Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz?

0
Hiç kimse sınırsız kendine güven ile doğmaz.

“Düşük özgüven, el freni çekik aracı yol boyu sürmek gibidir.” – Maxwell Maltz

Hiç kimse sınırsız bir özgüven ile doğmaz. Eğer birisi inanılmaz bir özgüvene sahip görünüyorsa, bunun nedeni yıllarca inşa etmek için çalışmış olmasıdır. Kendine güven, oluşturmayı öğrendiğiniz bir şeydir, çünkü zorlu iş dünyası ve genel olarak yaşam onu söndürür. Öncelikle sürekli olarak yeterince iyi olmadığımızı söyleyen içten şüphe duyma eleştirimizi ele almalıyız.

Kendimize olan güvenimizi tehdit eden birçok unsur mevcuttur. Öncelikle bu unsurları ele alarak yola koyulmalısınız. Başarılı bir iş kurmak, engellerin üstesinden gelme yeteneğiniz için sarsılmaz bir güven gerektirir.

İşte özgüveninizi geliştirmek için yapabileceğiniz 10 şey;

  1. İstediğiniz gibi kendinizi görselleştirin.

“Zihin neyi tasarlayabilirse onu başarabileceğine inanır.” – Napolyon Tepesi

Görselleştirme, kendi zihninizde kendinizi gurur duyduğunuz bir görüntüde görme tekniğidir. Düşük özgüvenle mücadele ettiğinizde, genellikle yanlış olan kendimize dair kötü bir algımız oluşur. Hedeflerinize ulaşmak için kendinizin fantastik bir versiyonunu görselleştirin.

  1. Kendinizi kabul edin.

“Beyanlar, kendiniz hakkında istenen inançları kasıtlı olarak kurmak için güçlü bir araçtır.” – Nikki Carnevale

Kendi imajımıza uygun davranma eğilimindeyiz. Beyanlar yüksek sesle söylenirse daha etkilidir, böylece söylediğinizi duyabilirsiniz. Sürekli kendimize ne söylersek söyleyelim inanırız. Örneğin, kendi fiziksel görünümünüzden nefret ediyorsanız, bir sonraki aynaya baktığınızda takdir ettiğiniz veya sevdiğiniz bir şey söyleyerek pratik yapın.

Beyninizin olumlu ifadelerinizi daha hızlı bir şekilde kabul etmesini sağlamak için, onaylamalarınızı “Anlaşma yapmakta çok iyiyim?” Yerine “Anlaşma yapmakta neden bu kadar iyiyim?” Gibi sorularınızı dile getirin.

  1. Her gün sizi korkutan bir şey yapın.

“Rekabeti ve kendinizi fazla küçümsemeyin. Düşündüğünüzden daha iyisiniz. ”- Harv Eker

Korkuyu yenmek için en iyi yol kafa kafaya yüzleşmektir. Her gün sizi korkutan bir şey yaparak ve her deneyimden güven alarak, kendinize olan güveninizin arttığını göreceksiniz. O yüzden rahat bölgenden çıkın ve korkularınızla yüzleşin!

  1. İç eleştirmeninizi sorgulayın.

“Senelerdir kendini eleştiriyorsun ve işe yaramadı. Kendinizi kabul etmeyi deneyin ve ne olduğunu görün. ”- Louise L. Hay

Düşük özgüvenle mücadele ediyorsanız, iç eleştirmeninizin aşırı çekici ve yanlış hale gelme olasılığı vardır. Bilişsel davranışçı terapi gibi stratejiler, iç eleştirmeninizi sorgulamanıza yardımcı olur ve iç eleştirmeninizin size söylediği şeyleri desteklemek veya reddetmek için deliller arar. Örneğin, bir başarısızlık anında, kendinize “Başarısız olduğum düşüncesini destekleyecek kanıtlar var mı?” Ve “Başarısız olduğumu düşünmemi destekleyen kanıtlar neler? ” diye sorun.

En küçük başarılar için bile kendinizi tebrik etme, iltifat etme ve ödüllendirme fırsatları bulun. Mark Twain’in dediği gibi, “insan kendi onayı olmadan rahat edemez.”

“İç Sesine Meydan Okumak İçin 5 Yol” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

  1. 100 günlük reddetme yarışmasına katılın.

“Hiç kimse izniniz olmadan kendinizi kötü hissetmenize neden olamaz.” – Eleanor Roosevelt

Jia Jiang , 100 günden fazla bir süre içinde reddedilmek üzere insanların çılgınca isteklerini bilerek “kırıcı korku” deneyimlerini kaydettiği için ün kazandı. Korkuyu bozmak kolay değildir, ancak özgüveninizi geliştirirken eğlenmek istiyorsanız, bunu yapmanın güçlü bir yoludur.

  1. Kazanmak için kendinizi hazırlayın.

“Gerçek bir özgüven oluşturmak için başarılarımıza odaklanmalı ve hayatımızdaki başarısızlıkları ve olumsuzlukları unutmalıyız.” – Denis Waitley

Çok fazla insan yetenekleri hakkında cesaretini yitirdi, çünkü kendilerini başarması zor olan hedefleri belirlediler. Kolayca kazanabileceğiniz küçük hedefler belirleyerek başlayın.

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir başarılar akışı oluşturduktan sonra daha zor hedeflere geçebilirsiniz. Kendinize iyi yaptığınız zamanları hatırlatmak için hem küçük hem de büyük tüm başarılarınızın bir listesini tuttuğunuzdan emin olun.

  1. Başka birine yardım et.

Başkalarına yardım etmek, sık sık kendimizi unutmamızı ve sahip olduklarımız için minnettar hissetmemizi sağlar. Başka biri için bir fark yaratabildiğiniz zaman da iyi hissettirir. Kendi zayıf noktalarına odaklanmak yerine, başkalarına yardım et, süreçte kendine güveninin otomatik olarak arttığını göreceksin.

  1. Kendine iyi bak.

Kendine güven, iyi fiziksel sağlık, duygusal sağlık ve sosyal sağlığın birleşimine bağlıdır. Fiziğinizden nefret ediyorsanız veya sürekli düşük enerjiniz varsa kendiniz için iyi hissetmek zordur. Harika egzersiz, yeme ve uyku alışkanlıkları geliştirmek için zaman ayırın. Ek olarak, hissetmek istediğiniz gibi giyinin.

  1. Kişisel sınırlar oluşturun.

“Sessizliğe asla zorbalık olma. Asla bir  kurban olmasına izin verme . Kimsenin hayatınızla ilgili tanımını kabul etmeyin, ancak kendinizi tanımlayın. ”- Harvey Fierstein

“Hayır” demeyi öğren. Başkalarına kişisel sınırlarınıza saygı duymayı öğretin. Gerekirse, daha iddialı olmak için ders alın ve ne istediğinizi sormayı öğrenin. Kendi yaşamınız üzerinde ne kadar kontrol kurarsanız, kendinize olan güveniniz o kadar büyük olacaktır.

“Kendini Geliştiren İnsanlardan 7 Tavsiye” adlı içeriğimiz için>>

  1. Eşitlik zihniyetine geçiş.

“Başka biri olmayı istemek, olduğunuz kişiliğin israf edilmesi demektir.” – Marilyn Monroe

Kendine güveni düşük olan insanlar, diğerlerini kendisinden daha iyi veya daha fazla hak eden olarak görürler. Bu algıyı taşımak yerine, kendinizi herkesle eşit olarak görün. Onlar senden daha iyi değiller. Eşitlik zihniyetinizde zihinsel bir değişim yapın; özgüveninizde otomatik olarak bir iyileşme göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here