Zor Zamanlarda Olumlu Tutumunuzu Nasıl Korursunuz?

Bununla birlikte, bir çok şey yanlış gitmiş olsa ve hayatınızın dibe vurduğunu hissediyor olsanız bile, bu olumsuz düşüncelere karşı koymanın ve olumlu bir tutum sürdürmek için geri dönmenin birçok yolu vardır.

Hayatınızda nasıl olumlu tutum geliştirirsiniz ve tutumunuzu nasıl korursunuz? Hemen hemen herkes bir noktada cesaretsizlik veya kötümser düşüncelere yol açan bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Eğer çoğu insan gibiyseniz, hayatta kötü bir şey yaşamış olabilirsiniz. Bir dağılma, kronik hastalık veya bir iş kaybı gibi. Hepimiz bunun üstesinden geldik. Bu ve benzeri senaryolarda, biraz kötü hissetmenin normal olduğunu anlamak önemlidir.

Bununla birlikte, bir çok şey yanlış gitmiş olsa ve hayatınızın dibe vurduğunu hissediyor olsanız bile, bu olumsuz düşüncelere karşı koymanın ve olumlu bir tutum sürdürmek için geri dönmenin birçok yolu vardır. İster işinizi bırakıyor, ister hayallerinizin peşinden gidiyor  ya da sevdiğiniz şeyi yapıyor olun, pozitif kalmak her zaman iyidir.

Zor Zamanlarda Olumlu Tutumunuzu Nasıl Korursunuz?

Olumlu tutum geliştirmek ve zor zamanlarınızda bu bakış açınızı korumak zor olabilir. Ancak bunun üzerinde çalışarak karakterinizin bir  parçası haline getirebilirsiniz. İşte size bu olumlu düşünme hedefine ulaşmanıza yardımcı olacak 9 harika ipucu:

1. Sorununuza Bir Adım Geriden Yaklaşın

Ne tür bir sorun yaşarsanız yaşayın, olumsuz koşullara tepki vermek sorunu daha iyi hale getirmek yerine genellikle daha da kötü bir hale çekebilir.

Hayata karşı olumlu bir tutum kazanmanın en iyi yollarından biri, olumsuzluğun günlük düşüncelerinizi ele geçirmesine izin veren her şeyden bir mola vermektir. Ne tür bir sorun yaşarsanız yaşayın, olumsuz koşullara tepki vermek sorunu daha iyi hale getirmek yerine genellikle daha da kötü bir hale çekebilir. Ancak, çoğu insan doğal olarak olumsuz koşullara kötü bir zihinsel tutumla yanıt vermek üzere programlanmıştır. Örneğin “Bunun başıma geldiğine inanamıyorum”. Eğer soruna yoğunlaşıyorsanız, bu şekilde hissetmemek zor olur.

Bu nedenle, yaşam size karşı dönmüş gibi görünüyorsa, problemden uzaklaşın ve duygusal bir bakış açısı yerine nesnel olarak bakmaya çalışın. Bu, zihninizi daha iyi bir yere geri getirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, sadece tepki vermek yerine, kucaklayacağınız tutumu bilinçli olarak seçme şansı verecektir.

  • Zaman ve para yeterli olduğunda, mini bir tatil veya hafta sonu kaçamağı yapmayı düşünün.
  • Bu söz konusu değilse, başka şeyleri kolayca deneyebilirsiniz. Ailenizle veya arkadaşlarınızla zaman geçirin.
  • Hatta filmlere veya bir internet kafeye gidin.
  • Bir yabancıyla sohbet edin.
  • Araştırmalar, kendilerini daha iyi bir zihin çerçevesinde bulmak istemediklerinde bile sosyalleşen insanların olduğunu göstermektedir.

Bazen telefonda bir arkadaşınızı veya aile üyenizi aramak ve onlara günlerini sormak veya başka bir kişinin yaşadığı bir sorun hakkında tavsiyelerde bulunmak, tekrar kontrolünüzdeymiş gibi hissetmenizi sağlayabilir. Başarısızlık korkusunun sizi ele geçirmesine asla izin vermeyin!

2. Hedeflerinize Odaklanın

Hayat size bir eğri topu attığında, hedeflerinizin (en azından geçici olarak) görüşünü kaybetmek kolaydır. Kendinizi koşullar hakkında depresyonda veya cesaretiniz kırılmış bulursanız, oturun ve bir kez daha yaşamınız için genel hedeflerinize odaklanın. Yarış arabası sürücülerinin, rakipleriyle pistte neler olduğuna bakılmaksızın yaptığı şey budur. Gözlerini yoldan alamazlar. Eğer yarışı kazanmak gibi, istedikleri şeyin tünel vizyonuna odaklanırlarsa, çok daha iyisini yaparlar.

Gerçek hayat da oldukça benzerdir. Bu yüzden eğer koşullar nedeniyle kendinizi kötümser bir zihin çerçevesinde bulursanız, gözlerinizi kapatın, sabırsızlanın, hedeflerinizi hayal edin ve kaymalarına izin vermeyin. Odaklanacak bir şeye sahip olmak zihinsel sağlığa yardımcı olur.

Zor Zamanlarda Sizi Ayakta Tutacak Motivasyon Kaynağı İşte Bu! >>

3. Problemi Değil, Çözümü Düşünün

Gıcırdayan tekerleğe, gres almanız gerekir. Talihsiz koşullar nadiren sessizce orada oturur. Bunun yerine, olumlu tutumumuz çalınana kadar genellikle dikkatimizi talep ederler. Onlarla oturmak bunu daha da kötüleştiriyor. Olumsuz durumlar hakkında konuşmak onları daha büyük ve korkutucu hale getiriyor.

Büyük bir sorunla karşı karşıyaysanız, sorunun kendisi yerine potansiyel çözümler hakkında konuşmayı deneyin. Mevcut olumsuz konular ve ne kadar önemli oldukları hakkında personel toplantıları veya aile toplantıları yapmayın; bunun yerine, çözümleri nasıl uygulamayı planladığınızla ilgili toplantılar yapın. Ekip üyelerinin veya kendinizin sürekli şikayet etmesine izin vermeyin. Bunun yerine, akranlarınızı motive edin ve yükseltin!

Bunun yerine, sorunun nasıl çözüleceği hakkında beyin fırtınası yaparak elde edebileceğimiz olumlu sonuçlara vurgu yapın. İlerledikçe, ilerlemenizi izleyebilmeniz için potansiyel çözümlerden bazılarını kağıda not edin.

4. Pozitif İnsanlardan İlham Alın

Pozitif insanlarla muhabbet etmeniz olumlu tutum için vazgeçilmezdir.

Pozitif insanlarla muhabbet etmeniz olumlu tutum için vazgeçilmezdir. Düşünceleriniz her zaman kendi çıkar yollarına dayanacaktır. Bu nedenle, endişelenmeye başlarsanız kaygan bir eğim olabilir. Olumlu fikirler zihninizi tekrar yoluna koyabilir ve olumlu fikirler almak için iyimser insanlarla konuşun.

Koşullar  sizi mağlup hissettirdiğinde, tanıdığınız bir arkadaşınız veya ailenizle görüşün. Sizi olumlu sözleriyle cesaretlendirecektir. Bu mümkün değilse, iyi bir kendi kendine yardım kitabı almak ve olumsuz durumlarda nasıl hakim olacağınıza dair ipuçlarını okumak bile zihninizi daha iyi bir yönde düşünmenizi sağlayacaktır.

5. Bereketlerinizi Sayın

Bir problem üzerinde durmak zaman harcamak asla yardımcı olmaz. Bununla birlikte, sorununuzu nasıl çözeceğiniz konusunda kaybolsanız bile, kariyerinizde veya genel olarak hayatınızda odaklanabileceğiniz başka iyi şeyler de olabilir.

Bu, bir barış duygusu getirebilir ve hayatınızdaki olumsuz sorunları nasıl çözeceğiniz üzerinde çalışırken zihninizi daha sakin bir duruma getirmeye yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda uzun vadeli hedeflerinizle ilgili dünyadaki tüm farkları yaratan dışarıdan ziyade içeriden olumlu bir tavır oluşmasını sağlar. En kötü ihtimalle, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır!

Zorluklar Sizi Yıldırmasın – Tecrübenin Kalemi Yazıları >>

6. Zaman Akmaya Devam Ediyor

Neredeyse her berbat durum sonunda geçer ve hayat normale döner. Olumsuz bir durumla karşılaşırsanız, zamanın sürdüğünü hatırlatmak genellikle yararlı olur. Bu, özellikle bir işinizi kaybettiyseniz veya bir ayrılma veya boşanma yaşadıysanız geçerlidir. Zaman sonunda kırık kalbinizi iyileştirecek ve şüphesiz başka bir iş bulacaksınız ve belki de kaybettiğinizden daha iyi gibi olacaksınız. Hayat genellikle dağlardan ve vadilerden oluşur. Vadideki zamanınızın kalıcı olmadığını söylemek, olumlu bir tavra geri dönmenize yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

7. Zihninizi Güçlendirin

Olumlu tutum için güçlü bir zihin gerekir.

Olumlu tutum için güçlü bir zihin gerekir. Düşüncelerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz her şey, stresli durumlarla karşılaştığınızda size son derece yardımcı olacaktır. Mümkünse, ruhunuzu, bedeninizi ve zihninizi beslemek için kendinize günde en az bir saat verin. Bunu meditasyon yapmak, ilham verici kitaplar veya makaleler okumak, hatta bir yoga dersine katılmak gibi çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

Olumsuz düşüncelerin sizin için şekillenmesine izin vermek yerine bakış açılarınızı şekillendirdiğinizden emin olmak için, zihninizi güçlendirmeye aktif olarak katılmalısınız. Bu da olumlu bir tavra yol açacak ve probleminizle başa çıkmayı kolaylaştıracaktır.

8. Kişisel Gelişim Odaklı Olun

Kurslara kaydolmak veya diyet ve egzersiz yoluyla kendinizi geliştirmek isteyen aktiviteler her zaman genişlemenizi sağlayan aktivitelerdir. Ve bu da daha yüksek bir özgüven seviyesine yol açar. Bu, hayatınızdaki olumsuz durumları dengelemek için mükemmel bir yoldur. Size bir başarı hissi verecektir.

Ayrıca, iş dünyasındaki başarı düzeyiniz gibi dış etkenlerden ziyade, bir kişi olarak kim olduğunuza olan güveninizi köklendirmek de çok önemlidir. Kişisel gelişimden en iyi şekilde yararlanmak için kendinize bağlanmanın ek yollarını bulun. Gönüllü çalışma, yerel bir kuruluşa katılma veya profesyonelce nasıl çalıştığınıza bakılmaksızın değerinizi tanımak için ne gerekiyorsa yapın.

Geleceğe Tutunmanızı Sağlayacak Araç >>

9. Her Zaman Olumlu Bir Tutum Sağlayın

Kendinizi çevrenizdeki ortamla tanımlamamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Sürekli olumsuz bir atmosferde iseniz, olumlu bir tutum sürdürmek genellikle zordur. Örneğin, işinizden küçültülmekten endişe ediyorsanız, çalışma durumunuzun kim olduğunuzu kişi olarak tanımlamadığını kendinize hatırlatın.

Patronunuz veya bir iş arkadaşınız sizi sürekli olarak yere bıraktığı için hayatınızın iyi gitmediğini düşünüyorsanız, genellikle başkalarını seçen insanların güvensiz olduğunu unutmayın. Başkalarının eylemleri sizi yansıtmaz, bunun yerine bu eylemler sadece olumsuz tutumlarının bir belirtisidir. Her zaman olumlu bir tutum sergilemeyi unutmayın.

Sonuç

Neredeyse herkes asla değişmeyeceğini düşündüğü koşullardan geçer. “Çok fazla sert olsa bile kış sonsuza dek sürmez.” diyen eski bir söz vardır. Başka bir deyişle, şu anda probleminizin cevabı olmasa bile.

  • Sonunda gelgiti çevirecek bir şey olacak.
  • Hiçbir şey olmasa bile, bir şeyleri değiştirmek için doğrudan yapabilirsiniz.
  • Bu nedenle, sizi sürükleyen her ne ise, o zaman göründüğü kadar zor, sadece geçici olduğunu unutmayın.
  • Derin bir nefes alın ve yukarıda belirtilen adımları izleyin ve durumunuzun şu anda ne kadar zorlu olduğuna bakılmaksızın onları kucaklayın.

Bu şekilde, hayatın yoluna çıkan her şeyle başa çıkmak için daha donanımlı hissedeceksiniz. Kötü koşulların sizi tanımlamasına asla izin vermeyin. Olumlu tutumunuzu canlı tutun. Sonunda hayatınızı normale döndürecek ve tekrar kendiniz gibi hissedeceksiniz.

Hayata daha iyi bir bakış açısı elde etmek için bu ipuçlarını nasıl kullanacaksınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın ve bize bildirin!

Adım Adım Mutluluk Klavuzu >>