Şimdi Ben Bu Kadar Kiloyu Kaç Ayda Veririm?

Hemen hemen ilk görüşmede danışandan gelen bir sorudur bu; şimdi ben bu kadar kiloyu kaç ayda veririm?

Bir işi yaparken neden acele ederiz? Neden hemen olsun isteriz? Hemen hepimizin başına gelen bu durum hakkında gelin biraz konuşalım. Bu beklenti bizi çok yoruyor. Sonuçtan çok uzaklara taşıyor. Belki nedenini anlarsak ne yapabileceğimizi daha net görürüz. Gelin bir bakalım.

  • Bu durumla sık sık ve birçok farklı konuda karşılaşıyoruz. Bu konuda odağımız kilo verirken yada alırken izlediğimiz süreçle ilgili olacak. Hemen hemen ilk görüşmede danışandan gelen bir sorudur bu; şimdi ben bu kadar kiloyu kaç ayda veririm?

Sağlık İçin Yeşil Çay Tüketimi Ne Kadar Önemlidir? >>

Şimdi Ben Bu Kadar Kiloyu Kaç Ayda Veririm?

Bizi zorlayan bir his varsa ortada oturup düşünmemiz, kendimize doğru soruları sormamız gerek.

Bizi zorlayan bir his varsa ortada oturup düşünmemiz, kendimize doğru soruları sormamız gerek. İstisnasız her konuda bunu yapmak iyi olacaktır. Bizi zorlayan konu kilolarsa soruları bunun üzerine sormalıyız. O halde soralım;

Neden hemen sonuca ulaşmak istiyorum? “Çünkü artık benim için dayanılmaz bir noktaya geldi. Sosyal hayatımı olumsuz etkiliyor.” Gibi değişken cevaplar gelebilir.

Sıradaki soru, “Bunca zaman bu durum böyleydi neden şimdi daha fazla istiyorum?” Sizi harekete geçiren esas dürtünüzü keşfetmelisiniz. Onu bir kenara not alın, bizim için önemli.

Sırada, “Peki ama yine de neden acele ediyorum?”

Neden biliyor musunuz? Bakın önemli bu kısım. “Çünkü kendimize bu konuda asla güvenmiyoruz. Bu istekle nereye kadar ilerleyeceğimizi kestiremiyoruz. Hazır motiveyken sorun biran önce çözüme kavuşsun istiyoruz. “

Kendimizi doğru anlamak her zaman önemlidir. Doğru yöne gitmenin en etkili anahtarı, kendimizi doğru anlamaktan geçer çünkü. Başka bir deyişle bütün bulmacalar içimizdeki cevapları bulmakla çözülüyor. Ve her cevap doğru sorunun sorulmasına esir olmuş bir şekilde bekliyor zihnimizde.

Sağlıklı Beslenmenin Zihnimizdeki Karşılığı Nedir? >>

Şimdi ne yapacağız?

Önce durun. Sakince bakın önünüzdeki yola. Hatta önce dönüp ardınızdaki yola bir bakın. Buraya kaç adımda geldiniz. Aylarca hatta yıllarca yürüdüğünüz bu yolu (kilo alma sürecinizi), kaç adımda geri yürümek istediğinize mantıklı gözlerle bir kez daha bakın.

Bedeninizden bunu beklemek ne kadar adaletli? Sonuçta siz ne dediyseniz o onu yaptı. Üstelik aşırılıkları dengelemekle uğraştı. Sizce de ona daha nazik olmanızı hak etmiyor mu? Sorumlulukları üstlenip, gerçekçi bir beklentiyle yola çıkmayı en çok da ona borçlu değil misiniz?

İlk kazanımı böylece edindik. Süreci fark ettik. Bu farkındalıkla ne yapacağımız var sırada. Şimdi yönümüzü geçmişten çeviriyoruz ve önümüze odaklanıyoruz.

  • Sürece inanalım önce.
  • Anın içinde bir yer bulalım kendimize.
  • Ve o yeri özümseyelim iyice.
  • İsteğimiz şeyin bizdeki nedenlerini keşfedelim.
  • Bu yola kendimiz için çıktığımızı şefkatle hatırlatalım kendimize.
  • Yapacağımıza da inandıktan sonra tek bir şey kalıyor.
  • İnançla sürece sabretmek…

Adımlayacağınız tüm yollar, dilerim aydınlık olsun.

2021’de Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Ne Yapmalıyım? >>