fbpx

İşe Girmek İçin Anahtar Olan; Özgeçmiş, Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş hazırlamak, istediğiniz bir işe girmek için yapacağınız ilk adımdır. Öyle bir özgeçmiş hazırlamalısınız ki, ön eleme sırasında hiçbir rakibiniz size karşı duramasın. Bunun için de Cv hazırlama aşamasında gerçekçi olmalısınız. Gerçekçi olduğunuz kadar iddialı da olmalısınız. Peki nedir bu iddia? Mesleğinizde, geleceğe dönük yapmak istediğiniz şeyleri iddia biçiminde dile getirmelisiniz. Bu sayede karşı tarafta olumlu bir etki bırakmış olursunuz.

Bazı kurum ve kuruluşlara yapacağınız başvuruda, kurumun kimliği çerçevesinde iddialarda bulunursanız şansınız artabilir. Eğer fazla bir bilginiz yok ise internet üzerinden cv örnekleri araştırması yapıp, bulduğunuz örneklere göre cv’nizi hazırlayabilirsiniz.

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar Neler?

Özgeçmiş hazırlarken gereksiz kelimelerden ve bilgilerden kaçmanız gerekiyor. Ayrıca, hatasız bir şekilde de olması gerekiyor. Eğer, cv hazırlama işleminizi doğru bir şekilde yapmadıysanız, o cv direkt olarak çöpe atılabilir. Bu nedenle doğru hazırlamaya özen gösterin. Eğer hazırlamayı bilmiyorsanız bir tanıdığınızdan veya bilen birinden yardım alın.

Cv’nizin görüntüsü, içinde bulunan yazıların puntosu ve karakterleri bile çok önemlidir. Bunlar sizin profesyonellik seviyenizi ortaya çıkartabilir. Unutmayın ki; İşe alım yapan kişiler sizden önce yüzler cv gördüler.

Sen Mi Yetersizsin Yoksa Hazırladığın CV Mi? >>

Kendinizde olmayan yetenekleri cv’nize ekleyip kötü duruma düşmeyin. Çünkü zamanı geldiğinde cv’de yazılan yetenekleri sizden talep edecekler. Ancak hemen kendinizi geliştirmeye de başlayın. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız. Genellikle, İngilizce seviyesi yazılırken bu hata yapılıyor. Aman dikkatli olun.

Cv’de bir tutarlılık olması lazım. Baştan sonra birbirini tamamlaması lazım. Bu tutarlılık çok uzun kelimelerle sağlanmamalıdır. Aksine jargondan uzak daha kısa kelimelerle sağlanmalıdır.

İş Başvurunuzda Kullanabileceğiniz Özgeçmiş Türleri

İş başvurusu yaparken kullanabileceğiniz özgeçmiş türleri, kişisel durumunuza göre değişebilir. Bu nedenle kendinize uygun türü seçmelisiniz. Eğer bu türler hakkında fazla bilginiz yok ise bu türlere ait cv örnekleri araması yapmanızda fayda var.

İş başvurularında en çok kullanılan özgeçmiş türü; Kronolojik özgeçmiştir. Bu türde yaşamış olduğunuz iş deneyiminizi tarihe göre sıralanmanız istenir. Deneyim odaklıdır.

İşlevsel özgeçmiş: Bu türde, deneyim ve yeteneklerinizi ön plana çıkarmaya çalışmalısınız. Çünkü işveren, bu türde yeteneklerinize bakmaktadır.

Karma Özgeçmiş: Kronolojik özgeçmiş ile işlevsel özgeçmişin karışımıdır. Bu türde her türlü bilgiyi vermeniz gerekmektedir.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,953BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,363TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...