Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

İletişim kurarken liderlerin yaptığı hatalar, gerek kendi performansları gerekse takım performansları açısından önem arz eder.

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil, aynı zamanda takımlarını gerçekten dinleme yeteneklerini de geliştiriyor. Öte yandan, korkunç patronlar takımlarını yetersiz, değersiz ve ihmal edilmiş hissetme eğilimindedir.

İletişim becerilerinizi kişisel olarak değerlendirmek için günlük işlerinizden bir adım geri döndünüz mü hiç? Liderlerin yapmayı bırakması gereken bir iletişim alışkanlığı nedir? Diye sorulsa, cevabınız ne olurdu?

Eğer kendinizi bu konuda düşünür bulursanız, çıldırmayın. Bu, ekibinizin değerlendiğini ve takdir edildiğini sağlamak ve ses tonunuzu, beden dilinizi ve tarzınızı ayarlamanın, daha otantik ve saygılı olmayı taahhüt etmenin zamanı anlamına gelir.

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

İletişim kurarken liderlerin yaptığı hatalar, gerek kendi performansları gerekse takım performansları açısından önem arz eder. İletişim bir liderlerin vazgeçilmez özellikleri arasındadır. Peki liderlerin iletişim kurarken yaptıkları önemli hatalar nelerdir?

 1. Kişiselleştirmeyi unutmak

İletişim sırasında bağlantı, ilk kez birebir olarak yapıldığında işiniz çok daha kolaydır.

İletişim sırasında bağlantı, ilk kez birebir olarak yapıldığında işiniz çok daha kolaydır. İş hakkında ve yaşam hakkında konuşma zamanları vardır. Farkı bildiğinizde gerçek bağlantı büyüsünü yaşayacaksınız.

 1. Konuşma yerine göre diğerlerini ayarlamak

İletişim kurarken liderlerin yaptığı hatalar arasında sıradaki madde, sürekli kendileri hakkında konuşmaktır. Liderler kendileri hakkında konuşmayı sever. Liderlik için kendine güven bir gerekliliktir, ancak maalesef genellikle insanlarla gerçek otantik konuşmaların olmamasına dönüşebilir. İleti dizilerinin iki yolla gittiğini görmek için bir adım geri gidin. Başarılarınız hakkında konuşmak sorun değil, aynı zamanda konuştuğunuz kişiye ilgi duyduğunuzdan ve onu gerçekten dinlediğinizden de emin olun.

 1. İnsanlar konuşmayı bitirmeden, kendi yanıtlarını düşünmek

İşitilmek ve anlaşılmak istemek insan doğasıdır. Liderler olarak, konuşmalar yürütme ve diğerleri konuşurken çözüm arama eğilimindeyiz. Bu, konuşmaları hızlı bir şekilde geçmenin hızlı bir yolu olabilir. Ancak konuşmacının duyulduğunu hissetmesini sağlayan bir yöntem değildir. Yavaşlamak ve gerçekten dinlemek için zaman ayırın; yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Başarılı Liderlerin Yapılacaklar Listesinde Neler Var? >>

 1. Kelimeleri ile çelişen beden dilini kullanmak

Birçok lider vücut dilini izlemez, bu da soğukluk yaratabilir. Örneğin, bir lider dürüst geri bildirim isteyebilir, ancak kolları çaprazlanmış şişirilmiş bir göğüs, dürüst geri bildirim almaya yardımcı olmayacaktır.

 1. Göz temasından kaçınmak

Liderlerin yaptığı hatalar arasındaki bir diğer madde de göz teması kurmamaktır.

Liderlerin yaptığı hatalar arasındaki bir diğer madde de göz teması kurmamaktır. Müşterileriniz, personeliniz veya satıcılarınızla göz teması kurmak, yazmanız gereken e-postadan veya geri dönmeniz gereken telefon görüşmesinden her zaman daha önemlidir. Mevcut zihniniz sahip olduğunuz en değerli varlıktır. Meditasyon yaparak düşüncelerinizi sakinleştirmeyi deneyin.

 1. Sonuna kadar yarışmak

Ne olursa olsun duyduğumuz ilk şeye inanmaya hazırız. Bu nedenle, aşırı kısa zaman baskısı altında ve akıllı insanlar tarafından kuşatıldığında, sonuçlara varmak kolaydır. Liderlerin bir konuşmanın “sonuna kadar yarışma düşüncesini” durdurmaları ve şu anda hazır bulunmaları gerekir. Bu olduğunda herkesin ne kadar hızlı hareket ettiğine şaşıracaksınız. Çünkü şu anda insanlar konuşuyor. Sürekli olarak söylediklerinizi bitirmeyi hayal etmeyin. Duruma göre mesajınızı değiştirmeniz gerekebilir.

İçe Dönük İnsanlar Lider Olabilir Mi? >>

 1. Bir senaryodan konuşmak

İletişim liderliğin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle liderler genellikle hızlı ve tutarlı mesajlaşma sağlamak için hazır yanıtlar vermeye hazırdırlar. Ancak, bir gazeteciyle yaptığınız röportaj gibi aynı sözleri vermek bir hatadır. İnsanlar, onlara düşünceli cevaplar vermediğinizi söyleyebilir ve bu sizi rezil gösterebilir. Mümkün olduğunca samimi olun.

 1. Dürüst olmaktan uzaklaşmak

Liderlerin konuşmalarında doğrucu olmaları gerekir. Liderlerin yaptığı hatalar içerisinde olan dürüst olmamak, kitlenizin peşinizden gelip gelmemesi açısından son derece önemlidir. Liderler hoş karşılanabilir ve uzlaşmacı olmaları, gerçekten söylemek istediklerinin önüne geçtiklerinde daha az etkili olurlar. Doğrudan, doğru ve dürüst olmak liderler için en etkili konuşma stratejisidir.

 1. Sürekli kesintiye gitmek

Liderlik pozisyonlarındaki kişilerin, konuşmacının sözlerini bitirmesine izin vermeden önce hemen cevap vermeye çalıştığını bazen görebilirsiniz.

Liderlik pozisyonlarındaki kişilerin, konuşmacının sözlerini bitirmesine izin vermeden önce hemen cevap vermeye çalıştığını bazen görebilirsiniz. Ekip üyelerinin kendi görüşlerini belirtmeye teşvik edildikleri bir zaman olmalıdır. En iyi fikirlerden bazıları benzersiz uzmanlık ve bireysel görüşler paylaşarak ortaya çıkar. Ancak gerçek bir konuşma yapmak istiyorsanız konuşan kişinin düşüncelerini bitirmesine izin vermelisiniz.

 1. “Biz” yerine “Ben” demek

Liderlerin yaptıkları iletişim hatasından biri de sürekli olarak “BEN” kelimesi kullanmalarıdır. Lider olmak ekibinizi temsil etmekle ilgilidir. Doğası gereği, kendiniz değil, ekibiniz adına konuşmalısınız. Bu, ekibinize değer verdiğinizi ve kişisel görüşünüz yerine şirketinizin kolektif görüşünün olduğunu gösterir.

 1. Sürekli jargon kullanmak

Jargonun yeri vardır. Ama fikirlerin basit, özlü ve zarif bir şekilde iletilebileceği de bir gerçektir. Anlayışı ve net iletişimi engelleyen klişe, beceriksiz ve anlamsız bir sözle konuşmanıza gerek yoktur. Zeki görünmeni sağlamaz. Sahte bir zeki cephesinin arkasındaki özgünlük ve anlayış eksikliğini gizlediğinizi gösterir.

 1. Takım üyelerine “anladıkları” sormak

İyi bir alışkanlığı kötü bir alışkanlığa dönüştürmek kolaydır. Ekip üyelerine bazen “anlayıp anlamadıklarını” sormak, yeni bir fikir iletirken etkili olabilir. Ancak normal olanları anlayıp anlamadıklarını sormak, günlük görevler içerisinde en iyi şekilde patronluk ve en kötü ihtimalle küçümseme olarak ortaya çıkabilir.

 1. Şikayet etmek

Bir lider şikayet etmemelidir. Liderlerin yaptığı hatalar arasında son maddemiz de sürekli şikayet etmeleridir. Cazibe yasası her zaman iş başındadır. Bir olumsuz şikayet hızla aşağı doğru sarılabilir. Şikayetler sorunları çözmez; sorunlarla işbirliği yapar.

İyi Bir Lider Neler Yapar? >>