Üniversiteye geri dönüyor olsanız da veya kendi elinizde öğrenmeye karar vermiş olsanız da, not alma gerçekten eşsiz bir beceridir.

Etkili Öğrenme İçin Not Alma Teknikleri

Üniversiteye geri dönüyor olsanız veya kendi elinizle öğrenmeye karar vermiş olsanız da not alma gerçekten eşsiz bir beceridir. Yüzeyde, önemli noktaları not etmek veya her kelimeyi, kelimeye dökmek gibi görünüyor. Ancak not tutma dünyasına atılanlar, bundan daha fazlası olduğu gerçeğinin farkına varır.

Dolayısıyla, not becerilerinizin paslı olduğunu düşünüyorsanız veya not almayı çok önemsiyorsanız;

Zihniyet Olarak Not Almayı Kabul Edin

Tutum ve davranışlarımız bile not alabilme yeteneğimizi etkiliyor. Örneğin, yüksek şekerli veya yüksek tuzlu atıştırmalıklar, dikkat etme kabiliyetimizi, motivasyonumuzu etkileyecektir. Bu aynı zamanda – ölçülü olarak tüketilmezse – uykuyu ve dikkat ve odaklanma yeteneğinizi etkileyebilecek kahveler için de geçerlidir.

Bu bağlamda, ruh halinin not alma yeteneğimizi nasıl etkileyebileceğini zaten görüyoruz. Odaklanmadıysak ya da kolayca dikkatimizi dağıtmazsak, doğru notları bir araya getirmek için daha zor bir zaman geçireceğiz. Ancak bu daha aşırı bir durumdur.

Kahve içmeyen veya dersten önce bir şeyler yiyen biriyseniz, tutum hala önemli bir rol oynayabilir. Bu kadar heyecanlanmadığınız ya da kötü olduğunuz dersleri tekrar düşünün. Bu konuların güçlü bir takım elbise olmamanın tek nedeni, tavrına bağlı kalması.

Bunu düşün: Üstlendiğiniz konular sizi iyi hissettirdi ve ilginizi çekmişti. Hayatınızdaki diğer arayışlardan farklı değil. İlgilenmediğiniz şeyler ile karşılaştırıldığında, istemediğiniz bir şeyi öğrenmek için çaba harcamayacağınız açıktır.

Dolayısıyla tutum bir fark yaratır ve bu mantık, üzerinde büyük olmadığınız konulara bile uygulanabilir. Tek yapmanız gereken olumlu bir tutuma sahip olmak, dikkat etmek ve bir ya da iki sınıf arkadaşı ile çalışmak.

Dersten Önce Hazırlık

Öncelikle, resmî bir kurs alıyorsanız hazırlıklı olmanız gerekir. Spies ve Wilkin tarafından yapılan bir çalışmada, Hukuki bir davayı okuyan hukuk öğrencilerinin derse başlamadan önce malzemeyi diğerlerine göre daha derin bir şekilde anlamalarını sağladığını bulmuşlardır.

Bu, okumaya atandığınız dersler için geçerli değildir; fakat her türlü ders için geçerlidir. Parmak uçlarımızda yeterli miktarda bilgi bulunduğundan, bir kurs veya eğitim oturumundan önce konu hakkında bilgi edinmek için birçok fırsat var.

Bilgiyi olduğu gibi almak yerine bir konunun daha zorlu yönlerini anlamaya odaklanarak daha fazla zaman harcayacağınız için bu size fayda sağlayacaktır.

Not Alırken Kullanılan Bazı Teknikler

Anahat Yöntemi

Bu yöntem basitlik için kullanılır ve not almanın en kolay yöntemlerinden biridir. Herkes bu yöntemi seçip problemsiz kullanabilir.

Bu yöntemi kullanırken, fikir belirli bir derste ele alınacak dört veya beş kilit nokta seçmektir . Bu kilit noktaların altında, bu konular üzerinde tartışılan konulara dayanarak daha derinlemesine alt noktalar yazıyorsunuz. Bu not alma şeklindeki fikir sizi boğmuyor.  Ancak farklı şekilde dikkat edersiniz. Bu yaklaşımda neyin tartışıldığını biliyorsanız, ne olacağını merak etmek yerine o konunun önemli yönlerine odaklanacaksınız.

Bu yöntemi aşağıdaki durumlarda kullanın:

  • Notlarınızın en baştan düzenlenmesini istersiniz,
  • Hem konu hem de alt konu arasındaki ilişkileri görmek isterseniz,
  • Puanları daha sonra kendinize test etmek için sorulara dönüştürmek istersiniz.

“Hızlı Öğrenme İçin En Önemli 7 Beceri” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Cornell Yöntemi

1950’lerde Cornell Üniversitesi tarafından geliştirilen bu yöntem, en yaygın not alma yöntemidir. Aslında, taslak yöntemi muhtemelen bu benzerliklerden dolayı bu yöntemden ilham almaktadır. Bu yöntemde hâlâ kilit noktaları kullanıyorsunuz; ancak bu yöntem organizasyon yöntemine daha da iniyor. Birincisi, sayfa üç bölüme ayrılmıştır:

Geçiş bölümü ana noktaları, insanları, potansiyel test sorularını ve daha fazlasını doldurduğunuz bölümdür. Bu bölüm, daha büyük konuları ve fikirleri hatırlamanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Not bölümü, bu işaret noktalarını genişletme ve açıklamaya yöneliktir. Hala bunları başlıkları kullanarak bir dereceye kadar özetlemek istiyorsunuz. Spesifikasyonlara girerken, onları girintilemek ve ya bir rakam sistemi, romen rakamları, rakamlar veya harfler kullanmak istersiniz kullanabilirsiniz.

Özet bölümü, sonunda tüm bilgileri açık bir cümleyle özetleyerek yazdığınız bölümdür. Hem özetin hem de ipucunun, notlarınızın tüm ayrıntıların bulunduğu yer olduğunu görerek basit görünmesini istiyorsunuz.

Zihin Haritalama Yöntemi

Zihin haritalaması, birbirine bağlı konuları veya karmaşık ve soyut fikirleri olan konular için çalışan bir yöntemdir. Kimya, tarih ve felsefe bu yöntemin parladığı örneklerdir.

Haritanın kullanımı, her konunun birbiriyle olan ilişkisi için görsel bir yardım görevi görmektir. Ayrıca belirli fikirler veya konular hakkında ayrıntılı bilgi vermenizi sağlar. Çeşitli noktalara ayırabileceğiniz her türlü konuda yardımcı olabilir. Başka bir örnek, farklı öğrenme biçimlerinden bahsetmek ve düğümleri kullanarak her yöntemi ve her birinin nasıl olduğunu tartışmak olabilir.

Akış Notları Yöntemi

Bu yöntem, sınıfta aktif öğrenmeyi en üst düzeye çıkarmak ve gözden geçirmede zamandan tasarruf etmek isteyenler içindir. Akış notları fikri, kendinizi kelime kelimesine çevirmekten çok bir öğrenci olarak görmektir. Bu yöntemde, konulara dikkat çekecek, ardından okları çizmeye başlayacak, orada genel bir fikir edinmek için karalamalar, diyagramlar ve grafikler oluşturacaksınız .

Bu yöntem ayrıca diğer köprülerin çizilmesine ve çeşitli alanlarda veya konu içinde bağlantılar kurulmasına yardımcı olur. Bazı bilgiler size başka bir bilgi veya tekniği hatırlatıyorsa, not alın ve not edin.

Cümle Yöntemi

Başka bir basit yöntem ve akış notlarının daha küçük bir versiyonudur. Bununla ilgili fikir basit bir not tutmadır. En iyi şekilde söylenen her şeyi not etmektir. En iyi orijinal transkripsiyon.

Bu yöntemle ilgili sorun, olan biten her şeyi takip etmenin zor olması. El ile not yazıyorsanız, kesinlikle önemli noktaları ve fikirleri kaçırmış olacaksınız. Bir bilgisayarda, yetişmek mümkün olabilir, ancak yine de zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlara rağmen, bu yöntemin hala avantajları var. Diğer tüm yöntemlerle karşılaştırıldığında, bu inceleme için en fazla ayrıntı ve bilgiyi sağlar.

Grafik Yöntemi

Grafik notları Cornell yöntemini kullanır ve bir sayfayı üç sütuna böler. Akıl haritalama yöntemine benzer şekilde, bu, konularla ilişkileri ve gerçekleri birbirine bağlamanıza yardımcı olur.

Bu yöntem yukarıda belirtilenlerden daha tembel bir yöntemdir ancak çeşitli konularda önemli bilgileri vurgulamak isteyen ve kolay gözden geçirme için gerçekleri düzenlemek isteyen kişiler için işe yarar .

Slayt Üzerine Yazma

Son yöntem, kapsamlı notlar almaktan rahatsız olmayan insanlar için başka bir stratejidir. Bu yöntem, özellikle eğitmenin dersleri için kullandıkları slaytları sağladığı sınıflarda işe yarar.

Bu bir broşür veya çevrimiçi olarak indirebilirsiniz, tek yapmanız gereken bunları yazdırmak ve üzerine yazmaya başlamaktır . Bu yöntem harika çünkü genel not alma endişesini ortadan kaldırıyor. Fikirler ve kavramlar zaten tartışıldığı için, bu notları zaten genişletmek size kalıyor.

Eda Dursun Gök

Eda Dursun Gök

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın