fbpx

Kaybedenlerin 5 Ustalığı

Başarılı ve kazanan insan tanımını doğru yapmanın ve öyle olmanın en kolay ve garanti yolu daha önce başarmış insanların izledikleri yolda ilerlemektir. Peki ya bu yeterli gelmezse?

Kimi zaman ne yapmak gerektiğinden çok ne yapmamak gerektiğini bilmek daha faydalı olabilir. Bu açıdan bakıldığında başarılı olmak isteyen insanlar olarak başarısız olmuş ve kaybetmiş insanların ustaca yaptığı davranışları incelemekte fayda vardır.

Başarı yolunuzda uzak durmanız gerekenleri öğrenmek niyetindeyseniz işte Ağısrağlam’ın da bahsettiği, kaybedenlerin 5 ustalığı:

İnanmamak

Bir şeyi başarmanın ilk adımı ona inanmaktır. Çünkü inanç, bir kişiyi başarı yolundaki zorluklarla mücadele etmeye motive edebilecek en büyük güçtür.

Şimdiye kadar başarısız olmuş insanların, başarısız oldukları konudan bahsederken gösterdikleri tavır da büyük ölçüde bu konuda başarılı olacaklarına inanmadıklarının göstergesidir. Doğru yönde hareket edememiş olmanın faturasını çok başka sebeplere çıkarabilirler. Halbuki başarısızlıklarındaki tek kaynak inanmamış olmaktır.

Ağırsağlam, bu konuyu şu cümleyle açık bir şekilde özetlemiş: “Başarısız oluyorsak aksiyona geçemediğimiz için başarısız oluyoruz. Aksiyona geçemiyorsak bunun sebebi başarılı olacağımıza inanmayışımız.”

Memnun, Minnettar Olamamak

İnsanlar iyimser ve kötümser olarak ikiye ayrılır. İyimser insanlar bulundukları durumdan memnun olmayı da, minnettar oldukları şeylerden faydalı çıkarımlarda bulunmayı da bilirler. Hayat ve yaşadıklarına saygıları vardır.

Kötümser insanlar ise yaşadıklarından yeni şeyler öğrenme konusunda başarılı değildirler. Memnun olmaları daha zordur.

Ağırsağlam’ın ifadesiyle: “Pesimistler minnettar olmak bir yana hiçbir şeye saygı duymazlar. İnsan saygı duymadığı şeyden bir şeyler öğrenemez.”

Suçlamak, Sorumlu Olmamak

Başarılı insanların alışkanlıklara dönüşmüş rutinleri vardır. Bunlardan biri; olayların ve doğurduğu sonuçların sorumluluğunu alma cesaretini göstermeleridir. Ancak başarısız insanlar ise her durumda suçlayacak birini arayacak, bunu her fırsatta dile getirecektirler.

Suçlamak hiçbir zaman başarısızlığın çözümü olamaz.

Enerji ve Vakti Boşa Geçirmek

Enerji ve vakit, yaptığımız her işte ihtiyacımız olan sınırlı kaynaklarımızdır. Başarılı olmak için bu kaynaklarımızı doğru değerlendirmeyi bilmemiz gerekir.

Ağırsağlam’ın da önerdiği yola göre başarılı olmak için yaptığımız işlerin artılarını ve eksilerini not edip iyi karşılaştırmalı, sonuca göre bu işleri yapmaya devam etmeli veya onlar için kaynaklarımızı harcamaktan vazgeçmeliyiz.

Beklenti İçinde Olmak

Başarısız olan insanların vazgeçmediği hatalardan biri de beklenti içinde olmaktır. Çevrelerinden, ailelerinden, arkadaşlarından, hayattan her zaman bekledikleri ve karşılığını bulamadıklarında kendilerinden başka herkesi suçladıkları şeyler vardır. Halbuki bu beklenti onların odaklarını zayıflatır.

Başarılı insanlar ise beklentilerine değil, kötü etkilendikleri durumları değiştirmek için nereden başlayacaklarına odaklanır.

***

Ağırsağlam olarak tanınan Furkan Kaya’nın tavsiyesi her şeyi özetler nitelikte: “Enerjinizi nereye kanalize edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunu başardığınızda kaybeden değil kazanan olursunuz.”

Özellikle doğru spor yapmak hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Ağırsağlam‘ın sitesinden bir çok yazıya ulaşabilirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,423BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,553TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...

Doğrudan Satışın Avantajları – İşinizi Ucuza Nasıl Kurabilirsiniz?

Doğrudan satışın avantajları girişimcilik fikrine sahip olanların planlarında yer etmektedir. E-ticaretin gelişmesi de bu sektöre inanılmaz katkılar, avantajlar sağlamaktadır. Özellikle geleneksel işlerde bir başlangıç...

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir?

Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki...

Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Facebook'a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama...

Doğrudan Satışta Sıkışık Durumdan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğrudan satış işinizde araya sıkışmış gibi mi hissediyorsunuz? Planlarınız istediğiniz gibi gitmiyor mu? Üzülmeyin, herkesin hayatında tekdüze geçen, sıkışmış gibi hissetti dönemler mutlaka vardır....