fbpx

Arkadaşlık Kurmanın Ve İnsanları Etkilemenin 7 Yolu

Nasıl insanları etkiler ve kolay arkadaşlık kurabiliriz? Arkadaşlık kurmanın yolları nelerdir?Asosyal veya utangaç insanların muzdarip oldukları konuların başında gelir arkadaş kurmanın yolları. Bu defa arkadaşlık kurmanın ve insanları etkilemenin yollarını birlikte inceleyeceğiz.

Hepimiz iyi arkadaşlar kazanmak ve çevremizdeki insanları etkilemek istiyoruz. Bu sık sık başarısız olduğumuz bir durumdur. Başaramayız. Çünkü çoğu zaman egomuz bizi engeller. İnsanları kazanma ve etkileme sanatına bir göz atalım.

Arkadaşlık kurmanın ve insanları etkilemenin 7 yolu

Sosyalleşme, kolay arkadaşlık kurabilme veya insanların sizlerle iletişime geçmek istemeleri için bazı püf noktalar vardır.

İletişim Uzmanı Daniel Carniege Sözleri >>

Sosyalleşme, kolay arkadaşlık kurabilme veya insanların sizlerle iletişime geçmek istemeleri için bazı püf noktalar vardır. Özellikle kişisel becerilerinizi artırmanız gerekmektedir. Bazı yeni özellikler edinmek için ya da zaten var olan özelliklerinizi geliştirmek için çaba göstermeniz gerekmektedir. İnsanız ve dolayısıyla konuşarak karşımızdaki insanlara kendimizi en etkili şekilde ifade edebilmeliyiz. İşte başarılı bir iletişimcinin arkadaşlık kurmadaki ve insanları etkilemedeki kullandığı 7 yol:

İnsanlara kendilerini iyi hissettirir.

Yoldan çekilelim. Seni mutlu eden insanlarla zaman geçirmek istiyorsun. İnsanları nasıl daha iyi hissettirebilirsiniz? Tabii ki, onlara en sevdikleri konular hakkında konuşma fırsatı vererek. İnsanlar en sevdikleri şeyler ve kendi başarıları hakkında konuşmayı severler. Onun için yapmanız gereken en önemli şey iyi ve tutkulu bir dinleyici olmaktır.

İnsanlara olumlu katkılarda bulunur.

Hayatlarına çok az dokunulmuş olan insanlara yardım edebilirsiniz. Yorgun bir arkadaşınıza kahve getirmek onu bile etkileyecektir. İnsanların ihtiyaç duydukları şeyle ilgili küçük yardım alabilirsiniz. Onların fikirlerini sorabilirsiniz. Bir ihtiyaçları hakkında onlara ufak bir yardımda bulunmak kendilerini daha iyi hissettirecektir.

İnsanlara, onlara ilgilendiklerini gösterir.

Sevdiğiniz şeyler önemlidir, ancak arkadaş edinmenin en önemli kuralı ilgi alanlarına hitap etmektir. Örneğin, biyografik filmleri seviyorsanız ve sinemaya gitmek istediğiniz kişi o tür filmleri sevmiyorsa, onu ilgi alanına götürmek daha iyidir.

İnsanları motive eder.

Hepimizin ihtiyacı olan en önemli şey motivasyondur. Kısaca tanıştığınız birine başarılı bir yönünü anlatmanız onu etkileyecektir. Onları övebilir ve sizden etkilenmeleri için motive edebilirsiniz.

Aile İçi İletişim Neden Önemlidir? >>

İnsanları sürekli eleştirmez.

İnsanları doğru ya da yanlış polemiklere sokmayın. İnsanlar eleştirilmekten ve hatalarını duymaktan hoşlanmazlar. Onlara hatalarını söylemek isterseniz, sadece hatalarını kendilerinin bulmalarına yardım edin… Mesela kendi hatalarınızı anlatın ve durumu gösterin.

Empati kurar.

Kişiyi anlamak, duygularını ve nasıl hissettiğinizi hissetmek için büyük bir adımdır. Bunu yaptığınızda, önünüzdeki kişiyi tamamen anlayacak ve onunla başa çıkacaksınız. İnsanlar böyle insanlardan etkilenir. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, eğer kişi “ağlayalım ve savaşalım” demek yerine onun için üzülmüşse, hissettiğiniz şeyi deneyimleyin. “Başının belada olduğunu biliyorum, sonuna kadar sana yardım edeceğim.”

Aynalama tekniğini kullanır.

Bir kişinin eylemlerini ve davranışlarını taklit etmek harika bir eştir. Profesyonel konuşmacılar bunu çok iyi yapıyor. Psikolojiniz sempatikse, karşınızdaki kişi bundan etkileniyor. Özellikle cümlenizde kullandığınız kişinin örneğini kullanırsanız, büyük bir başarı elde edersiniz. Yani karşınızdaki kişinin, tavırlarına karşılık vermelisiniz. Bir muhabbette sizin anlattıklarınızı karşınızdaki kişi put gibi dinlerse onunla bir daha konuşmak istemezsiniz. Siz de, karşınızda görmek istediğiniz kişi olun.

Etkili İnsanların 7 Özelliği – Stephen Covey >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,957BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,368TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...