fbpx

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz bunu biliyoruz. Ama gerçekçi olun, gerçekten yapıyor musunuz? Hayır? O zaman şşşt! Asla söylenmemeniz gereken bazı şeyler var.

Özellikle kendinize lider diyorsanız, insanları etkileme gücünüz olduğu için doğru kelimeleri seçmelisiniz. Eğer yapmazsanız kötü bir patron olma riski taşıyorsunuz. Bu riski nasıl ortadan kaldıracağınızı görmek istiyorsanız tam da doğru yerdesiniz.

Liderlikte Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları, bu pozisyonu isteyen insanlar için merak edilen konular arasındadır. İşte size liderlik dilinizden kaldırmanız için önerilen ifadeler:

  1. “Şu anda zamanım yok.”

Liderlerin asla söylemeyecekleri şeylerin başında zaman problemi vardır.

Liderlerin asla söylemeyecekleri şeylerin başında zaman problemi vardır. Evet, bir lider sürekli meşgul olabilir. Görevler ve toplantılar asla bitmez. Ancak her zaman bir çalışanın, ekibinizdeki birinin sorusunu cevaplamak için zaman ayırmalısınız. Bir çalışana sürekli olarak “Şimdi iyi bir zaman değil” veya “Daha sonra tekrar gelin” derseniz soru sormayı bırakacaktır. Çalışanlarınız için daima zamanınız olsun. Bir şeyin ortasındaysanız, en kısa sürede sorularına cevap vermek için kesin bir zaman planlayın.

  1. “Çünkü hep böyle yaptık.”

Güçlü bir lider, bir çalışanın önerilerini her zaman olduğu gibi bir şey söyleyerek asla omuz silkmemelidir. Güçlü liderler açık bir zihinle dinlemeli ve düşünmelidir. Bir çalışanın önerisinin iyi olmadığına gerçekten inanıyorlarsa, nedenini açıklamak için zaman ayırmalıdırlar. Güçlü liderler herhangi bir zamanda önerilere açık olmalı ve daha iyisi için değişiklikleri uygulamaktan mutlu olmalıdır.

Kadınlar İçin Liderlik Özellikleri Geliştirmenin Yolları >>

  1. “Ne düşünüyordun?”

Güçlü bir lider çalışanlarına asla “Ne düşünüyordun?” Diye sormamalı. Çalışanlar hata yapar ve bu hatalardan onları suçlamak yerine öğrenmelerine izin vermek önemlidir. Bir çalışanı sert veya pasif agresif bir şekilde eleştirdiğinizde, öğrenecekleri tek şey kazanmak için oynamak yerine güvenli oynamaktır. Ve bu sadece onlara zarar vermekle kalmayacak, aynı zamanda tüm şirkete zarar verecektir.

  1. “Tamam, ben yapayım.”

Liderlerin asla söylemeyecekleri liderlik sırları arasında yer alan şeylerden biri de budur.

Liderlerin asla söylemeyecekleri liderlik sırları arasında yer alan şeylerden biri de budur. Takım arkadaşının bir soruna veya göreve yaklaşma şeklini geliştirebileceğini düşünerek, işleri siz yapabilirsiniz. Tamam ben yapayım diyerek tüm işi siz yaparsanız onlar nasıl gelişecek?

  1. “X bunu senden daha iyi yapıyor.”

Çalışanları birbirleriyle karşılaştırmak, iş ilişkilerini rekabete dönüştürmenin en hızlı yollarından biridir. İç rekabet sağlıklı olmalı, kindar olmamalıdır. Bir şirketin yönetim ekibi, meslektaşların birbirlerinden daha iyi olduğunu öne sürmek konusunda dikkatli olmalıdır. Güçlü liderler, herkesi, hakaret etmeden başarıları kabul edebilecekleri bir noktaya getirirler.

Yöneticilikten Liderliğe Hemen Geçin >>

  1. “Anlamıyorsun.”

Herkes etkili liderlerin sadece akıllı insanları işe aldığını bilir. Ancak daha sonra onlara bir şey anlamadıklarını söyleyerek bünyelerini bozar. Bu moral zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda durum hakkında fikir sahibi olmadan önce onları da kapatır. Güçlü bir lider, takımlarında yanlış anlaşılmalar varsa, bir diyalog açmak ve her şeyi netleştirmek için görevlerinin olduğunu fark eder.

  1. “Kişisel performansınız şirketi batırabilir.”

Güçlü bir liderin bir çalışan için asla söylememesi gereken en toksik şeylerden biri, kişisel performansının şirketi batırabileceğidir.

Güçlü bir liderin bir çalışan için asla söylememesi gereken en toksik şeylerden biri, kişisel performansının şirketi batırabileceğidir. Bunun yerine, güçlü liderler ekip çalışmasını ve her ekip üyesinin şirketin genel performansına kendi benzersiz şekilde katkıda bulunduğu fikrini düşünmeye teşvik eder. Çalışanlar asla bir şirketin tamamını omuzlarında taşıma baskısını hissetmemelidir.

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası >>

  1. “Eskisi kadar verimli değilsin.”

Birisine kıvılcımlarını kaybettiklerini söylemek, sizin için çok çalışma isteklerini nadiren artıracaktır. Onları profesyonel ve kişisel olarak indirerek, muhtemelen olumsuz bir yanıt alacak ve hatta muhtemelen saygılarını kaybedeceksiniz. Mesajınızı daha eğlenceli bir şekilde iletmeye çalışın. Örneğin: “Süpermen olarak gücünüzü korumak için yeterli güneş ışığını emdiğinize inanıyorum.”

  1. “Çünkü öyle dedim.”

Her zaman ekibinizden birinden bir şey yapmasını istemenizin bir nedeni olmalı. Liderlik sırları arasındaki son maddemiz de budur. Güçlü bir lider çalışanlarına güvenir ve bir isteğin veya fikrin şirketin misyonuyla nasıl bağlandığını anlamalarına yardımcı olmak için yeterli şeffaflığa izin vermelidir.

Takım Performansını Nasıl Artırabilirsiniz? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,567BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,003TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi

Hobiler genellikle rahat yaşam süren insanlar için gerekli aktiviteler olarak düşünülür. Ancak hobilerin faydaları saymakla bitmez. Hatta dolu, meşgul, stresli yaşamları olan insanların bile...

Erken Uyanmanın Faydaları Nelerdir?

Erken uyanmanın faydaları nelerdir? Güne enerjik bir başlangıç yapmanın, işinizde performansınıza, üretkenliğinize ve verimliliğinize ne gibi katkıları vardır? İnsanlar genelde erken uyanmayı sevmediklerini belirtirler....

İşlerinde Son Derece Başarılı Olanların 10 Alışkanlığı

Başarı kucağınıza düşmez. Çoğu zaman, elde ettiğiniz her şeyin kazanılması ve üzerinde çalışılması gerekir. Başarınızı kazanmak, kendinizi sıkı çalışmaya, büyük bir tutuma ve bağlılığa...

Çocuklarda İyi Okuma Alışkanlıkları Nasıl Geliştirilir?

Okuma, çocukların başarılı olmak için öğrenmeleri gereken en temel becerilerden biridir. İyi okuma alışkanlığı, sadece akademik açıdan öğrencilere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam...

İşinizde Takım Çalışmasını Geliştirmenin Kanıtlanmış Yolları

İşinizde takım çalışması yapmak, ekibinizin verimliliğini ve nihayetinde kârınızı doğrudan etkiler. Ekip üyeleriniz birbirleriyle işbirliği yapmazsa, hedeflerinize ulaşmak için mücadele edeceksiniz. Diğer taraftan, işbirlikçi...

Doğrudan Satışta Ekibiniz Neden Çalışmaz?

Doğrudan satışta ekibiniz neden çalışmaz? Acaba işinizde bir düşüş mü yaşıyorsunuz? Ürünlerle, müşterilerle, piyasa veya başka bir şeyle mi ilgili olduğunu düşünüyorsunuz? Doğrudan satışa...