İyi Bir Lider Neler Yapar? Neler Yapmalı?

Özellikle yönetim rolünü üstlendiğinizde, iş yerinde yeni bir pozisyona geçmek zaman alır.

Özellikle yönetim rolünü üstlendiğinizde, iş yerinde yeni bir pozisyona geçmek zaman alır. Sorumluluğunuz, tüm bir takımı başarıya götürmektir. Ve artık tavsiye için birine başvurmak yerine, siz başvurulan kişi olursunuz.

Zor zamanlardan geçtiğinizi düşünebilirsiniz ama yalnız değilsiniz. Birçok yeni yönetici bunalmış hisseder. Rolünüze başlamanızı sağlamak için iyi bir yöneticinin özelliklerini, yönetim davranışlarını ve yönetim geliştirme seçeneklerini size özetledik. Her yönetici bu dört özelliği geliştirmeye çalışmalıdır.

Sizi Ayağa Kaldıracak Yazı >>

İyi bir yöneticinin özellikleri

İyi bir yöneticinin özelliklerini özellikle dört ana başlık altında toplayabiliriz. Tabii ki burada bahsedilen konuların bilimsel olmadığını bilmenizde fayda var. Peki iyi bir yöneticiyi diğerlerinden ayıran özellikler neler?

İşbirliği yapmak

Ekibinizle çalışmak konusunda tutkulu olmak ve çalışanlarınızı aynı hissetmeye teşvik etmek istersiniz. Bireysel çalışma önemli olsa da, ekip çalışması daha davetkar, daha istekli, daha destekleyici bir şirket kültürü oluşturabilir.

Büyümeye odaklı olmak

Bir yönetici olarak, çalışanlarınızın gelişimine yardımcı olmaya odaklanmalısınız – bireysel ve toplu olarak. Çalışanlarınızı kişisel düzeyde tanıyın ki böylece onların ilgi alanlarını ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bulun.

Değişim Zorunlu Mudur? – Komik ve Düşündürücü Karikatürler >>

Kapsayıcı hareket etmek

Ekibinizin risk almasını ve projelere katkıda bulunmasını istiyorsanız, bunu yaparken kendilerini rahat hissetmelerini sağlamanız gerekir. Örneklerle liderlik bunu başarmak için harika bir yoldur. Sadece bir yönetici olduğunuz yardım istemeyeceğiniz anlamına gelmez. Kaybettiğiniz zaman takımınıza dönün. Bir konuşma başlatın ve yorumlarını tartışın.

Sonuç odaklı düşünmek ve motive edici olmak

Her işçi değerli hissetmek ister. Eğer çalışmalarının anlamlı olduğuna inanmazlarsa, bir şekilde bir fark yarattıklarını düşünmezlerse motive olmazlar. Her bir çalışana işlerinin neden bu kadar önemli olduğunu hatırlatarak bireysel hedefler ve şirket hedefleri arasında bir bağlantı kurulmasını tavsiye edin. Her üyenin çabaları için takdirinizi gösterin ve geride kalan herkese yardımcı olun.

İyi bir yönetici olmak, takımına liderlik yapmak isteyen herkesin dikkat etmesi gereken 4 ipucunu sizlerle paylaştık. Sizler de kendi konumunuzda bu ipuçlarına dikkat ederek hareket ederseniz daha verimli ve mutlu çalışma ortamı oluşturacağınıza emin olabilirsiniz.

Bu konuda sizlerin de eklemek istediği şeyler varsa yorum olarak bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Daha Fazla Satış İçin Bu Beceriler Gerekli >>