İşinizi Ve İşyerinizi Seviyor Musunuz?

İşini Sevmek - Kimi zaman iş yerinizin işinizin nitelikleriyle örtüşmemesinden kaynaklanan “iş niteliği ve verimliliği sıkıntısı" yaşanabiliyor.

İşinizi ve iş yerinizi seviyor musunuz? Yapılan işle, çalışılan iş yeri ayrı kavramlar gibi görünüyor. Birbirinden farklılıkları var elbet! Yapılan işin doğru iş, çalışılan iş yerinin de doğru iş yeri olması gerekiyor. Yapılan işlerde nitelikli olmanız, arzu edilen yahut aranılan özellikleri taşıyor olmanız her zaman yeterli olamıyor.

Kimi zaman iş yerinizin işinizin nitelikleriyle örtüşmemesinden kaynaklanan “iş niteliği ve verimliliği sıkıntısı” yaşanabiliyor. Kimi zaman iş yerinizin yönetenlerin yöneticilik kalitelerinden kaynaklanan ilginç yapı kusurları da ortaya çıkabiliyor ki, bu durum bireyi çok yıpratıyor.

İşinizi Ve İş Yerinizi Seviyor Musunuz?

Doğru iş yerinde değilseniz, pek de mutlu olamıyorsunuz.

Doğru iş yerinde değilseniz, pek de mutlu olamıyorsunuz. Mutlu olamayınca da, mutsuzluk gereğini yapmaya kalkıyorsunuz. Bu nedenle işini sevmek gereklidir. Sevdiğin işi yapmak çok daha önemlidir. Bu gerekler kimi zaman insanı rahatsız etse de çoğunlukla doğru bir sonuca ulaştırabilecektir. Hikaye bu ya, anne ve yavru deve tembel tembel yemeklerini yerken birden yavru, annesine dönmüş:

  • Sana bir şey sorabilir miyim, anne ?
  • Elbette yavrum, sor.
  • Anne, bizim neden hörgücümüz var?

İş Hayatında Ayrıntıların Farkında Olmak Neden Önemli? >>

Anne gururla:

  • Bu hörgüçlerde, biz su biriktiririz yavrum ve bu sayede çölde herhangi birisinden çok daha uzun süre susuz dayanabiliriz.
  • Peki, anne bizim bacaklarımız niye bu kadar uzun ve ayaklarımız yuvarlak?
  • Bu sayede biz çölün kumlarında herkesten daha rahat ve daha hızlı hareket edebiliriz. 
  • Bunu da anladım, peki kirpiklerimiz neden bu kadar uzun, bazen görünüşümü bile bozuyorlar.
  • Onlar gözlerimizi çölün kumlarından korur, gözümüze kum kaçmaz .
  • Anladım, hörgüçlerimiz çölde daha uzun dayanabilmemiz için su depolar, bacaklarımız uzun ve böylece çölde daha hızlı ve rahat hareket edebiliriz, kirpiklerimiz gözlerimizi çölün kumlarından korur.
  • Anlayamadığım şey, o zaman bu hayvanat bahçesinde ne işimiz var?

İşletmenizi Olumsuz Etkileyecek Başlangıç Hataları >>

Hikayenin Ana Fikri

Becerileriniz, yetenekleriniz, özellikleriniz ve tecrübeleriniz sadece doğru yerdeyseniz işinize yarar. İşini sev ama asla iş yerine bağlanma. Zira, iş yerinin sana ne kadar bağlı kalacağını bilemezsin.

İş dünyasının kendine has bir yapısı vardır, mutlaka. İş’te başarılı ve mutlu olmanın en büyük faydalarından biri de kişinin olan özgüveninin sağlanması olacaktır. Özgüvenini kazanan bir kişi de  doğal bir yapı kuracak, kendine özel bir dünya oluşturacak ve iç dinamikleri diri tutacak yapı arz edecektir.

İşini sevmek önemlidir. Yaptığınız işi benimsemelisiniz. Sevdiğiniz iş, yaptığınız işse keyif alırsınız. İş yerini sevmelisiniz. Çalıştığınız iş yeri size mutluluk vermelidir.

Mutlu veya huzurlu bir ortamda çalışırsanız, iş yerine bağımlılığınız artabilir. Fakat bazen iş yeri yöneticileri de değişkenlik arz edebilir. Bir vakit vazgeçilmez olursanız, bir vakit istenmez olursunuz. İstenilmediğiniz yerde, durmanıza gerek yoktur. İstenildiğiniz iş yerinde, yapmaktan keyif aldığınız işiniz varsa sizden daha mutlusu ve daha iyisi olamaz.

İşini sevmek kavramını mutlaka aklınızın bir köşesine kazıyın ve işinizi sevin. Mutlu olursunuz. Sevmediğiniz işte çalışmayın. Mutlu olamazsınız. İş yerinizi sevin. Fakat bağlanmayın. Değişen anlayışlarla bir gün vazgeçilmez olmadığınızı anladığınızda kendinize ait bir yol haritası çizin ve kendi işinizin inşaasına başlayın.

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir? >>