Corona Virüs Günlerinde Olumlu Hissetmenizi Sağlayacak 9 Öneri

Corona virüs günlerinde, kendinizi nasıl olumlu hissederseniz?

Corona virüs günlerinde, kendinizi nasıl olumlu hissederseniz? Yaşamakta olduğumuz salgın günlerinde, sosyal izolasyonu sağlamamız hayati derecede önem arz etmektedir. Çünkü salgın, üstsel olarak yayılma göstermektedir. Bir kişinin binlerce kişiye salgını bulaştırabileceğini bilmeliyiz.

Peki sosyal izolasyon nedir? Sosyal izolasyon, kişinin kendisini bir süreliğine toplumdan uzaklaştırmasıdır. Havadan bulaşabilecek hastalıklara karşı, festival, fuar, konser gibi etkinliklerin yasaklanmasını içerir. Tüm bunlar, alışkın olmasak da toplum sağlığı için inanılmaz derecede önemlidir. Peki bu corona virüs nedeniyle sosyal izolasyon yaşadığımız günlerimizi nasıl olumlu geçirebiliriz?

Corona Virüs Günlerinde Olumlu Hissetmenizi Sağlayacak 9 Öneri

İnsanoğlu diğer canlılardan farklı olarak sosyal bir varlıktır. Sevdikleriyle buluşmayı, birlikte yemek yemeyi, gezmeyi, eğlenmeyi, vakit geçirmeyi ister. Ancak bunlara biraz ara vermek zorunda kaldık. Hepimiz bu salgını önlemek konusunda önlemlerimizi alıyoruz. Evlerimizden çıkmamaya azami ölçüde dikkat ediyoruz.

Bu sürecin ne kadar süreceği konusunda tam bir bilgi yok. Kesin olan şey bizim evde bir süre vakit geçirecek olmamız. Ne kadar canımız sıkılsa da, endişelensek veya strese girsek de bu süreci ancak bu şekilde atlatabileceğimiz konusunda tüm otoriteler hemfikir. Biz de evimizde geçireceğimiz bu süreci nasıl daha olumlu geçirebileceğiniz üzerine bir araştırma yaptık. Ve herkese yararlı olabilecek 9 öneri bulduk. Dilerseniz şimdi bunları sizlerle paylaşalım:

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

Güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeye özen gösterin

Bilinçli ve ayrıntılı bir araştırmadan sonra takip edeceğiniz kaynakları ortaya çıkarın.

İnsan, meraklı bir varlıktır. Karşı karşıya kaldığı tehlike hakkında anında bilgi edinmek ister. Bundan daha normal bir davranış yoktur. Ancak internet kullanıcısı o kadar fazla ki, şu an dünya genelinde bu sayı üç buçuk milyar insana ulaşmış durumdadır. Herkes bir cümle yazsa bile nasıl bir bilgi karmaşası yaşanacağını siz düşünün.

Yeni ortaya çıkan COVID-19 virüsü hakkında herkes bir şeyler söylüyor. Virüsün belirtileri hakkında olur olmadık her şeyi yazıyorlar. Bilinçli ve ayrıntılı bir araştırmadan sonra takip edeceğiniz kaynakları ortaya çıkarın. Ara ara diğer kaynakları da kontrol etmekte fayda var. Analiz etme imkanınız olacaktır. Sağlık Bakanlığı‘nın günlük verileri gibi resmi makamlardan verilen bilgiler ile yol almak en iyisi olacaktır. Resmi makamlardan alacağınız bilgi sizin, endişelerinizi ve kaygılarınızı biraz olsun azaltacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü >>

Kendinize iyi bakın

Evet, kendinize iyi bakın.

Evet, kendinize iyi bakın. Hastalıkların bir kısmı da bağışıklığınızın kuvvetli olmamasından kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle bağışıklığınızı güçlendirici besinler tüketmenizde fayda var. Evdesiniz, beslenme düzeninizi bir dengeye koyun. Kendinize sağlık yönünden iyi bakmak sadece sosyal izolasyon günleri için geçerli değildir. Güzel ve de yararlı bir alışkanlık geliştirebilirsiniz.

Peki sağlıklı bir beslenmeyi nasıl sağlayabilirsiniz? Sağlıklı yaşam kategorimizden sağlıklı beslenme trendleri ve daha bir çok geniş içeriğe ulaşabilirsiniz. Sağlıklı bir vücut sizin kendinizi çok daha olumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler >>

Geçmişi hatırlayın, geleceği hayal edin

Geçmişe baktığınız zaman, hayatta her zaman sürpriz sorunlar ya da sıkıntılı günler yaşanmış, yine yaşanacaktır.

Geçmişe baktığınız zaman, hayatta her zaman sürpriz sorunlar ya da sıkıntılı günler yaşanmış, yine yaşanacaktır. Büyük salgınlar yaşanmış, yine büyük savaşlar olmuştur. Ancak hepsi de bir süre sonra bitmiş, yeni bir başlangıç yapılmıştır. Bu nedenle endişelerimizin yersiz olduğunu belirtmek istiyoruz. Tabii ki endişe olacak, ancak bu sizin hayatınız mahvetmesin. Buna izin vermeyin.

Olumlu düşünmek için kendinizi zorlamalısınız. Zor günlerinizde ileriye dönük bir bakış açısı oluşturmak sizleri, geleceğe daha sıkı bağlayacaktır. Başarılı insanların hayatlarına baktığınız zaman, sadece şu ana odaklanmadıklarını, aynı zamanda geleceği düşünerek hareket ettiklerini görebilirsiniz.

Zor Zamanlarınız İçin Motivasyon Kaynağınız Bu >>

Yeni bir iş alanı araştırın

İşlerini zaten internet üzerinden yapan kişiler için değişen bir şey olmayacak, hatta daha da iyiye gidecekler.

Yeni bir uğraş sizin canınızı sıkacak gibi görünse de, bir süre sonra alışacağınız kesindir. Aynı spor salonlarına ilk defa gitmeniz, ilk defa dışarıda koşmaya başladığınız zaman gibidir. Yapmamak için kendinize milyonlarca bahane üretmeye başlarsınız. Ancak değişen dünya düzeni içerisinde, çalışma alanları da değişmektedir. İşlerini zaten internet üzerinden yapan kişiler için değişen bir şey olmayacak, hatta daha da iyiye gidecekler. Çünkü işleri fiziksel ortamda değil.

En büyük paraların, en büyük ticari hacmin, aracı kurumlarda olduğunu unutmamalısınız. Yeni bir alışkanlık oluşturmak sizi çok daha iyi hissettirecektir. Bunun için kendinize bir alan belirleyip, araştırma yaptıktan sonra, internet üzerinden satış yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bir Girişimcilik Türü Olarak Network Marketing >>

Hobilerinizle uğraşın

Resim çizebilir, boyama ve el sanatları ile ilgilenebilirsiniz.

Artık hayatımız öyle bir hal aldı ki, oturup sevdiğimiz konularla ilgilenecek vakit bulamıyoruz. Küçükken kurduğumuz hayaller, yapmaktan ve oynamaktan zevk aldığımız oyunları bir düşünün. Hangi birine vakit ayırabiliyorsunuz? En iyi ihtimal ile bir tanesine belki.

Corona virüs nedeniyle izolasyon süreci içerisinde, hobileriniz ile ilgilenmek için çok vaktiniz olacak. Bu zamanı güzel değerlendirin. Nasıl mı? Sevdiğiniz kitapları okuyabilirsiniz. Hoşunuza giden veya sizi geliştirecek film önerilerinden filmler seçip izleyebilirsiniz. Belgeseller ile bilginizi artırabilirsiniz. Resim çizebilir, boyama ve el sanatları ile ilgilenebilirsiniz. Hatta kendinize bir iyilik yapıp sevdiklerinizle evde oyun oynayarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz 25 Aktivite >>

Korkularınızla barışın

Ancak yapılan araştırmalar, korkularınızın %87'sinin asla gerçekleşmediğini ortaya koymuştur.

COVID-19 virüsüne karşı duyduğunuz korku gayet normaldir. Hatta tüm dünya şu anda bu korkuyu sizlerle birlikte yaşamakta. Ancak sadece bahsettiğimiz konu bu değil. Hayattaki herhangi bir şeye karşı korkumuz olabilir. Şu andaki izolasyon sürecinde kendinizde bir denge düzeni oluşturmanız mümkün.

İnsanlar hayatta bir çok şeyden korkar. Ancak yapılan araştırmalar, korkularınızın %87’sinin asla gerçekleşmediğini ortaya koymuştur. Bu demek oluyor ki neyden korkuyorsanız % 87 ihtimal ile gerçekleşmeyecek. % 13’e takılı kalarak kendi hayatınızı zindan etmeyin. Hayatınızda dengeyi koruyun.

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu Filmleri İzleyin >>

Ruhsal sağlığınıza vakit ayırın

Ruhsal sağlığınızı düzene koymak, sizin endişe, kaygı ve korkularınız için tam bir antioksidan özelliği gösterir.

Sağlıklı beslenme konusunda hemfikiriz dimi? Bu sorunun cevabını “Evet” olarak varsayıyoruz. Aynı zamanda ufak ufak spor yaparak beden sağlığımızı tamamen düzene sokuyoruz. O zaman sıra ruhsal sağlığımızda.

Ruhsal sağlığınızı düzene koymak, sizin endişe, kaygı ve korkularınız için tam bir antioksidan özelliği gösterir. Her gün kendinize 30 dakikalık bir zaman dilimi ayırarak zihninizi temizleyebilirsiniz. Bu sizin daha odaklı olmanızı ve da verimli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Olumlama Nedir? >>

Kontrol edebileceğiniz şeyler üzerine yoğunlaşın

Hayatta hep kontrol edemediğimiz şeyler üzerine yoğunlaştığımız için başarı trenini asla yakalayamıyoruz.

Hayatta hep kontrol edemediğimiz şeyler üzerine yoğunlaştığımız için başarı trenini asla yakalayamıyoruz. Ne geçmiş üzerinde, ne de gelecek üzerinde hiçbir etkimiz olmayacaktır. Çünkü düşüncelerimizde geçmektedir bu süreç. Bu nedenle neleri kontrol edebileceğinizi düşünmelisiniz.

Gelecek elbet bir gün gelecek. Asıl soru şu? Gelecek hızla bize doğru gelirken biz nasıl bir hazırlık yapmış olacağız. Yani 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Nerede olmak istiyorsunuz? Karar verin ve şu anda bunun için neleri yapabilirsiniz bunun planını yapın. Yapabilecekleriniz ile geleceğinizi şekillendirebilirsiniz.

Fikirlerinizi Ve Tutkunuzu Nasıl İşe Dönüştebilirsiniz? >>

Bol bol kitap okumaya özen gösterin

Kendinizi iyi hissettirecek, sizi olumlu bir havaya sokacak bir çok kitap bulabilirsiniz.

Kitap okumanın faydalarını saymakla bitiremezsiniz. Kendinizi iyi hissettirecek, sizi olumlu bir havaya sokacak bir çok kitap bulabilirsiniz. Farklı bakış açıları, farklı dünyalar görmek istiyorsanız, kitaplarınızın sayfaları arasında yolculuğa çıkabilirsiniz. Hem de bu yolculuk ücretsiz. En fantastik, en yaratıcı gezilerinizden biri olacaktır.

Ayrıca kelime haznenizi geliştirmek, kitap okumanın faydalarından sadece biridir. Öğrendiklerinizi, bakış açınızdan geçirerek kendi blog sayfanızda insanlarla da paylaşabilirsiniz. Bu nedenle bol bol kitap okuyun.

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim İçin Bu Gerekli >>