İsteksizliği Atlatmak İçin En Önemli 3 Adım

Bu senaryoyu hayal edin.

İsteksizlik, çoğumuzun yaşamlarımızda en az bir ya da iki kez yaşadığı bir şeydir ve çoğumuz isteksizlik duygusuna fazlasıyla aşinadır. İyi haber şu ki, kendinizi tutku, duygu ve heyecan eksikliğini hissetmekten kurtarmanın yolları var… ve düşündüğünüzden çok daha basit.

Ama önce, ilgisizliğin sizi nasıl etkilediğini ve hayatı nasıl yaşayacağınızı konuşalım. Sonunda kayıtsız duygular sizi motivasyon ve arzudan dolayı boş ve mutsuz hissetmekle kalmaz, aynı zamanda sosyal yaşamınız, çalışmalarınız ve işiniz(varsa) üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. İsteksizlik, ertelemeyi ağır bir şekilde teşvik ediyor gibi görünüyor ve maalesef bu, intiharla bile yakından bağlantılıdır. Aslında isteksizlik, hafif bir sorundan biraz daha fazlasıdır.

Neyse ki, isteksizlik üç kolay, ancak önemli adımlarla tedavi edilebilir. Bir dahaki sefere isteksizlik hissettiğiniz zaman, sadece bu makaleyi tekrar düşünün ve belki de durumunuza küçük bir duygu enjekte etmeniz gereken tam olarak bu olacaktır.

İsteksizliğinizin Ne Olduğunu Anlayın

Dünyaya yönelik kayıtsızlık algınızın nedeni geçmiş deneyimlerden, meslektaşlarınızdan ve sosyal koşullardan kaynaklanırken, ilgisizlik aslında üzerinde doğrudan kontrol sahibi olduğunuz bir şeydir. Kayıtsız hissediyorsanız, aklınızın herhangi bir yerinde, dünyayı kayıtsız görmeyi seçtiğiniz içindir.

Sizin durumunuzda dünyada pek çok insan var, ancak aynı insanların büyük bir kısmı isteksizlik hissetmiyor, sadece sizin gibi aynı dünyada yaşıyorlar. Bu, isteksizliğin tamamen kafanızda olduğunu ve nihayetinde zihninizde yarattığınız dünyadan dolayı olduğunu kanıtlar.

Bilinçli olarak zihninizde daha iyi bir dünya yaratmayı seçin , bu düşüncelere bağlı kalın ve sonunda etrafınızda heyecan ve tutku olduğunu göreceksiniz.

Bu senaryoyu hayal edin. Güneşli bir gün ve bir evdesiniz. Durduğunuz yerden, iki pencere görebiliyorsunuz. Biri aşırı çatlamış ve isli, diğeri ise birileri tarafından temizlenmiş gibi berrak. Çatlak, isli pencere isteksizlik, berrak pencere ise sevinçtir. Hangisine bakmayı tercih edersiniz?

Bu sesler aşırı basittir, aklınız da tam olarak böyle çalışır. Bu yüzden önce bundan sonra sevinç penceresinden bakmaya başlamak için seçim yapın.

Hedefleri Belirle ve Plan Yap

İsteksizlik bazen hayatınızda açık bir hedef olmamasından kaynaklanabilir. Bunu düzeltmenin kolay bir yolu kendiniz için bazı hedefler belirlemektir. Büyük ve küçük hedefler edinin. Ardından A’dan Z’ye bunları nasıl elde edeceğinizi planlayın. Aşırı derecede iyimser olmanıza izin verirseniz ve olumsuz tutum ve inançların yolunuza girmesine izin vermezseniz, sizin için eğlenceli küçük bir egzersiz olabilir ve size tatminkar duygular veya ulaşılmış hedefler bırakabilir.

Kitap Okuyun

Bazen, hafif kayıtsız ruh halleri bir kitap okuyarak kolayca tedavi edilebilir. Okumayı sevmiyor musunuz? Kesinlikle size zarar vermeyecek, neden denemiyorsunuz? Kim bilir, belki de okumaktan hoşlanıyorsunuzdur… Belki de gerçekten zevk almayacağınız bir kitap okumamalısınız. Film izlemek, çoğu insanın hoşuna gittiğini düşündüğümüz bir şeydir, ancak tüm hayatlarını kendilerine hitap etmeyen filmler izleyerek geçirmeleri durumunda, insanların film izlemek konusunda hala böyle düşüneceklerini sanmıyoruz. Aynı kitaplarda olduğu gibi.

Bununla birlikte, kitaplar, beyninizde kan akışını arttıracak ve sizin için iyi olan sinirsel bağlantılar kurmanıza yardımcı olacaktır, çünkü bazen isteksizlik seviyeniz yatmaktan veya zihninizi tembelliğe alıştırmaktan dolayı artar. Bu yüzden yerel kitapçınıza bir gezi yapın ve en az bir kitap okumak için kendinizle anlaşma yapın.

Sonuç

Bu yüzden, bir dahaki sefere güne başlarken isteksizlik hissetmeye başladığınızda, bahsettiğimiz üç adımı uygulamanızı tavsiye ederiz, ancak bazen sadece bir ya da iki de tanesi yeterli olacaktır. Dünyayı isteksizlikten uzakta algılamayı seçmek, yaşamınızda bir amaç duygusu oluşturmak için bazı hedefler koymak ve aklınızı kayıtsız duygulardan uzak tutmak, kelimenin tam anlamıyla basittir.

Bu üç şeyi hatırlayın ve hayatınızı en yüksek seviyede yaşamaya bir adım daha yaklaşın.