Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 25. Hafta

25. Hafta - Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir. Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

25.sini gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Kullanmayacağı ürünü satanlar Piramit mi yapıyor?

Buna evet veya hayır demek için bir kişinin değil genelin fikri önemlidir. Mesela bir bakkal, kola içmeyebilir ama bunu satmasında bir mahsur yoktur, çünkü kolayı zararıyla ya da fiyatıyla kabul edip içenler var. Networkte de sattığınız ürünü kullanmayı tercih etmiyor olabilirsiniz, eğer para kazanmadığı taktirde o ürünü, aynı fiyattan alıp kullanan/ kullanabilecek insanlar varsa bunda yanlış bir şey yoktur.

Ama genelde o ürün sadece sisteme girenler alıyorsa ve o sistem olmasa, o ürünü mağazaya kurduğunuzda, kimsenin almayacağı bir ürün ise o zaman buna ponzi ya da piramit diyebiliriz. Piramit Sistem Nedir? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

2 ) MLM nedir, ne zaman kuruldu?

“Network Marketing nedir?, Ne zaman kuruldu?, Avantajları nelerdir?” gibi sorularınıza bu yazıyı okuyarak cevap bulabilirsiniz.

3 ) Tahmini ne kadar kazancımız olur çalışmamızla orantılı olarak?

Network Marketing bir ticaret modelidir, yatırım değildir. O yüzden tahmini bir kazanç söylemek imkansız. Network marketing hızlı para kazanma yolu mudur? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

4 ) Takip için arkadaşlarımı nasıl ikna edebilirim?

Sıcak listenizle çalışın. Soğuk listenizle çalışıyorsanız, baştan en az 3 kere görüşmeniz gerektiğini ve ona farklı bilgiler vereceğinizi söyleyin. İnsanlara avcı gibi yaklaşmayın, satış yapma baskısı kurmayın. Hayır dediklerinde tribe girmeyin. Takip ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

5 ) Network marketing yapanlara bazı insanlar neden pazarlamacı gözüyle bakıyor?

Çünkü insanlar alış verişi severler ama kendilerine bir şey satılmasından hoşlanmazlar. Network yapan insanların çoğu sürekli çevrelerini darladıkları ve baskı kurdukları için, otomatik olarak böyle bir algı oluşması normal 🙂

6 ) Yeniden nasıl adapte olup ekibimi kurabilirim?

Öncelikle sizi geride tutan ne bunu bulmalısınız.

  • Atalet mi?
  • Motivasyonsuzluk mu?
  • İnanç kaybı mı?
  • Özel sebepler mi?

Şirketinize, ürünlerinize ve liderlerinize inanıyorsanız, sizi motive edecek bir şeyler bulun (başarılı bir liderinizden yardım alın) ve “nasıl? nasıl? nasıl?” diye sormak yerine harekete geçin.

7 ) Şirket değiştirmek ne gibi zarar verir?

Bir çok lider zaman zaman şirket değiştiriyor olsa da eğer güçlü bir sebebiniz yoksa sizi önceden tanıyan insanlardan güven kaybına neden olursunuz. Yeni şirketinizin güzellemesini yaptığınızda ya da insanları davet ettiğinizde, “eski firması içinde böyle diyordu”  ya da ” şimdi bu şirkete girsek belki 3 ay sonra başka firmaya geçer” vb. düşünceler olabilir.

8 ) Network marketing de zirveden dibe inip tekrar yükselme durumu nasıl gerçekleşir?

Açıkcası eğer başarılı  olmayı hedefliyorsanız bunun sürecin parçası olduğunu ve NORMAL olduğunu kabul etmelisiniz. Bugün başarılı dediğimiz her insan (her sektörden) bunu yaşamıştır. Mesela Apple’ın kurucusu Steve Jobs kendi şirketinden kovulmuş, dibi görmüş ve tekrar zirveye çıkmış değil mi? Nasıl peki? Tek kelime.. Vizyon!

Bu konuyu daha iyi anlatmak için VİZYON yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

9 ) Uzun zamandır yapıyorum ama herhangi bir organizasyon kuramadım ne yapabilirim?

Kime göre uzun? Ayrıca bu yatırım değil ki zaman geçtikçe değerlensin. Bu bir ticaret.. Belki yanlışlarınızı fark etmiyorsunuz, belki kendinizi geliştirmiyorsunuz, belki sisteme uygun hareket etmiyorsunuz ya da kafanıza göre çalışıyorsunuz. Yeterince uzun zamandır uğraşıp sonuç alamıyorsanız, sonuç alan başarılı bir liderinize danışın..

10 ) Maaşlı işte motivasyona ihtiyaç duymuyoruz da neden MLM de duyarız?

Maaşlı işte patronunuzun motivasyonu, maaşsız kalma ve kovulma korkusu hergün sabah kalkıp tıpış tıpış işe gitmenizi sağlamaya yeter 🙂 Networkte ya da  kendi işinizde kimse sizi dürtmez, maaş vermez, kovmaz..

11 ) Youtube’a geçmeyi düşünüyor musunuz?

Çekimlere başladık. Profesyonel bir iş olsun diye çalışıyoruz o yüzden biraz zaman alıyor.. Ama çok yakında Network Okulu Tv’de buluşacağız.. Kanalımıza şimdiden abone olmak ve videoları kaçırmamak için buraya tıklayabilirsiniz..

12 ) Bir insan neden “Hayır” der!?

İnsanlar hayır demese; Eğitime kendini geliştirmeye gerek kalır mıydı? İnsanların fikrini değiştirmenin hazzını yaşayabilir miydin? Başarılı ve başarısız ayrımı olur muydu? Bizi bu kadar güzel insanlar takip eder miydi?

13 ) Geçenlerde biri size en iyi network şirketinin hangisi olduğunu sormuştu, firmamı önerebilir miyim?

Herkesin firması kendisine göre en iyisi.. Tarafsız bir platform olduğumuz için, kimseye firma tavsiyesi, yorumu yapmıyoruz..

14 ) Neden Network Marketing?

Yazdık. Buradan ulaşabilirsiniz. 

15 ) İnsanlara nasıl bir yaklaşımda bulunmalıyız?

Hep söylüyorum…

Avcı gibi yaklaşmayın.

İnsanları komisyon olarak görmeyin.

Dinleyin.

Hak verin, empati yapın.

Sinirlenmeyin(özellikle düşünmüyorum vs. diyince).

***

25. hafta için herkese teşekkürler.. Yine çok eğlendik umarım sizler için de bir renk oluyordur bu soru cevap. Haftaya görüşmek üzere, gönlünüzden geçeni yaşadığınız bir hafta olması dileğiyle…

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>