Yalnızlıkla Başa Çıkmada Atılacak 6 Temel Adım 

Yalnızlıkla Başa Çıkmada Atılacak 6 Temel Adım 

Yapılan incelemeler açıkça gösteriyor ki yalnızlık, günümüzün en ciddi problemlerinden biri. Gün geçtikçe daha da küreselleşen dünyamıza ve interaktif yaşam tarzımıza rağmen aslında oldukça yalnız hissetmekteyiz. Çünkü yalnızlığı aşmak, ne bolca iletişim kurmak ne de dünyaya ayak uydurmakla mümkündür.

Kendinizi yalnız hissedip hissetmediğinizi sorguladığınızda belki yanıtınız yalnız olmadığınız yönünde olacaktır. Ancak zaman zaman karamsarlığa kapılabilirsiniz ve bu zamanlarınızda yalnızlık hissi en baskın olanıdır. İşte kendinizi yalnız hissettiğinizde yapabilecekleriniz:

Kendinizle İlgili Düşüncelerinizde Pozitif Olun!

Green Light Ok GIF by T Toys - Find & Share on GIPHY

Negatif bir öz-diyalog canınızı fazlaca sıkabilir. Eğer kendinize çirkin, kaba ya da itici gibi yakıştırmalar yaparsanız, çevrenizle iletişim kurmakta kesinlikle zorlanacaksınız. Dolayısıyla çevrenizle sağlıklı iletişim kurmak için önce kişiliğinizle ilgili acımasız düşüncelerinize bir son vermelisiniz.

Evet, bazı olumsuz kişilik özelliklerine sahip olabilirsiniz, peki bunun herkes için aynı olduğunun farkında mısınız? Dolayısıyla artık biraz da olumlu özelliklerinize odaklanmanın vaktidir.

Olumsuz bir düşünceden kurtulmayı zor buluyorsanız, o zaman “ama”nın gücünü kullanın. Örneğin, kendinize şöyle diyebilirsiniz: “Dünyadaki en güzel insan olmayabilirim ama cömert bir kalbe sahibim.”

Minnettarlık Tutumuna Sahip Olun!

Snl Thank You GIF by Saturday Night Live - Find & Share on GIPHY

Sahip olduğunuz nimetlerini sayın ve onlara minnettar olun. Hayattaki olumsuzluklara odaklanmak kolaydır, ancak birçok pozitif olduğunu da unutmayın. Onları hatırlayın ve şükredin.

Bunun yalnızlıkla ne alakası var? Eğer minnettarsanız, neşeli olursunuz. Ve bu insanları size çekecektir. Sadece bir düşünün: Homurdanan sızlanan bir insanla mı yoksa neşeli bir insanla mı olmayı tercih edersiniz?

Başkalarının Da Pozitif Yönlerine Odaklanın!

Positive Pma GIF by chuber channel - Find & Share on GIPHY

Kendinizin olumlu yanlarını görmenin yanında çevrenizdekilerin de olumlu yanlarını görebilmelisiniz. Herkes bazı olumlu ve olumsuz yanlara sahiptir; bu yaratılışımızla bize gelen, asırlardır da değişmeyen tamamen insani bir durumdur. Dolayısıyla pozitife odaklanmayı seçin. Bu adım size çevrenizdekileri daha kolay sevmenizde ve onlarla daha kolay iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır.

Başkaları İçin Bir Şeyler Yapın!

Friends Help GIF - Find & Share on GIPHY

Negatif düşüncelerinizin arasında ne kadar kaybolursanız durumu aşmanız o kadar zorlaşacaktır. Dolayısıyla kendinizi yalnız hissettiğinizde kendi içinizden hemen uzaklaşın ve çevrenizdekileri düşünmeye başlayın.

Çevrenizdekileri düşünme eylemini yalnızca düşüncede bırakmayın, onlar için bir şeyler yapın. Komşularınıza selam verin, iş arkadaşlarınıza takıldıkları yerlerde yardımcı olun, aile üyeleriniz için iyi dileklerde bulunun. Çok basit, ama bu hem kendiniz hem de başkaları için harikalar yaratabilir.

Bir Topluluğa Katılın!

Community GIF - Find & Share on GIPHY

İnsanların birbirlerini önemsedikleri bir toplulukta olmak önemlidir. Bunun için online bir platform yeterli olmayabilir, sanal dünyadakinden farklı olarak bir de gerçek dünyada bir topluluğun üyesi olmayı deneyebilirsiniz. Bu bir dayanışma-yardımlaşma topluluğu olmak zorunda değil, yalnızca hobilerinizi, ortak yönlerinizi paylaştığınız kurslar, toplantılar, etkinlikler de bu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Her Zaman Girişken Olun ve İnsanları Önemseyin!

Monkey Becomes GIF - Find & Share on GIPHY

Sosyal bir etkinliğe geldiğinizde, başkalarının size ilgi göstermesini beklemeyin. Bunun yerine, girişken olmalı ve onlara dikkatinizi vermelisiniz. Selam vermeli ve onların nasıl olduklarını sormalısınız. Gerçekten hayatlarıyla ilgileniyor olun. Şefkat tohumlarını başkalarına yaymak gibi düşünün. Daha sonra hasadı alacaksınız.

Eğer Yalnız Hissetmiyorsanız…

Home Alone Christmas Queue For You GIF - Find & Share on GIPHY

Ve bu içeriği okuduktan sonra bile zaman zaman yalnız hissetmediğinizden eminseniz…

O halde yapmanız gereken başka bir şey var: Kendini yalnız hisseden biriyle arkadaş olun, onu önemseyin, dikkate alın ve yalnızlıktan kurtarın. Onlar için yapacaklarınız küçük adımlardan oluşacaktır, ancak arkadaşınız için ne kadar önemli ve etkili olduğunu hayal bile edemezsiniz.

Kim bilir, belki başka birinin kahramanı olursunuz!..