Kaybedenlerin 5 Ustalığı

Başarılı ve kazanan insan tanımını doğru yapmanın ve öyle olmanın en kolay ve garanti yolu daha önce başarmış insanların izledikleri yolda ilerlemektir. Peki ya bu yeterli gelmezse?

Kimi zaman ne yapmak gerektiğinden çok ne yapmamak gerektiğini bilmek daha faydalı olabilir. Bu açıdan bakıldığında başarılı olmak isteyen insanlar olarak başarısız olmuş ve kaybetmiş insanların ustaca yaptığı davranışları incelemekte fayda vardır.

Başarı yolunuzda uzak durmanız gerekenleri öğrenmek niyetindeyseniz işte Ağısrağlam’ın da bahsettiği, kaybedenlerin 5 ustalığı:

İnanmamak

Bir şeyi başarmanın ilk adımı ona inanmaktır. Çünkü inanç, bir kişiyi başarı yolundaki zorluklarla mücadele etmeye motive edebilecek en büyük güçtür.

Şimdiye kadar başarısız olmuş insanların, başarısız oldukları konudan bahsederken gösterdikleri tavır da büyük ölçüde bu konuda başarılı olacaklarına inanmadıklarının göstergesidir. Doğru yönde hareket edememiş olmanın faturasını çok başka sebeplere çıkarabilirler. Halbuki başarısızlıklarındaki tek kaynak inanmamış olmaktır.

Ağırsağlam, bu konuyu şu cümleyle açık bir şekilde özetlemiş: “Başarısız oluyorsak aksiyona geçemediğimiz için başarısız oluyoruz. Aksiyona geçemiyorsak bunun sebebi başarılı olacağımıza inanmayışımız.”

Memnun, Minnettar Olamamak

İnsanlar iyimser ve kötümser olarak ikiye ayrılır. İyimser insanlar bulundukları durumdan memnun olmayı da, minnettar oldukları şeylerden faydalı çıkarımlarda bulunmayı da bilirler. Hayat ve yaşadıklarına saygıları vardır.

Kötümser insanlar ise yaşadıklarından yeni şeyler öğrenme konusunda başarılı değildirler. Memnun olmaları daha zordur.

Ağırsağlam’ın ifadesiyle: “Pesimistler minnettar olmak bir yana hiçbir şeye saygı duymazlar. İnsan saygı duymadığı şeyden bir şeyler öğrenemez.”

Suçlamak, Sorumlu Olmamak

Başarılı insanların alışkanlıklara dönüşmüş rutinleri vardır. Bunlardan biri; olayların ve doğurduğu sonuçların sorumluluğunu alma cesaretini göstermeleridir. Ancak başarısız insanlar ise her durumda suçlayacak birini arayacak, bunu her fırsatta dile getirecektirler.

Suçlamak hiçbir zaman başarısızlığın çözümü olamaz.

Enerji ve Vakti Boşa Geçirmek

Enerji ve vakit, yaptığımız her işte ihtiyacımız olan sınırlı kaynaklarımızdır. Başarılı olmak için bu kaynaklarımızı doğru değerlendirmeyi bilmemiz gerekir.

Ağırsağlam’ın da önerdiği yola göre başarılı olmak için yaptığımız işlerin artılarını ve eksilerini not edip iyi karşılaştırmalı, sonuca göre bu işleri yapmaya devam etmeli veya onlar için kaynaklarımızı harcamaktan vazgeçmeliyiz.

Beklenti İçinde Olmak

Başarısız olan insanların vazgeçmediği hatalardan biri de beklenti içinde olmaktır. Çevrelerinden, ailelerinden, arkadaşlarından, hayattan her zaman bekledikleri ve karşılığını bulamadıklarında kendilerinden başka herkesi suçladıkları şeyler vardır. Halbuki bu beklenti onların odaklarını zayıflatır.

Başarılı insanlar ise beklentilerine değil, kötü etkilendikleri durumları değiştirmek için nereden başlayacaklarına odaklanır.

***

Ağırsağlam olarak tanınan Furkan Kaya’nın tavsiyesi her şeyi özetler nitelikte: “Enerjinizi nereye kanalize edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunu başardığınızda kaybeden değil kazanan olursunuz.”

Özellikle doğru spor yapmak hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Ağırsağlam‘ın sitesinden bir çok yazıya ulaşabilirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,411BeğenenlerBeğen
78,027TakipçilerTakip Et
548TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaşır? Hemen Takip Etmeniz Gereken 10 Adım Planı

Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Başarılı girişimciler yıllık hedeflerine ulaşmak için neler yapıyorlar? Başarılı girişimcilerden bu konuyu öğrenebilir ve yıllık hedeflerimize ulaşabilir miyiz? Evet,...

8 Soruda Networking Nedir?

Networking önemi son yıllarda yeni yeni kavranmaya başlamıştır. Fakat, bu kavram tarih boyunca önemliydi. Networking kavramı, her ne kadar yeniymiş gibi hayatımızda yer alsa...

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları nelerdir? Stresli insanlar neden kahkaha atmalılar? Sağlımız için yararlı mıdır? Araştırmalar, kahkahanın sağlığımıza yararlarının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar,...

Bilgi Nedir? Bilgi Çeşitleri Nelerdir?

Bilgi; gözlem, araştırma ve öğrenme bağlamlarında ortaya çıkan kavrayışın tümüdür. Bilginin sadece bir tanımı yoktur. Bilgi tanımı çokça düşünür tarafından yapılmıştır. Kimine göre sistematik...

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak hızlı okuma, günümüzde okuma tekniği olarak kullanılmaktadır. Az vakitte daha fazla kelime için kullanılan bu yöntem, literatürde anlayarak hızlı okuma teknikleri olarak da...

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uzak doğu bitkisi olarak da bilinen ginseng, sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok özelliğe sahip. Peki, Enerji deposu niteliğinde olan mucizevi bitki ginseng nedir? Ginseng...