Olumlama dediğimiz kavram bilinçaltında varolan düşünceleri güçlendiren ve farkındalığı arttıran bir ifade biçimidir.

Olumlama dediğimiz kavram bilinçaltında varolan düşünceleri güçlendiren ve farkındalığı arttıran bir ifade biçimidir. Olumlamalar bir bakıma insanı negatif enerjiden pozitif enerjiye taşıyan bir enerji görevindedir. Peki bu denli önemli olan olumlama nedir? Olumlama nasıl yapılır? Daha fazlası için dilerseniz, makalemize devam edelim.

Hayatımızı olumlu veya olumsuz bir forma sokacak olan yine insanın kendisidir. Çünkü insanlar, duygu ve düşüncelerini sesli bir şekilde ifade ettiği zaman bundan olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu etkilenmenin ‘olumlu’ şekilde olanına ‘olumlama’  deniyor.

Olumlama, daha çok insanın kendini motive ettiği ve hayatını daha pozitif ilkeler üzerine temellendirdiği bir tekniktir. Bu yüzden terapi ve meditasyon olarak da kullanılabilir. Sebebi ise; tüm olumsuz enerjiye dışarıya atması olarak görülebilir.

İnanmak Üzerine Söylenmiş 21 Söz >>

Olumlama Nasıl Yapılır?

Olumlamalar, tamamen insanın elinde olan bir şeydir.

Olumlamalar, tamamen insanın elinde olan bir şeydir. Bu yüzden olumlama nasıl yapılır? Sorusunun cevabı oldukça basittir. Olumlama, bireysel olarak yapılabilir. Hiçbir teknik beceri ve bilgi gerektirmez. Olumlama da önemli olan şey ‘niyet’tir. Odak ve niyet kavramlarına önem vermelisiniz. İyi bir şekilde niyetlenip, iyiye odaklanmalısınız.

Olumlama taktiği her konuda yapılabilir; çalışırken, yemek yaparken vs. Bu nedenle kullanım alanı direkt olarak hayatın kendisidir. Olumlamadaki asıl amaç kötü enerjiyi dışarı atıp ‘pozitif’ bir hayat yaşamaktır.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

Olumlama Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Olumlama yaparken ilk dikkat etmeniz gereken şey ‘inanç’tır. Olumlama yapacağınız konu hakkında inançlı olmanız, olumlamayı o kadar güçlü kılar.
 • Olumlama cümleleri kurarken, ilk olarak siz inanmalısınız. İnanmadığınız cümleleri kullanarak sadece zaman kaybına sebep olursunuz.
 • Olumlama yapılırken, yapılan hatalardan biri de gelecek zaman ekleri kullanmaktır. Bu tamamen yanlıştır. Gelecek zaman zarfları yerine şimdiki zaman zarflarını kullanmalısınız. Örneğin, “şu an çok enerjiğim, şu an çok mutluyum” gibi.

Pozitif Enerji İçin Olumlama Cümleleri

 1. Ben her açıdan zenginim.
 2. Param artıyor ve çoğalıyor.
 3. Para çok kolay kazanılan bir şeydir.
 4. Ben çok enerjik biriyim.
 5. Ruhsal olarak çok sağlıklıyım.
 6. Hayatımdaki her şey, öyle olması gerektiği için, öyle oluyor.
 7. Beni üzenleri affettim ve tamamen unuttum.
 8. Her zaman pozitifim.
 9. Kendimi tüm özelliklerimle seviyorum.

Tutkunuzu Yaşarken Ortaya Çıkan 10 Şaşırtıcı Şey >>