fbpx

İşe Girmek İçin Anahtar Olan; Özgeçmiş, Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş hazırlamak, istediğiniz bir işe girmek için yapacağınız ilk adımdır. Öyle bir özgeçmiş hazırlamalısınız ki, ön eleme sırasında hiçbir rakibiniz size karşı duramasın. Bunun için de Cv hazırlama aşamasında gerçekçi olmalısınız. Gerçekçi olduğunuz kadar iddialı da olmalısınız. Peki nedir bu iddia? Mesleğinizde, geleceğe dönük yapmak istediğiniz şeyleri iddia biçiminde dile getirmelisiniz. Bu sayede karşı tarafta olumlu bir etki bırakmış olursunuz.

Bazı kurum ve kuruluşlara yapacağınız başvuruda, kurumun kimliği çerçevesinde iddialarda bulunursanız şansınız artabilir. Eğer fazla bir bilginiz yok ise internet üzerinden cv örnekleri araştırması yapıp, bulduğunuz örneklere göre cv’nizi hazırlayabilirsiniz.

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar Neler?

Özgeçmiş hazırlarken gereksiz kelimelerden ve bilgilerden kaçmanız gerekiyor. Ayrıca, hatasız bir şekilde de olması gerekiyor. Eğer, cv hazırlama işleminizi doğru bir şekilde yapmadıysanız, o cv direkt olarak çöpe atılabilir. Bu nedenle doğru hazırlamaya özen gösterin. Eğer hazırlamayı bilmiyorsanız bir tanıdığınızdan veya bilen birinden yardım alın.

Cv’nizin görüntüsü, içinde bulunan yazıların puntosu ve karakterleri bile çok önemlidir. Bunlar sizin profesyonellik seviyenizi ortaya çıkartabilir. Unutmayın ki; İşe alım yapan kişiler sizden önce yüzler cv gördüler.

Sen Mi Yetersizsin Yoksa Hazırladığın CV Mi? >>

Kendinizde olmayan yetenekleri cv’nize ekleyip kötü duruma düşmeyin. Çünkü zamanı geldiğinde cv’de yazılan yetenekleri sizden talep edecekler. Ancak hemen kendinizi geliştirmeye de başlayın. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız. Genellikle, İngilizce seviyesi yazılırken bu hata yapılıyor. Aman dikkatli olun.

Cv’de bir tutarlılık olması lazım. Baştan sonra birbirini tamamlaması lazım. Bu tutarlılık çok uzun kelimelerle sağlanmamalıdır. Aksine jargondan uzak daha kısa kelimelerle sağlanmalıdır.

İş Başvurunuzda Kullanabileceğiniz Özgeçmiş Türleri

İş başvurusu yaparken kullanabileceğiniz özgeçmiş türleri, kişisel durumunuza göre değişebilir. Bu nedenle kendinize uygun türü seçmelisiniz. Eğer bu türler hakkında fazla bilginiz yok ise bu türlere ait cv örnekleri araması yapmanızda fayda var.

İş başvurularında en çok kullanılan özgeçmiş türü; Kronolojik özgeçmiştir. Bu türde yaşamış olduğunuz iş deneyiminizi tarihe göre sıralanmanız istenir. Deneyim odaklıdır.

İşlevsel özgeçmiş: Bu türde, deneyim ve yeteneklerinizi ön plana çıkarmaya çalışmalısınız. Çünkü işveren, bu türde yeteneklerinize bakmaktadır.

Karma Özgeçmiş: Kronolojik özgeçmiş ile işlevsel özgeçmişin karışımıdır. Bu türde her türlü bilgiyi vermeniz gerekmektedir.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,432BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,553TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...

Doğrudan Satışın Avantajları – İşinizi Ucuza Nasıl Kurabilirsiniz?

Doğrudan satışın avantajları girişimcilik fikrine sahip olanların planlarında yer etmektedir. E-ticaretin gelişmesi de bu sektöre inanılmaz katkılar, avantajlar sağlamaktadır. Özellikle geleneksel işlerde bir başlangıç...

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir?

Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki...

Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Facebook'a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama...

Doğrudan Satışta Sıkışık Durumdan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğrudan satış işinizde araya sıkışmış gibi mi hissediyorsunuz? Planlarınız istediğiniz gibi gitmiyor mu? Üzülmeyin, herkesin hayatında tekdüze geçen, sıkışmış gibi hissetti dönemler mutlaka vardır....