Network Marketingde Liste Nasıl Yapılır? Önemi Nedir?

Network marketingde liste nasıl yapılır? Kontak listesi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?  Network marketingde liste yapmak altın kurallardan biridir. Bu listelerin ilki hayal ve hedef listesidir. Daha sonra ise isim listesi gelir. Şimdi isim listesinin önemini anlayacağız.

Network marketinge giren kimse, isim listesi yapmak istemiyor. Böylece zekalarına zarar verdiklerini düşünüyorlar. Neden yazmak istemediğimize gelirsek, okul bittikten sonra hiçbir şey yazmak istemediğimizden. Peki bunları yapmıyoruz diye network marketingde liste yapmayacak mıyız? Liste yapmanın bu işle ilgisi nedir? Bazı insanlar günlük tutar, ama burada önemli olan isim listesini yazmaktır. Çok sıkıntı verir, hayatidir ve beynimize yük olduğunu düşünürüz. Ama pozitif bir alana geçip (pozitif olduğumuzda daha çok şeyi hatırlarız) isim listemizi yazmaya başlamalıyız.

Bu isim listesi bir networkerin sahip olması gereken en önemli şeydir. Başka bir şeye ihtiyacımız yoktur. Bunun dışında ki her şey şirket tarafından yapılır. Ürün araması, web sitesi, ürün teslimatı, komisyon hesaplanması, komisyon dağıtımı her şey ama her şey network marketing şirketleri tarafından yapılır. Sadece ihtiyacımız olan tek şey isim listemizi düzgün bir halde hazırlamaktır. Peki network marketingde liste yapmak konusunda dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Network Marketing Firmaları >>

Network marketingde liste nasıl yapılır?

Çoğu insanın bir isim listesi yoktur, o isim listesi olmayan kişilerin network marketingde başarılı olma şansı çok düşüktür. Ortalama bir insanın etki çemberinde, ortalama olarak 500  kişi vardır ve bizim de isim listemizin 500 kişinin altında olmaması gerekir. Ama bizler liste yaparken 150 kişi falan yazarız bunun nedeni ise henüz sunum yapmamışızdır. Ama onların adına kararı biz vermişizdir. “Bu ilgilenmez, bu kabul etmez, bu kabul eder ama zamanı yok, bunun parası yok.” gibi ön yargılı davranırız. Bu da network marketingdeki en büyük hastalıktır.

Liste hazırlamanın altın kuralı herkes ve herhangi birinin listende olmasıdır. Komşun, amcan, kaynanan, sevgilin, kız arkadaşın, çocukluk arkadaşın, onun babası, öğretmenin, dişçin vs. herkes bu listede yer almalı. Yapmadığımız, yapamadığımız bir şeyi bir başkasına da yaptıramayız. Bu yüzden bizim bu listeyi 500 kişi ve üzerinde yapmamız gerekir. Eğer ki biz bu listeyi yaparsak alt gruplarımıza da rahatlıkla yaptırabiliriz.

Bu sistemimizin de kopyalanması açısından önemlidir. Hatta ve hatta oturup onlarla hatıra çalışması bile yapabiliriz (hatıra çalışması onu tanıyor musun, orada bir tanıdığın var mı, yurt dışında Avrupa’da vs bir tanıdığın var mı diye sorarak listesini genişletebiliriz).

Network Marketingde Para Kazandıran Faaliyetler Nelerdir? >>

Network marketingde pusulanız, listenizdir.

Bu da Network Marketing'deki en büyük hastalıktır.

İsim listemiz bir veri tabanı gibidir bu yüzden listemizi çok iyi korumalıyız. İsim listemizin birde kopyasına sahip olmalıyız. Gerekirse banka kutusunda bile muhafaza etmeliyiz. Belki abarttığımı düşünebilirsiniz ama gerçekten isim listemiz hayati bir önem taşıyor bunu bilmemiz gerekir.

Listemiz ticaretimizde ki en büyük aktivitemizdir. Yaptığımız listeden dünyanın en büyük networkerleri çıkabilir. O listeden birçok ülkenin kapısını açabilecek kişiler çıkabilir. Listenizi hazırlamadıysanız hemen oturun ve listenizi hazırlayın. Ancak listenizi hazırladıktan sonra daha iyi bir network kurabilirsiniz.

Büyük network kurmuş kişiler bunu çok ciddiye alıyor ve bizim de ciddiye almamız gerekiyor. Birçok kişi böyle basit şeyleri küçümsüyor. Network Marketing hakkında birçok kitap okuruz, Network marketing tarihi, ekonomik geleceği gibi ama listemiz bile yok. Bu çok moronca bir şey.

İsim listemizi hazırlarken hiçbir zaman ön yargılı olmamalıyız herkesi listemize yazmalıyız. Birçok insan annelerini babalarını amcalarını çok yaşlı olduğundan ya da genç olduğundan dolayı yazmak istemezler. İşte burada yaklaşımımızı değiştirmeliyiz ve herkesi listemize eklemeliyiz çünkü network marketing 95 yaşındaki dedemiz için bile uygundur.

Network Marketingde Başarının Sırrı; Takip Etmek >>

Network marketingde liste, üç kategoriye ayrılır.

Sıcak listeniz (hot list); Bize en yakın olan kişilerdir. “Hadi buluşup bir çay içelim.” diyebileceğimiz kişilerdir. Bunlar en yakın arkadaşımız, kardeşlerimiz, kuzenlerimiz vs. olabilir. Ailemiz, akrabalarımız, yakın komşularımız, yakın iş arkadaşlarımız da bu listededir.

Ilık listeniz (warm list); Çok samimi olmadığımız, birlikte çalıştığımız, arkadaş ortamında takıldığımız insanlar bu kategoriye girer. Yakın arkadaşlarımız kadar bir bağımız yoktur bu listedekilerle.

Soğuk listeniz (cold list); Yukarıdaki iki listeye girmeyen herkes bu listeye girer.

Network marketingde liste yapmak çok önemlidir. Çünkü unutmamalıyız, isim listesi network marketingin arka bahçesidir.  Bütün çalışmanızı bu liste üzerinden yapacaksınız. O yüzden listenizi olabildiğince geniş tutun. Tanıştığınız herkesi de bu listeye  eklemeye devam edin.

Network marketingde hangi liste ile çalışmak daha doğrudur?

Network Marketing, herkese hitap eden bir sektördür.

Network marketing, herkese hitap eden bir sektördür. Bu ticareti herkes yapabilir. Başladıktan sonra sokağa çıkıp, tanıyıp tanımadığınız herkese anlatabilirsiniz. Belki birkaçını da alabilirsiniz ama bu sizi ne kadar ilerletebilir?

Kitap Önerileri – Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar 1 >>

Bu ticarete giren birçok kişi, ilk olarak sıcak listelerindeki insanlara gitmekten çekinirler. Buna neden olan şey ise ellerindeki işe olan eksik inançlarıdır. Tam olarak inanmaz, yakınına onun için gitmez. Onun zarar görmesini istemez. Ya da biraz güçleneyim, bir yada iki iş ortağımı alayım ondan sonra gideyim diye düşünür. Evet bu ticaret her halükarda olur ama atladığımız bir nokta var. Biz network marketingden;

  • Para kazanacağımıza,
  • Network marketing ile kendimize pasif gelir oluşturacağımıza,
  • Yurt dışına tatile gideceğimize,
  • 2-4 sene emek verdikten sonra bir daha hayatımızın sonuna kadar bu kadar fazla çalışmayacağımıza vs özellikleri olan,
  • Kısacası mükemmel bir iş fırsatı bulduğumuza inanıyorsak bunu neden en yakınlarımızla paylaşmıyoruz? Bu bizim inandırıcılığımızı da etkilemez mi? Tabii ki etkiler.

Ayrıca network marketingde soğuk listenize gitmek, sizi biraz daha fazla yoracaktır. Çünkü bir insan ile sıfırdan tanışarak, zaman geçirerek bir bağ kurmak var; bir de zaten hazırda yıllardır sizin yanınızda bağınız olan kişiler var. İlk başta inancınız az olduğu için çekinebilirsiniz ancak. İnancınızı arttırmak konusunda sponsorunuzdan yardım isteyin.

Network marketingde yaptıklarımızın kopyalanması bize kaldıraç getirecek. O yüzden herkes yeni insanlarla tanışma konusunda iyi olmayabilir. Herkes bunu yapmak istemeyebilir. Ancak biraz inancı ve heyecanı olan herkes ama herkes en yakınına giderek bu ticareti rahatça anlatabilir ve alışlarını yapabilir.

Network marketinge iki farklı başlayabiliriz.

  • Önce kazanıp, sonra inanarak, (bu kısa görünen, fakat uzun olan yoldur, bile bile kendi yolumuzu uzatmaktır)
  • Önce inanıp, sonra kazanarak. (bu uzun gibi görünen, fakat en kestirme ve güvenli yoldur)

İki yol da çalışma ve sabır ile elbette aydınlığa çıkmaktadır. Ancak daha sürdürülebilir, daha sağlam bir organizasyon temeli için, işimizin çok daha basit kopyalanabilmesi için mutlaka sıcak listemizle çalışmak daha avantajlıdır. Siz hangi yolu seçtiniz? Önce inanıp sonra kazanmayı mı? Önce kazanıp sonra inanmayı mı? Tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Bol kazançlar…

Network Marketingde Davet Nasıl Yapılır? >>