazma

Son yöntem olan slayt üzerine yazma yöntemi, kapsamlı notlar almaktan rahatsız olmayan insanlar için başka bir stratejidir. Bu yöntem, özellikle eğitmenin dersleri için kullandıkları slaytlardan yardım aldığı sınıflarda işe yarar. Slaytları online olarak da indirebilirsiniz, tek yapmanız gereken bunları yazdırmak ve üzerine yazmaya başlamaktır. Bu yöntem harika çünkü genel not alma endişenizi ortadan kaldırır. Fikirler ve kavramlar zaten tartışıldığı için, bu notları genişletmek size kalıyor.

Hafızanızı Nasıl Geliştirirsiniz? >>