Eğitim aile içinde, aile geniş aile olmaktadır herkes istediği saatte çalışır istediği saatte ise dinlenirdi.

Sosyal medya çılgınlığı bizi nasıl etkilemektedir? Nereden nereye? 21. yy teknoloji ve iletişim çağıdır. Bir tuşla dünyanın öbür ucuna ulaşabildiğimiz iletişebildiğimiz çağ. Büyük devrim, güç, hepsi bu 21.yy’da gerçekleşmiştir. Özellikle sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte yeni iş alanları, kolay iletişim, pazarlama yöntemleri vs bir çok noktanın ekseni kaymış durumdadır.

Sosyal Medya Çılgınlığı

Sosyal medya çılgınlığı hakkında konuşmadan önce, insanlık tarihi üzerine kısaca bir gözatalım. Geçmişten günümüze 3 büyük devrim vardır. Bu üç büyük devrim insanların hayatını büyük derece etkilemiştir. Bu devrimlerden kısaca bahsedelim

Anlamlı Karikatürler – Zenginlik Ve Fakirlik Üzerine >>

  • Mülkiyet kavramının ortaya atılmasıyla tarım devrimi başlamıştır. Tarım döneminde Eğitim aile içinde, aile geniş aile olmaktadır herkes istediği saatte çalışır istediği saatte ise dinlenirdi.
  • Seri üretim kavramının ortaya atılmasıyla sanayi devrimi olmuştur. Sanayi döneminde eğitim okullarda, aile çekirdek aileye dönmüştür. Çalışma hayatını saati saatine belirlenmiştir genel olarak sabah 8 akşam 5 şeklinde olmuştur.
  • İletişim kavramının ortaya atılmasıyla teknoloji devrimi olmuştur. Teknoloji devrimiyle eğitim arkadaşlar arasında gerçekleşmektedir aile geniş aileye tekrar dönmekte fakat kan bağı olmayan geniş aileler yani arkadaşlar grubu diyebiliriz. İş hayatı ise homework yani evden iş yapmak daha çok görülmektedir.

Mavi Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri >>

İletişim Çağı İle İlgisi

Tüm bu konulardan sonra varacağımız nokta her şey görüldüğü gibi değişmektedir. Değişim güzeldir pozitif olduğu sürece sorun yok. Fakat negatif değişimlerde olmuyor değil. Dikkat etmemiz gerekiyor.

Her dönemin kendine özgü kötü yönleri vardır. İletişim çağının geldiği noktada ise bazı kötü durumlar vardır.

İletişim çağının etkisiyle insanlar çılgınlar gibi sosyal medya bağımlısı olmaktadır. Örneğin yapılan her davranışın sosyal medyada paylaşılması, çok fazla boş zaman geçirilmesi, aşırı derece kullanım ile bağımlı olunması vb. Bu durumlar hayatımızı kötü etkilemektedir. Önlem almakta fayda vardır. En önemlisi de kendimizi kontrol altına alabilmek yani kendimize yön verebilmek herhangi bir şeyin kölesi olmamak gerekiyor.

  • Evet internet artık hayatımızın bir parçası ama doğru kullanmakta fayda var. Mesela bizi geliştirecek siteler takip edilebilir, kitaplar okunabilir, videolar izlenebilir vb. Neyi nasıl kullanmayı bildiğimiz sürece her şey daha iyi olacaktır.

Anlamlı Karikatürler – Standartlarımızın Ölçüsü Nedir? >>