Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Instagramda Satış Yapmak - Statista tarafından yayınlan araştırma raporu, Instagram kullanıcılarının % 60'ının 100.000 $ veya daha fazla geliri olduğunu göstermiştir.

Facebook’a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama alanına gelen yenilikler ile artık kendi işletmenizi oluşturmak son derece kolay hale geldi.

İşletmeniz için Instagram pazarlama stratejiniz var mı? Yoksa, kesinlikle yapmalısınız. Instagram, en büyük ve en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Küçük işletme sahibi iseniz sizin için güçlü bir pazarlama aracıdır. Instagram pazarlamanızı geliştirmek için bahsedeceğimiz ipuçlarını mutlaka uygulamalısınız.

Instagramda Satış Yapmak – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Her ay bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram, piyasadaki en popüler sosyal ağlardan biridir ve iş için önemli bir pazarlama aracıdır.

Omnicore’a göre ABD’li yetişkinlerin % 37’si Instagram kullanıyor. Bu kullanıcılar içerisinde, işletme hesabı yönetenler arasında bir araştırma yapılmıştır. Statista tarafından yayınlan araştırma raporu, Instagram kullanıcılarının % 60’ının 100.000 $ veya daha fazla geliri olduğunu göstermiştir. Dahası, Instagram kullanıcılarının % 90’ı bir veya daha fazla şirketi takip ediyor ve sonuç olarak genellikle ürünleri satın alıyor. Instagram o kadar güçlü bir sosyal medya merkezidir ki, işletmelerin % 75’inden fazlasının bu yıl pazarlama için Instagram’ı kullanacağı tahmin edilmektedir.

Bunun gibi istatistikler, Instagram’ı küçük işletmelerin odaklanması gereken bir sosyal medya pazarlama platformu haline getiriyor. İşletmenizdeki ürünlerinizi Instagram’da pazarlamaya başlamak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Sosyal Medyada Müşteri Bulmanın 3 Kolay Yolu >>

 1. Bir İşletme Profili Oluşturun

Instagramda Satış Yapmak - Ticari hesaplar, mevcut ve potansiyel müşterilere daha etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

İşletmenizi Instagram’da tanıtmak için şu anda kişisel bir hesap kullanıyorsanız, bir değişiklik yapma zamanı. Ticari hesaplar, mevcut ve potansiyel müşterilere daha etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Bir işletme profili yalnızca doğrudan profilinize bağlanan iletişim bilgilerini listelemenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların bir düğmeye dokunarak size e-posta göndermesine veya oradan sizi aramasına da olanak tanır.

 • Ek olarak, mağaza açılış ve kapanış saatlerinizi ve fiziksel adresinizi de ekleyebilirsiniz. Böylece alışveriş yapan kişiler web sitenize gitmek veya sizi Google’da aramak zorunda kalmadan bu bilgileri bulabilir.

Instagram’da kişiselden iş hesabına nasıl geçebilirsiniz? Çok kolay. Profilinizdeki ayarlar sayfasına giderek başlayın. Hesabı tıklayın ve ardından girişi kişiselden işletme hesabına çevirin. İşletme hesabınızı oluşturduktan sonra, ürünlerinize ve hizmetlerinize en uygun kategoriyi seçebilirsiniz, böylece müşteriler sizi aradıklarında kolayca bulabilirler.

 1. Marka İmajınızı Oluşturun

Instagram, resim tabanlı bir ortam olduğu için, işletmelerin müşterilerin estetik hassasiyetlerine hitap etme konusunda eşsiz bir fırsatı var, çünkü instagramda satış yapmak, daha çok görsellik üzerine kuruludur. Yaptığınız tasarım seçimleri, potansiyel müşterileri işletmenizin uzun vadeli hayranlarına dönüştürmek için size fırsat sunabilir.

 • Şirketinize ve ürünlerinize uygun bir tema ve renk şeması seçerek başlayın. Örneğin, şirketiniz temiz, modern mücevherler satıyorsa, muhtemelen aşırı dolu tasarım seçeneklerinden kaçınmalısınız. Benzer şekilde, kutularınız ve logolarınız çok fazla mavi ve beyaz içeriyorsa, benzer tonlara sahip bir renk şeması seçmeye değer olabilir. Amaç, web sitenizde ve diğer sosyal profillerde tutarlı olan tutarlı bir marka imajı oluşturmaktır.

Sosyal Kanıt Nasıl Oluşturulur? >>

 1. Gönderilerinizi Çeşitlendirin

Sağlam bir Instagram takipçi kitlesi oluşturmak istiyorsanız, insanları meşgul etmek çok önemlidir.

Sağlam bir Instagram takipçi kitlesi oluşturmak istiyorsanız, insanları meşgul etmek çok önemlidir. Potansiyel müşteri tabanınızı sıkmamak için geniş bir içerik yelpazesi yayınlamaya çalışın. Örneğin, yakın plan ürün resimleri, ürününüzü kullanan kişilerin çekimleri ve ürününüzü düz bir zemin üzerinde öne çıkaran resimlerin bir karışımını kullanabilirsiniz.

 • Ek olarak, şirketler Instagram sayfalarında pazarlama dışı içerik yayınlamalıdır. Örneğin, motivasyonel alıntılara sahip özel grafikler, takipçilerinize ilham vermek için harikadır. 
 1. Instagram Hikayelerinden Yararlanın

Düzenli olarak Instagram’a gönderi oluşturmak yeterli değildir. 2021’de işletmenizin sosyal medyadaki varlığını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız Instagram Hikayeler kısmını kullanmaya başlayın. Sonsuza dek kaybolmadan önce sadece 24 saat görünen Instagram hikayeleri, takipçilerinizi beslemesinin en üst seviyesindedir. Sonuç olarak, küçük işletmeler, modern bir izleyicinin daralan dikkat aralığına hitap ederken, süper bir izlenim yaratma şansına sahip olacaktır.

 • Ek olarak, instagramda satış yapmak için instagram hikayeleri, küçük işletmelerin müşteri tabanlarıyla bağlantı kurmasına ve onlardan alacağı geri bildirim ile öğrenmesine yardımcı olur. Hikayeler tipik olarak, bir markanın kişiliğini ve sesini eğlenceli ve hafif bir şekilde vurgular. TechCrunch tarafından hazırlanan bir rapora göre, bir markanın paylaştığı Instagram Hikayelerinin yüzde 20’si, takipçilerinden doğrudan geri yanıt alıyor.

Dijital Dünyanın Trend Pazarlama Modeli >>

 1. Müşteri Tabanınızla Etkileşim Kurun

Instagramda Satış Yapmak - 2021 yılında pazarlama ağınızı artırmak istiyorsanız takipçilerinizle etkileşim kurmaya çalışın

Müşterilerle etkileşimden bahsetmişken, işletmeler bir izlenim yaratmayı umuyorlarsa kendi orijinal içeriklerini yayınlamaktan daha fazlasını yapmalıdır. 2021 yılında pazarlama ağınızı artırmak istiyorsanız takipçilerinizle etkileşim kurmaya çalışın. Sorularına cevap verin ve gönderileri beğenerek ve yorumlayarak onların hayatlarına gerçek bir ilgi gösterin. Amaç Instagram’da düzenli bir marka haline gelmektir. Böylece mevcut veya potansiyel müşterileriniz sizi daha sık görecek, ürünleriniz sürekli onların akıllarında olacak.

 • Ek olarak, işletmeler gönderi yaparken hashtag kullanmalıdır. Bunu yapmak, insanların bu anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini ararken fotoğraflarınızı ve resimlerinizi bulmasına yardımcı olur.

E-Ticaret Sektöründe Yeni Ufuklar >>

 1. Doğru Metrikleri İzleyin

Başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı ölçmenin bir yolu yoksa, pazarlama çabalarınızın etkili olup olmadığını belirlemek zordur. Bu sosyal platformda büyümeyi izlemenin en iyi yollarından biri Instagram Insights’ı kullanmaktır. Bu aracı kullanmak için profilinize gidin, hamburger simgesine ve ardından Insights’a dokunun. Aracın içine girdikten sonra, belirli gönderiler ve hikayelerle ilgili ölçümleri görüntüleyebilir ve hedef kitleniz hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Instagram Insights, işletmelere cinsiyet, yaş ve konum gibi demografik veriler sağlamanın yanı sıra, hangi gönderilerin en çok etkileşime girdiğini, hangi işlemlerin sonuçlandığını gösterir. Google Analytics’e benzer şekilde, bu araç, mevcut performansı değerlendirmenize ve hedeflerinize ulaşmak için hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olur.

 • Örneğin, izleyicileriyle bağlantı kurmak isteyen şirketler, içerik etkileşimini değerlendiren ölçümleri inceleyebilir. Hangi fotoğrafların ve videoların ilgi uyandırdığını öğrenin. İnsanların işletmenizle nasıl iletişim kurmayı sevdiğini anlayın. Bu sizin markanızın değerini zamanla daha da artıracaktır.

Facebook’a bağlı olarak, instagramda satış yapmak, yapılan reklamlar da düşünüldüğü zaman, girişimcilik başlatmanın en kolay ve de en etkili yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Sizce instagramda satış yapmanın iyi ya da kötü yanları nelerdir? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından payalaşabilirsiniz.