İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

Öğrencilerin Ruh Sağlığı - Araştırmalar, internetin öğrencilerin fiziksel ve zihinsel sağlığını olumlu ve olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir.

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından son derece önem arz eder.

Ancak ne yazık ki, internet kullanımı her zaman iyi bir şey değildir, özellikle ortaokul ve lise öğrencileri için. Öğrencilerin interneti nasıl kullandıkları, hayatlarını inanılmaz şekillerde etkileyebilir. Aynı zamanda dünyaya ve kendilerine nasıl baktıklarını da değiştirebilir.

Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir? >>

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri Nelerdir?

Araştırmalar, internetin öğrencilerin fiziksel ve zihinsel sağlığını olumlu ve olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Eğitimcilerin, öğrencilere çevrimiçi dünya ile gerçek dünya arasında sağlıklı bir denge kurmayı öğretmeleri gerekir. Peki internet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Depresyon

Öğrencilerde Depresyon - Qingdau Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Shangong'daki bir araştırmasına göre, hareketsiz geçen zaman dilimi, % 25 daha yüksek depresyon demektir.

Parmak ucunuzda, bütün bir eğlence ve iletişim dünyası varken, ekrandan başka bir yere bakmanız gerçekten zor olabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzına girmek de kolay olabilir. Ve insanlar düzenli olarak ayağa kalkıp dolaşmadıklarında, bunun hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Qingdau Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Shangong’daki bir araştırmasına göre, hareketsiz geçen zaman dilimi, % 25 daha yüksek depresyon demektir. Kısa bir yürüyüş veya küçük bir egzersiz gibi basit aktiviteler, zihinsel sağlık kadar fiziksel sağlık için de önemlidir.

Gençlerin hareketsiz davranışa olan eğilimleri arttıkça aynı zamanda okullarda beden eğitimi azalmıştır. Akademik baskı ve titiz test gereklilikleri nedeniyle, beden eğitimi dersleri daha az öne çıktı. Wisconsin Halk Radyosuna göre, öğretmenlerin % 38’i, öğrencilerinde beden eğitimine daha az katılım gördüklerini bildirdi.

Neyse ki, öğrenciler bu sorunları çözmek için akıllı telefonlarını da kullanabilirler. Online bazı uygulamalar, çeşitli zorluk derecelerinde egzersiz imkanı sunmaktadır. Bu uygulamalar, öğrencilerin arkadaşları ile birlikte bazı görevleri yapmalarını ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Özgüveniniz Düşük Mü? >>

Siber Zorbalık

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerine etkilerinden biri de siber ortamdaki zorbalıklardır. Öğrenciler, akıllı cihazlarda geçirdikleri süreden etkilenirler. Ancak, zamanlarını çevrimiçi ortamda harcadıkları şeyler de onları olumsuz yönde etkileyebilir. Sosyal medya söz konusu olduğunda aslında harcanılan zaman için endişelenmeye başlayabilirsiniz.

  • Public Library of Science tarafından yayınlanan bir araştırmada veriler, Facebook‘ta çok fazla zaman geçirmenin öznel olarak kendini iyi hissetmenin iki bileşenini inanılmaz derecede etkilediğini gösteriyor. Birincisi, insanların an be an nasıl hissettiği; ikincisi, genel olarak hayatlarından ne kadar memnun olduklarıdır.

Sosyal medya, öğrencilere kendilerini başkalarıyla karşılaştırmayı öğretir ve bu onların ruh sağlığı için zararlı olabilir. Öğrenciler genellikle insanların çevrimiçi ortamda yalnızca en iyi anlarını gösterme eğiliminde olduklarını unuturlar. Böylece öğrenciler aynı şeyleri yaşamazlarsa kendilerini kolayca depresyonda hissedebilirler. Bunlara ek olarak, zorbalar genellikle sosyal medyada gelişir. Siber zorbalık, bir öğrencinin sağlığına ve özgüvenine verilen zararı artırabilir.

Sosyal Medya Çılgınlığı >>

Beden İmajı

Sosyal medya, bir öğrencinin beden imajı üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Mental Health America’ya göre, sosyal medyanın kullanımı, genetik olarak bozukluğa zaten yatkın olan gençlerde Vücut Dismorfik Bozukluğu (BDB) durumunu tetikleyebilir. Sosyal medya ayrıca BDB yaşayan gençlerin semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

BDB, bir öğrencinin akademik performansını büyük ölçüde etkileyebilir. Çünkü semptomlar, çalışmalarına odaklanmalarını zorlaştırabilir. Ek olarak, BDB’li öğrenciler, diğer öğrenciler ve öğretmenlerle etkileşimlerinde genellikle zorluk yaşarlar. Bu, sık sık devamsızlığa neden olabilir. Aslında araştırmalar, BDB’li öğrencilerin % 18’inin okula gitmeyi tamamen bıraktığını ortaya koymaktadır .

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerine etkileri bu saydıklarımızla sınırlı değildir. İnternet hayatımız için ne kadar yararlı olsa da, zararlarını da görmezden gelemeyiz.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? İnternet kullanımının sağlık üzerinde başka hangi etkileri vardır? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz?