Negatif İnsanlarla Nasıl Baş Etmeli?

Öfke, sağlıklı ilişkileri bile mahvedebilir.

İnsanlar sosyal varlıklardır ve bu nedenle, birbirimizden bağımsız olarak yaşayabileceğimizi ve hayatımızı tecritte yaşayabileceğimizi düşünmek mantıklı değildir. Bu nedenle, sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için, diğer insanlarla sosyalleşmek ve etkileşimde bulunmak zorundayız, ancak, tüm insanlar birbirine benzemez ve insanlar birbirlerini pozitif veya negatif etkileyebilir.

Herkes size iyi insanları bulup onlarla ortaklık etmenizi söyler fakat kimse negatif ve iyi enerjisi olmayan insanlara nasıl davranılacağını söylemez. İster inanın ister inanmayın, hayatınızı zehir eden insanlar hayatınızın önemli bir parçası olabilir; bu nedenle, onlardan kaçınmak ve onları terk etmek yerine, onlarla baş etmeyi öğrenmelisiniz. İşte bunu yapmanın birkaç yolu.

Öfkeliyken Karşılık Vermeyin

Look Whos Talking Now Omg GIF - Find & Share on GIPHY

Öfke, sağlıklı ilişkileri bile mahvedebilir. Öfkeliyken, böyle insanlarla baş etmenin en iyi yolu, onlara karşı gelmemek. Aksi takdirde onların düşüncelerini etkileyemez ve onlarla baş edemezsiniz. Olay dair net bir bakış açısı oluşturmanız ve mantıklı karşılık vermeniz gerekir. Bu nedenle, öfke içindeki bu tür insanlara karşı gelmekten kaçının hem kendinize hem de ilişkinize zarar verebilirsiniz.

Duygularınızı Kabul Edin

You Can Do It Basketball GIF - Find & Share on GIPHY

Kendine güçlü olduğunuzu söylemeye devam edebilirsiniz, harikasınız, sabırlı ve açık fikirlisiniz, ama gerçek şu ki, en iyi olanımız bile, sakin ve sabırlı olmakta zorlanabilir. Bu nedenle, bu aşamadan geçtiğinizi düşünüyorsanız, o zaman hissettiğiniz duyguları kabul edin ve bunun temelinde ya zehirli insanlarla ya da uygun bir şekilde ilgilenmeye çalışın ve en kısa zamanda yolunuza devam edin. Bu nedenle, çevrenizdeki olumsuz insanlarınız varsa yüzünüzü duygularınızdan uzaklaştırarak işe yaramayabilir.

Empati Yapın

https://giphy.com/gifs/dog-empathy-7azQ3XEaT5elG

Her ne kadar bu sizin için çok zorlayıcı olsa da sizi kötü etkileyen insanlarla birlikte olmak zorundaysanız, onlara biraz empati kurabiliyorsanız, onlarla sağlıklı bir ilişkinin tadını çıkarmanızı sağlayabilir ve çok şey yapabilirler. Ne hissettiklerini, ne düşündüklerini ve neden bu şekilde davrandıkları hakkında biraz düşünürseniz, kesinlikle yeni bir bakış açısı kazanacaksınız ve kesinlikle bu kişiyi tedavi etmenin daha iyi bir yolunu düşüneceksiniz.

Gözlerinizi Niyetlere Bırakın

Sad Slow Loris GIF - Find & Share on GIPHY

Negatif olduğunu düşündüğünüz insanların sizin için kötü niyetleri olmaması büyük bir ihtimaldir. Bu davranışları büyük ihtimalle başkasına veya kendilerine olan bir tepkidir. Bu yüzden, böyle insanlarla uğraşmanın bir başka mükemmel ve sağlıklı yolu, bir süreliğine davranış biçimlerini göz ardı etmek ve niyetlerine odaklanmak olabilir. Niyetlerine odaklandığınızda, sizin için yüreğindeki iyiliği ve kalplerinde sahip oldukları iyiliği kesinlikle göreceksiniz. Bu nedenle, kör ve yargılayıcı olmak yerine, biraz zaman ayırın ve onların niyetlerini düşünün, kesinlikle onları iyi görmenizi sağlayacak, böylece yaşamınızı ve ilişkilerinizi kolaylaştıracak eminim.

***

Etrafında negatif insanlar var mı? Onlarla hiç uğraşmak zorunda kaldınız mı ya da onlarla nasıl başa çıktınız? Şimdiye kadarki deneyiminiz nedir? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşın.