Sesinizi Daha Güçlü Kullanmak İçin Bu Teknikleri Uygulayın

Kamuya açık konuşmada sesimiz kişiliğimizin büyük bir parçasıdır.

Kamuya açık konuşmada sesimiz kişiliğimizin büyük bir parçasıdır. Bir izleyicinin sesimizi duyması, bizi ve mesajımızı nasıl gördüğünü ve kabul ettiğini etkiler. Amaca ulaşmak istiyorsak sesimizi etkili kullanmalıyız. Peki nasıl etkili kullanırız? Birlikte bakalım:

  • Kendi sesinizi tayın.

Sesimiz başkalarına bizim duyduğundan daha farklı geliyor. Yani sesini kaydetmeli ve diğerlerinin duyduğu gibi duymalısın. Sesinizi farklı bir şekilde nasıl kullandığınızı görmek için farklı ayarlarda kaydedin (örneğin, daha geniş bir kitleye konuşuyormuş gibi). İyileştirmek için bazı adımlar atmadan önce ve sonra kaydedin. Mümkünse, konuşma sesinizin güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmek için ses deneyimine sahip birinden biraz koçluk edin.

  • Doğru nefes alıp, verin.

Konuşurken rahatça nefes aldığınızdan emin olun. Konuşmadan önce ciğerlerinizi hava ile doldurun. Konuşmalarınıza doğal duraklamalar kullanın, böylece ciğerlerinizi tekrar doldurabilirsiniz. Diyaframınızı kullanarak nefes almayı öğrenin. Rahatlayın, özellikle omuzlarınız; burnunuzdan derin nefes alın; ağzınızdan yavaşça nefes verin. Bu artikülasyonu artıracak bedensel gerginliği azaltacaktır.

  • Coşku ile konuşun.

Konuşmacılarda en çok takdir edilen kalite canlılık ve coşkudur.  Coşku genellikle ses aracılığıyla iletilir. Pozitif enerjiniz, sesinizin konuşmanıza yansır ve bu dinleyicileri etkiler.

  • Sesinizi yansıtın.

Konuştuğunuz konu, önemli bir görselleştirmedir. Daha büyük bir izleyici kitlesinde, kendinizden en uzaktaki kişiyle konuşurken kendinizi görselleştirmek önemlidir. Bu, samimiyetten ödün vermenizi gerektirmez. Akciğerlerinizden solumayı ve akciğerlerinizi doldurmayı unutmayın..

  • Teslimatınızın hızını, sıklığını ve hacmini değiştirin .

Monoton bir sesle konuşmak, seyircileri yakın bir uyku durumuna sokma eğilimindedir. Bu tehlikeyi önlemek zorundasınız. Ne kadar hızlı veya yavaş konuşacağınızı, ne kadar yüksek veya düşük ses tonu kullanabileceğinizi değiştirebilirsiniz. Küçük bir uygulama ile, izleyicinin dikkatini vurgulamak istediğiniz belirli noktalara (çoğu yazılı söylem gibi) yönlendirmek ses seviyesindeki değişiklikleri kullanabilirsiniz.

“Yaratıcılığınızı Arttırma Teknikleri” adlı içeriğimiz için>>

  • Duraklamanın etkileyici gücünü kullanın.

Tüm konuşma biçimlerinde en etkili tekniklerden biri iyi zamanlanmış duraklamadır. Müzikte notalar arasındaki önemli aralıktır. Teknikte, kilit bir elemana dikkat çekmek için rengin ve ya biçimin olmamasıdır. Duraklatma biraz pratik gerektiriyor çünkü tüm boşlukları kelimelerle doldurmaya istekliyiz. Duraklamalar sunumda hoş ritimler oluşturabilir. Bir metinde duraklamaların en etkili olduğu yerleri göstermek için metni (uygulamadan sonra elbette) işaretleyebilirsiniz.