fbpx

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Özgüven nedir? Özgüven nasıl kazanılır? Özgüvenli insanların özellikleri, özgüven kaybının nedenleri gibi konular, başarı için çabalayan her insanın araştırdığı noktalardır. Bu yazımızı okuduktan sonra, kendinizi nasıl geliştireceğinizi bulacaksınız.

Hiç kimse sınırsız bir özgüven ile doğmaz. Eğer birisi inanılmaz bir özgüvene sahip görünüyorsa, bunun nedeni yıllarca inşa etmek için çalışmış olmasıdır. Kendine güven, oluşturmayı öğrendiğiniz bir şeydir. Çünkü zorlu iş dünyası ve genel olarak yaşam onu söndürür. Öncelikle sürekli olarak yeterince iyi olmadığımızı söyleyen içten şüphe duyma eleştirimizi ele almalıyız. Yani iç sesimizi pozitife çevirmemiz gerekir.

“Düşük özgüven, el freni çekik aracı yol boyu sürmek gibidir.” – Maxwell Maltz

Özgüveninizi Geliştirmek İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Kendimize olan güvenimizi tehdit eden birçok unsur mevcuttur. Öncelikle bu unsurları ele alarak yola koyulmalısınız. Başarılı bir iş kurmak, engellerin üstesinden gelme yeteneğiniz için sarsılmaz bir güven gerektirir. Kişisel gelişim için şarttır.

Sarsılmaz bir güven de neyi, ne zaman yapacağınızı bildiğiniz zaman oluşur. Hayat boyu edindiğiniz tecrübeler size yol gösterir. Yanlışlar sizi daha da güçlendirir. Anlatmak istediğimizi daha da ayrıntılı inceleyelim;

Umudunu Kaybetme Filminden Alınması Gereken Dersler >>

İstediğiniz gibi kendinizi görselleştirin.

“Zihin neyi tasarlayabilirse onu başarabileceğine inanır.” – Napolyon Tepesi

Görselleştirme, kendi zihninizde kendinizi gurur duyduğunuz bir görüntüde görme tekniğidir. Düşük özgüvenle mücadele ettiğinizde, genellikle yanlış olan kendimize dair kötü bir algımız oluşur. Hedeflerinize ulaşmak için kendinizin fantastik bir versiyonunu görselleştirin.

Kendinizi kabul edin.

“Beyanlar, kendiniz hakkında istenen inançları kasıtlı olarak kurmak için güçlü bir araçtır.” – Nikki Carnevale

Kendi imajımıza uygun davranma eğilimindeyiz. Beyanlar yüksek sesle söylenirse daha etkilidir, böylece söylediğinizi duyabilirsiniz. Sürekli kendimize ne söylersek söyleyelim inanırız. Örneğin, kendi fiziksel görünümünüzden nefret ediyorsanız, bir sonraki aynaya baktığınızda takdir ettiğiniz veya sevdiğiniz bir şey söyleyerek pratik yapın.

Beyninizin olumlu ifadelerinizi daha hızlı bir şekilde kabul etmesini sağlamak için, onaylamalarınızı “Anlaşma yapmakta çok iyiyim?” Yerine “Anlaşma yapmakta neden bu kadar iyiyim?” gibi sorularınızı dile getirin.

Verimliliğinizi Artırmak İçin Bunlara Dikkat Edin >>

Her gün sizi korkutan bir şey yapın.

“Rekabeti ve kendinizi fazla küçümsemeyin. Düşündüğünüzden daha iyisiniz. ”- Harv Eker

Korkuyu yenmek için en iyi yol kafa kafaya yüzleşmektir. Her gün sizi korkutan bir şey yaparak ve her deneyimden güven alarak, kendinize olan güveninizin arttığını göreceksiniz. O yüzden rahat bölgenden çıkın ve korkularınızla yüzleşin!

İç eleştirmeninizi sorgulayın.

“Senelerdir kendini eleştiriyorsun ve işe yaramadı. Kendinizi kabul etmeyi deneyin ve ne olduğunu görün. ”- Louise L. Hay

İnsanların En Büyük 8 Korkusu >>

Düşük özgüvenle mücadele ediyorsanız, iç eleştirmeninizin aşırı çekici ve yanlış hale gelme olasılığı vardır. Bilişsel davranışçı terapi gibi stratejiler, iç eleştirmeninizi sorgulamanıza yardımcı olur. Ve iç eleştirmeninizin size söylediği şeyleri desteklemek veya reddetmek için deliller arar. Örneğin, bir başarısızlık anında, kendinize “Başarısız olduğum düşüncesini destekleyecek kanıtlar var mı?” Ve “Başarısız olduğumu düşünmemi destekleyen kanıtlar neler? ” diye sorun.

En küçük başarılar için bile kendinizi tebrik etme, iltifat etme ve ödüllendirme fırsatları bulun. Mark Twain’in dediği gibi, “İnsan kendi onayı olmadan rahat edemez.”

100 günlük reddetme yarışmasına katılın.

“Hiç kimse izniniz olmadan kendinizi kötü hissetmenize neden olamaz.” – Eleanor Roosevelt

Jia Jiang, 100 günden fazla bir süre içinde reddedilmek üzere insanların çılgınca isteklerini bilerek “kırıcı korku” deneyimlerini kaydettiği için ün kazandı. Korkuyu bozmak kolay değildir, ancak özgüveninizi geliştirirken eğlenmek istiyorsanız, bunu yapmanın güçlü bir yoludur.

İlerlemek İçin Risk Almak Şart Mı? >>

Kazanmak için kendinizi hazırlayın.

“Gerçek bir özgüven oluşturmak için başarılarımıza odaklanmalı ve hayatımızdaki başarısızlıkları ve olumsuzlukları unutmalıyız.” – Denis Waitley

Çok fazla insan yetenekleri hakkında cesaretini yitirdi, çünkü kendilerini başarması zor olan hedefleri belirlediler. Kolayca kazanabileceğiniz küçük hedefler belirleyerek başlayın.

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir başarılar akışı oluşturduktan sonra daha zor hedeflere geçebilirsiniz. Kendinize iyi yaptığınız zamanları hatırlatmak için hem küçük hem de büyük tüm başarılarınızın bir listesini tuttuğunuzdan emin olun.

Başka birine yardım edin.

Başkalarına yardım etmek, sık sık kendimizi unutmamızı ve sahip olduklarımız için minnettar hissetmemizi sağlar. Başka biri için bir fark yaratabildiğiniz zaman da iyi hissettirir. Kendi zayıf noktalarına odaklanmak yerine, başkalarına yardım et, süreçte kendine güveninin otomatik olarak arttığını göreceksin.

Mutluluk Kilidinin Anahtarı Nedir >>

Kendinize iyi bakın.

Kendine güven, iyi fiziksel sağlık, duygusal sağlık ve sosyal sağlığın birleşimine bağlıdır. Fiziğinizden nefret ediyorsanız veya sürekli düşük enerjiniz varsa kendiniz için iyi hissetmek zordur. Harika egzersiz, yeme ve uyku alışkanlıkları geliştirmek için zaman ayırın. Ek olarak, hissetmek istediğiniz gibi giyinin.

Kişisel sınırlar oluşturun.

“Sessizliğe asla zorbalık olma. Asla bir  kurban olmasına izin verme . Kimsenin hayatınızla ilgili tanımını kabul etmeyin, ancak kendinizi tanımlayın. ”- Harvey Fierstein

“Hayır” demeyi öğren. Başkalarına kişisel sınırlarınıza saygı duymayı öğretin. Gerekirse, daha iddialı olmak için ders alın ve ne istediğinizi sormayı öğrenin. Kendi yaşamınız üzerinde ne kadar kontrol kurarsanız, kendinize olan güveniniz o kadar büyük olacaktır.

“Kendini Geliştiren İnsanlardan 7 Tavsiye” adlı içeriğimiz için >>

Eşitlik zihniyetine geçiş yapın.

“Başka biri olmayı istemek, olduğunuz kişiliğin israf edilmesi demektir.” – Marilyn Monroe

Kendine güveni düşük olan insanlar, diğerlerini kendisinden daha iyi veya daha fazla hak eden olarak görürler. Bu algıyı taşımak yerine, kendinizi herkesle eşit olarak görün. Onlar senden daha iyi değiller. Eşitlik konusunda zihinsel bir değişim yapın; özgüveninizde otomatik olarak bir iyileşme göreceksiniz.

Renklerin Anlamları İle Psikolojinizi Kontrol Altına Alabilirsiniz >>

Önceki İçerikOGANSIA
Sonraki İçerikGANO EXCEL

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,430TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satış – Az Para Kazanma Sendromu

Doğrudan satışta az para kazanma sendromu hakkında bilginiz var mı? En kolay para kazanma yöntemleri arasındaki ek gelir imkanı sunan bu ticari sektörde sınırsız...

Mutluluğu Tatile Göndermek

Mutluluğu tatile göndermiş olabilir misiniz? İş hayatınızda daha verimli bir süreç, kariyer basamakları aşmak için nasıl yönetilmeli? İnsanlar, gelecek adımlarını içinde bulundukları zaman dilimindeki...

Network Marketing Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Network marketing firmaları sayısı gittikçe artmaktadır. Bu nedenle Network Okulu'na gelen soruların başında; "Network marketing'de firma seçerken nelere dikkat etmeliyiz?" gelmektedir. Peki nedir bu...

Hatalarımız Ve Başarılarımız

Kişisel gelişim köşemizde bu defa hatalar yapılmasına rağmen tekrar tekrar denemenin bize olan faydalarından ve bizi nasıl başarıya ulaştırdığından bahsedeceğiz. Hata yapmanın, aslında bir...

Kişisel Gelişim Kitabı Önerileri – Vazgeçebilmek’ten Ufkunuzu Açacak Alıntılar

Dünyanın en çok satan kişisel gelişim kitapları arasında (The Secret Of Letting Go) olan Vazgeçebilmek, Guy Finley’in kaleme aldığı bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu...

Mevsim Geçişlerinde Kendinizi Daha Dinç Hissetmenin 3 Altın Kuralı

Mevsim geçişlerinde sağlığımıza yeterince dikkat ediyor muyuz? Gece uyuduğunuz halde sabah uyanınca kendinizi dinlenmemiş hissediyor musunuz? Yataktan çıkarken isteksiz misiniz? Sebepsiz yere gün içinde...