fbpx

Kalbe Endeksli Yönetim

İç’te ve İş’te başarılı ve mutlu olmanın yolu; kalbe endeksli yönetimin model alınmasından geçiyor. Liderlik yolunda, başarılı bir yönetici olma konusunda, üretkenliğiniz, verimliliğiniz ve daha birçok konuda başarılı olmak istiyorsanız size bir önerimiz var. 

İş dünyası, insan hayatının vazgeçilmezlerinden. Hayatın önemli bir kesitinde işle meşgul olan insanın iş yapısının imarı bu açıdan çok değerli! İçinde bulunan hayatı daha yaşanılır kılmak sağlam temellere oturtulmuş yapılarla mümkün. Çünkü işletme yapıları değişmeye başlıyor.

  • Avrupa’da işletme çalışanlarının onda sekizi işe isteyerek ve mutlu bir şekilde gelmiyor. Sadece onda ikisi, işyerine mutlak bağlı geliyor. Makineleşmiş, kurallarla sınırlandırılmış, cezalarla daraltılmış, yaptırımlarla sıkılaştırılmış, iş süreci tamamen sığ bir hale getirilmiş işletme yapılarının geleceği sınır noktayı Avrupa yakalamış bulunmaktadır. Bugün, Avrupa’nın iş yapısı üzerinde arayışa girmesinin temelinde bu “ mutsuzluk” yatmaktadır.

Dışsal Motivasyonu Nasıl Sağlarız? >>

Neden böyle olmaktadır? İnsanlar işe yoğun bir şekilde neden verememektedir? Çalışanların mutluluğu için ne yapılmalıdır?  Neden bu iş yerinde çalışırken ikinci bir iş arayışı içerisinde bulunmaktadırlar? Bu insanlara veremediğimiz ne vardır? Eksik olan, yolunda gitmeyen ve aksayan bir şeyler var ama nedir?

Kalbe Endeksli Yönetim

Toplum içerisinde iş değiştirenlere de farklı gözlerle bakılması da çok manidar gelmiştir.

Bütün bu soruların cevabını arayan Avrupa, cevabını uzak doğuda bulmuştur. Bugün Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde çalışma şekli Avrupa’dakinden çok farklı gelmiştir Avrupalılara! Ne yapmışlar uzak doğu ülkeleri? Nasıl bir çalışma şekli meydana getirmişlerde insanlar çalıştıkları işten emekli olmayı düşünür hale gelmişlerdir? Ne olmuştur da insanlar ikinci bir iş yerine çıkmayı doğru bulmamaktadırlar ve bu arayışı içlerinde taşımamaktadırlar?

Toplum içerisinde iş değiştirenlere de farklı gözlerle bakılması da çok manidar gelmiştir. Avrupalılara ve Amerikalılara!! Amerikalılar da bu işe şaşıp kalmıştır. Kendilerinde olmayan ve yapılarına oluşturamadıkları bu başarının kaynağında Uzak Doğu Ülkeleri ne yapmışlarda çalışanlarına bunu işlemiştir?

İşte Size Çarpıcı Sonuçlar

Çalışanlar ve şirketleri mutlu ve başarılıdırlar. İşe katılımları ‘bağlılık’ derecesindedir. Formalitelerin tamamlanması gibi bir dertleri yoktur.

  • İşe nitelik katma uğraşındadırlar ve hep üretmektedirler. Bu insanlar ‘kalbe endeksli çalışmayı’ keşfetmişledir.
  • İşe yüreklerini koyan insanların işlerinde kendilerine ve şirketlerine büyük katkı sağlayacakları aşikar olmuştur. Şirketin en başından en son noktasında çalışan bireyine kadar tamamıyla aynı amaç için çalışmaları işletmelerin kazançlı olmalarını sağlamıştır.

Enflasyon Nedir? >>

Neden Kalbe Endeksli Yönetim?

Nasıl bir çalışma şekli sunmuştu ki, insanlar bu denli ‘bağlılık ve özveri’ içerisine girmişlerdir? Aslında ülkemizde de yeni yeni bazı işletmelerimizde ulaşmasını, filizlenmesini gördüğümüz bu tarz çalışma kültürümüze de yabancı olmadığımız bir yapıyı işaret etmektedir.

  • Ahilik’le başlayan ‘işe kendini katma’ anlayışı günümüzde ‘işe gönülden katılım’ şeklinde güçlük tezahür etmiştir.
  • İşe gönülden katılım!’ Batılıların tıkandıkları ve anlamakta güçlük çektikleri durum işte tam anlamıyla budur.

Çalışanlar işe gönülden nasıl katılabileceklerdir? İşletmeler çalışanlarına bu anlayışı nasıl işleyebileceklerdir? Şirketler çalışanlarının özverisi ile nasıl başarılı sonuçlara ulaşabileceklerdir? Daha iyi satışları sağlamak, daha verimli üretimlere ulaşmak ve her şeyden daha iyi sonuçlar almak nasıl mümkün olabileceklerdir? Cevabı içinde gizli olan ve millet olarak hiç de yabancı olmadığımız bir kavram var; “gönül”. Hiçbir dilde doğudan karşılığını bulamazsınız.

Mutluluğu Tatile Göndermek >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,609BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,564TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...