Performansınızı Geliştirmenin Bilimsel Destekli 3 Yolu

Performansınızı Geliştirmenin Bilimsel Destekli 3 Yolu

Her geçen gün mükemmellik çıtası daha yükseğe çıkıyor. Yeni inovasyonlar geliyor, sizden daha aç ve yetenekli kişiler pazara giriyor ve etrafınızdaki dış şartlar değişiyor. Dün yeterince iyi olan ne ise o artık iyi değil. Bu fenomenlik dalgasının en öne çıkan örneği profesyonel sporlardır. Görünüşe göre yeni dünya rekorları sağda ve solda yerlerini alıyor.

Eğer başarılı olmak ve uzun vadede başarı seviyenizi sürdürmek istiyorsanız şu an bir alandaki profesyonellik seviyeniz size yetmemeli. Büyümek, gelişmek ve evrimleşmek için bir yol bulmak zorundasınız.

Tekniğe Odaklanın

Game Show Eyes GIF by ABC Network - Find & Share on GIPHY

Daha iyi teknik temeller konusunda ustalaşmak, yoğun odaklanmadan gelir. Hatta öyle ki bu mükemmellik bir alışkanlık haline gelir.

Başlamak için gelişme yönünde çalışıyor olduğunuz bir görevin küçük bir bölgesinde mükemmelleşmeye odaklanın. Bunda ustalaştığınızda güzel ve detaylı bir şekilde pratik yapmak için yeni bir küçük ama öncekine bağlantılı yetenek seçin.

Amacınızın daha iyi bir konuşmacı olmak olduğunu varsayalım. İlk olarak nasıl merak uyandıran açılışlar ortaya koyabileceğiniz üzerinde çalışabilirsiniz. Memnun olduğunuz bir noktaya vardıktan sonra görselleri etkili bir şekilde kullanmaya geçebilirsiniz, ardından hikaye anlatımı ve buna benzer yetenekleriniz üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Küçük bireysel unsurlarda ustalaşmanın ortak etkisi, kapsamlı olarak daha yüksek seviyede performans göstermenize yardımcı olmak için zamanla yoğunlaşacaktır.

Doğru Motivasyonları Seçin

Motivation GIF - Find & Share on GIPHY

Birçok kişinin belirli bir görevi yerine getirmesinin nedeni büyük sonuçlar almaktır. Bu, bir ödül kazanmak, büyük bir müşteriye ulaşmak veya bir terfi almak olabilir.

Fakat en iyi performansı gösterenler küçük motivasyonlarla körüklenir. Asıl oyunu daha geniş bir vizyona ulaşmak açısından oynadığınızda zaman zaman zirveler arasındaki mesafe oldukça uzun gelir insana.

Dolayısıyla işi düzene oturtabilmek amacıyla devamlı boy göstermek için motive olmak zorundasınız ki küçük kazançlardan keyif alabilesiniz. Bunlar, dönüm noktası anları arasındaki işi yapma taahhüdünüzü artırır.

Küçük motivasyonlar, bir antrenmanı tamamladıktan sonra elde ettiğiniz coşku duygusu, yeni bir makale yayınlamak, sevdiğiniz müşterilerle günlük olarak etkileşime girmek olabilir. İşinizi yapma yolculuğu sırasında hissettiğiniz neşeden bile gelebilir.

Küçük şeyler moralinizi yüksek tutacak ve sizi devam ettirecektir. Özellikle büyük kazançlar az ve çok uzaktayken.

İşinizde Sıradanlığı Sürdürün

Poke Watching GIF - Find & Share on GIPHY

Kimse büyük bir mola vermek istemez ama sonra yüz üstü yere düşer. Büyük fırsatların size gelmesi için çok çalışmanız, performanstaki düşme nedeniyle bunlardan faydalanamamanıza neden olur.

Bu, tamamlamaya çalıştığınız her göreve aynı şekilde yaklaşmanız gerektiği anlamına gelir, böylece şartlar ne olursa olsun tahmin edilebilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu, 10 kişilik bir konuşma için sanki 10,000 kişilik bir konuşmaya hazırlanmak anlamına gelebilir.

Bu, alıştırmalar yaparken kendinizi kasıtlı şekilde zorlamanız kişisel tekniklerinizin gelişmesinde ve farklı durumlara doğru teknikleri uygulamanızda odaklanabilmenize olanak sağlayacaktır. Ve haliyle en iyi sonuçları almanızı sağlar.

Zihninizi, elinizdeki görevi başarılı bir şekilde tamamlamanız için ihtiyacınız olana odaklanmaya eğittiğinizde, sizi tam olarak yanlış bir zamanda oyun dışı bırakmaya hizmet edecek gergin duyguları en aza indirirsiniz.

Bu sizin için daha yüksek seviyede performans göstermenin vaktidir.

Bu sahip olduğunuz yeteneğin miktarıyla ilgili değil. Hatta geçmişte ulaştığınız başarıların seviyesiyle de değil. Günümüz dünyasında devamlı gelişim, bir istekten öte, gerekliliktir.

Yani oyununuzu sürekli olarak kuvvetlendirmek için yukarıdaki kanıtlanmış yaklaşımları takip edin, böylece en iyi şekilde performans gösterebilirsiniz. Sonrasında çok daha büyük galibiyetleri deneyimleyebileceksiniz. Bu başarı, bile bile gösterdiğiniz çabanız için bir ödül olarak gelecektir.