fbpx

Size Her İşte Yardımcı Olacak 7 Sosyal Beceri

Size her iş alanında yardımcı olacak sosyal beceri öbeklerinden bahsetmek istiyoruz. İstihdam söz konusu olduğunda, dereceler, eğitim ve deneyim önemlidir. Yine de, çalışanların sunduğu her şey bir masanın arkasında öğrenilmedi. Bir bodrum bisiklet mağazasından milyar dolarlık bir yatırım firmasına kadar herhangi bir iş yerini zenginleştirip dönüştürebilen yumuşak beceriler ve ince kişilik özellikleri vardır.

Size Her İşte Yardımcı Olacak 7 Sosyal Beceri

Hayatınızın her anında fark yaratabilirsiniz. Gerek mutluluğunuz, gerekse kariyeriniz için kendinizi geliştirmeniz, önemlidir. Tüm bunların yanında bir özgeçmişte listelemeleri zor olsalar da, işte ne işiniz olursa olsun size yardımcı olacak, mükemmel yedi sosyal beceri.

  1. Empati yapmak

Dinleyebilen, anlayabilen ve empati kurabilen insanlar iş yerine gerçek bir değer katarlar.

Bazen unuttuğumuz bir gerçek: çalışma dünyasında insanlar var. Elbette, hepimiz havalı ve toplanmış görünmek için çabalarız, ancak bazen kaplama çatlar. Dinleyebilen, anlayabilen ve empati kurabilen insanlar iş yerine gerçek bir değer katarlar. Bu insan uzman iletişimciler olma eğilimindedir (özellikle kültürel engellerin ötesinde). İnsanları yönetirken, genellikle ekip çalışmasını ve üretkenliği artıran sadık bir takipçi kitlesi geliştirirler.

Empati Kurmada 7 Altın Kural >>

  1. Sabırlı olmak

Rekabetçi kültürümüzde, saldırganlık genellikle vazgeçilmez bir iş becerisi olarak kabul edilir. Ancak hiper sürücüde yaşamayanlarımız için söylenecek bir şey var. Sabır, bize seçenekleri tartmak, sonuçları değerlendirmek ve refleks yerine gerçek bilgilere dayalı stratejiler geliştirmek için alan sağlar. Yöneticiler için sabır, sağlıklı bir ekip ortamı oluşturmaya ve çalışanların yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.

  1. Belagat

Sosyal beceri çeşitleri arasında en değerli konulardan olan belagat, düşünce ve fikirleri açıkça ifade etme sanatıdır. İstihbarat ve içgörü göstermenin ötesinde, dokunma ve diplomasinin önemli bir parçasıdır. Ne söyleyeceğinizi ve nasıl söyleyeceğinizi bilmek ofis siyasetinin dalgalı sularında gezinmenize, gereksiz çatışmalardan kaçınmanıza ve öfkeli müşterileri sakinleştirmenize yardımcı olabilir.

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım >>

  1. Merak etmek

Merak neden bu kadar güçlüdür? Çünkü insan sadece daha fazla bilgi edinerek tatmin olur.

Merak neden bu kadar güçlüdür? Çünkü insan sadece daha fazla bilgi edinerek tatmin olur. Merak, “Neden?” ve günlük sorunlara daha akıllı çözümler aramamız için bize ilham veriyor. Meraklı çalışanlar inisiyatif almaya, ek eğitim almaya ve mesleki gelişim fırsatlarını takip etmeye daha meyillidir.

  1. Yaratıcılık

Yaratıcılık yeniliği mümkün kılar. Her işte, yaratıcı düşünme, verimsizlikleri tespit etmenize (ve düzeltmenize), daha akıllı (ve daha ucuz) süreçler geliştirmenize ve yaşamları iyileştiren yeni ürünler ve hizmetler tasarlamanıza yardımcı olabilir. Bu sadece yumuşak bir beceri değil; bu, her işverenin aç olduğu zor bir varlıktır.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Sakin Kalırlar? >>

  1. Uyarlanabilirlik

Kariyer yolunuz ne olursa olsun, kesin olan bir şey var: Yol her zaman pürüzsüz olmayacak. Şirketler yeniden organize oluyor, teknolojiler değişiyor ve eski endüstriler sürekli bozuluyor. Kaosu kucaklayın. Uyarlanabilir olmak, bu yeni gerçeklikte hayatta kalmanıza – ve hatta bazen gelişmenize – yardımcı olur.

  1. Görgü kurallarına uymak

Kayıt dışılığı icat eden ulusta görgü kuralları fark edilir.

Kayıt dışılığı icat eden ulusta görgü kuralları fark edilir. Düzgün tanıtımlar yapmak, temel yemek görgü kurallarını uygulamak , her e-postanın bir selamlama ve kapanış içermesini sağlamak ve toplantılar sırasında elektronik cihazları susturmak – bu küçük teklifler, yeni müşteriler kazanabilecek ve kariyerinizi ilerletebilecek bir profesyonel incelik düzeyi sergiliyor.

Yirmili Yaşlarınızdan En İyi Nasıl Yararlanırsınız? >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,507TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2020 Aralık Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için aylık burç yorumları. Aralık ayında kişisel gelişim, para, sağlık, kariyer ve daha bir çok alanda bizi neler bekliyor? Aya 30 Kasım İkizler burcunda...

Başarıya Giden Yolun Şaşmaz Haritası

Yaşadığımız hemen her şey bizle ilgilidir. Sanılanın aksine, sahip olduğumuz ekonomik koşullardan tutalım da çözümsüz gelen sorunlarımıza hatta sağlık problemlerimize kadar biz belirleriz yaşadığımız...

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...