Nasıl Daha Yaratıcı Olunur?

Kendine hiç baktın mı ya da hayatta önemli bir şeyi asla başaramayacağını düşündün mü? Bu küçümseyen düşünce modeli, en yüksek performansa ulaşmanızı ve yaşamda ve ilişkilerde üretken olmanızı önler. Ayrıca, hayatınızı değiştirebilecek daha büyük olasılıklara açılmanızı önler.

Yaratıcı olmayı öğrenmek için ihtiyaç duyduğunuz sebep budur. Yaratıcılık, sorunları çözmek için çok önemli olan fikirleri, olasılıkları, alternatifleri tanıma ve iyileştirme, başkalarını birbirine bağlama ve birbirlerini eğlendirme yeteneği veya eğilimidir.

Yaratıcılık hakkında konuştuğumuzda, bazı isimler kolayca akla geliyor.

Beethoven’dan Steve Jobs’a kadar bu yaratıcı insanların çoğunun olağandışı şeyler yapan sıradan insanlar olduğunu bilmek ilginç. Bu nedenle, eğer yaratıcı olduğunuzu düşünüyorsanız, isminizi listeye eklemek bir anlam ifade etmeyecek.

Yaratıcılığın nasıl çalıştığını tartışırken bunun büyük bir yanılgı olduğu ortaya çıktı. . Yaratıcılık sadece yeni bir şey icat etmekle ilgili değildir. Yeni veya orijinal hiçbir şey yoktur. Dünyanın yüzünde şimdiye kadar çalışan her deha, yalnızca anlamlı bir değer üretmek için fikirleri ve şeyleri nasıl birleştireceğini öğrendi.

İnsanlar aşağıdaki nedenlerden dolayı yaratıcı olmayı öğrenmeyi arzu ediyorlar:

Anlamlı Değerleri Etkilemek Gerekliliği

Dünyayı değiştirmek için buradayız. Hayatta kayda değer bir fark yaratmak istiyorsanız, doğuştan gelen yaratıcı yetenekleri içinizde kullanma ihtimaliniz vardır.

Sorunları Çözme Gerekliliği

Küresel ısınma gibi varlığımızı tehdit eden konularla karşı karşıya kalmazsak, dünya yaratıcı insanlardan mahrum kalır. Dünyada karanlık var mı? Bir dahi, ışığı icat eder. Işık çevre dostu değil mi? Başka bir yaratıcı insan, dünyayı aydınlatmak için güneş enerjisinden nasıl yararlanılacağını tasarlayacak ve zincir sonsuz olacak.

Karmaşık, Değişken ve Yeni Uyarım İhtiyacı

Yaratıcı bireyler hayata nasıl bakılacağını diğer açılardan öğrenir. Akış ile paralel gitmiyorlar. Hayata anlamlı bir değer katabilecek bir dizi alternatifi test ediyorlar.

Bilmeniz gereken 10 yaratıcı düşünme yöntemi:

Yaratıcı Problem Çözme

Bu, geleneksel düşünce süreçlerinin sonuç veremediği durumlarda sorunları ele alma veya fırsatları belirleme aracıdır. Bu yöntem, yeni bakış açıları keşfetmenizi ve göz korkutucu bir meydan okumayı aşmak için yenilikçi fikirler veya çözümler geliştirmenizi teşvik eder.

Beyin fırtınası

Bu teknik bir tasarım problemi ile baş etmek için konuşlandırılmıştır. Genellikle bir kolaylaştırıcı tarafından yönlendirilen bir grup içerir. Her oturumun kabiliyeti, katılımcıların dış dünyadaki yeni fikirleri arasında bir bağlantı kurma kabiliyetinde doğaldır.

1953’te yazılmış Applied Imagination adlı kitabında beyin fırtınasının mucidi Alex Osborn, şunları doğruladı; “Belli bir tasarım problemini hedef alıyoruz ve olası çözümlerden oluşan bir cephanelik üretiyoruz. Sadece fikirlerimizi toplamakla kalmayarak, meslektaşlarımızın konseptini de dikkate alarak, konuyu akla gelebilecek her açıdan ele alıyoruz.”

Charette

Tasarımcıları, vatandaşları ve diğer polimatları gelişimsel bir neden üzerinde işbirliği yapmak için birleştiren kapsamlı bir planlama oturumu. Fikirleri paylaşmak için bir fırsat sunar ve geri bildirimleri anında tasarımcılara iletme konusunda nadir bir ayrıcalık sağlar. Katılımı kolaylaştırır ve herkesi gelişimin ortak yazarı yapar.

Eleştirel Düşünme

Bu, bir sonuca varabilmek için gerçeklerin objektif bir analizidir. Kendi kendini disiplinli, kendi kendine yöneten, kendi kendine düzelten düşünme ve kendi kendine rehberlik eder. Problem çözme yeteneklerini, pratik iletişim becerilerini ve yerel sosyo-merkezciliğinizi (dünyayı kültürel veya sosyal bakış açınızdan görme eğilimi) ve bencillik (kendinizi başkalarından ayırt edememe eğilimi) ile üstlenme yeteneğini içerir.

Etkileşimli Planlama

Russell L. Ackoff, arzu edilen bir hediye yaratarak bir gelecek oluşturmak olarak tanımladı. Etkileşim Planlama veya IAP, proje uzmanları tarafından ilgili paydaşların yanı sıra konu uzmanlarının ilgisini çekmek için kullanılan bir tekniktir. Katılım süreci, proje planının toplu tartışılmasını ve güvenilir, bütünsel ve aktif bir proje takvimi tasarlama stratejisini içerir.

Bu yöntemin kayda değer bir yararı, herkesin proje kapsamını anlamasına ve gerçekçi bir program tasarlamasına yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda, etkili iletişimin akması için kullanılan bir boru borusudur. Kritik kilometre taşlarını, kısıtlamaları ve varsayımları belirlemede önemlidir.

Kuvvet Alanı Analizi

Bu analiz, bir sorunu çevreleyen rakip güçleri saptar ve çözümleri keşfetmek için beyin fırtınasını kullanır. 1940’larda Kurt Lewin tarafından icat edildi. Başlangıçta projesindeki tekniği sosyal psikolog olarak kullandı. Ancak, iş ortamında alaka buldu. Gitme veya gitmeme kararlarını oluşturmada, paylaşmada yararlıdır.

Bu tekniğin konsepti, koşulların bozulmaya veya değişime neden olan kuvvetler ile buna karşı koyanlar arasında bir denge kurmasıdır.

KJ Yöntemi

Adını mucit Jiro Kawakita’dan alan bir tekniktir. Katılımcıların önceliklerini bir kart üzerinde vurguladıkları, topluca topladıkları ve bireysel oylama yoluyla ilişki kurarak düzenledikleri kolay bir oturumdur. Yöntemin amacı, özellikle bireylerin aynı fikirde olmaya zorlandığı bir grupta, geçerli bir bilginin fikir birliğine varmaktır.

Burada nasıl uygulanacağını kısaca anlatacağım:

  • İletken bir odada 90 dakika boyunca beş veya daha fazla kişiyi toplayın. Onlara belirteçler ve yapışkan notlar verin.
  • Projenin ihtiyacını zedeleyen ve alıştırmayı denetlemek için bir kolaylaştırıcı atayan odaklanmış bir soru oluşturun.
  • Notlardaki öğelere üç cevap yazmak için 5 dakika ayırın.
  • Cevaplarını tahtaya yapıştırmak, başkalarının yanıtlarını okumak ve eklemek için katılımcılara 15 dakika ayırın. Bunları tartışmadan benzer çözümleri bir araya getirme konusunda yönlendirin.
  • Katılımcılardan her kümeyi ayrı ayrı etiketlemelerini isteyin. Bunu zorunlu kılın. Ayrıca kümeleri ayırabilirler.
  • Her adı tahtaya kümeye koyun. Çift kelimeleri izole edin.
  • Grup benzer olduklarını kabul ettiği sürece yinelenen yanıtları birleştirin.
  • Üç veya dört takım diğerlerine göre genellikle daha yüksek rütbeli olur; bu cevaplar soru ile ilgilidir.

Yanal Düşünme

Bu teknik, bir konsepte farklı açılardan bakmakla ilgilidir. Bu kasıtlı ve sistematik bir süreçtir. Her görüşe açık olmayı ve çoklu düşünebilmeyi gerektirir.

Yenilik Yöntemini Oynamak

Bireyler ve ekipler etkileyici, oyun benzeri bir teknikten geçerek doğuştan gelen potansiyellerini ortaya çıkarır. Bu yöntem, oyunculuk kullanarak beynin yaratıcı gücünü kullanır.

SWOT Analizi

SWOT, Güç, Zayıflık, Fırsatlar ve Tehditler anlamına gelen bir kısaltmadır. Güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamanıza, fırsatların farkına varmanıza ve karşılaşabileceğiniz tehditleri görmenize yardımcı olacak faydalı bir tekniktir.

Doğal Olarak Yaratıcı Değilseniz Nasıl Daha Yaratıcı Olursunuz?

Yukarıdaki düşünme yöntemlerinin yanı sıra, daha yaratıcı olmak için aşağıdaki yolları denemeye başlayın:

Problem Çözme ve Ruminasyon Arasındaki Ayrım

Bir zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olacak yaklaşımlar hakkında düşünmek faydalı olacaktır, ancak acınızı kaldıramadığınızı düşünmek daha az verimlidir. Ne zaman bir konuyu tartışıyorsanız, problem çözüp çözmediğinizi veya sadece ışık saçtığını görmek için zaman ayırın.

Eski ise, süreci sürdürün. Fakat kontrol edemediğiniz veya meydana gelen şeyleri düşünüyorsanız, bu sadece bir zaman kaybıdır. Aklınızı yumuşatın ve beyninizin anlamlı ve üretken faaliyetlere odaklanmasına izin verin.

Kendinize Vereceğiniz Tavsiyeyi Uygulayın.

Birçok insan kendini eleştirmeyi kolay buluyor. Zayıf noktalarınızı büyütmenin yalnızca sizi sınırlandırıp aşağı sürükleyeceğini biliyor musunuz?

Araştırmalar, kendine merhamet ile duygusal refahı ilişkilendirdi. NCBI araştırması, kendinden şefkatin mutluluğun her boyutunu etkilediğini göstermiştir. Benlik saygınızı arttırır ve yapabileceğiniz ruhunuzu harekete geçirir. Bu nedenle, bir arkadaşınızla konuşacağınız gibi kendinizle konuşun.

Duygularınızı Etiketleyin

Çoğu insan, özellikle erkekler, nadiren duygularından bahseder. Böylece, birçok insan kendileri ve duyguları arasında bir boşluk yarattı. Bu sadece herhangi bir zamanda nasıl hissettiğinizi tespit etmenizi zorlaştıracaktır. Çoğu zaman, duygularınızı yetişkinler olarak adlandırırken, dolaylı bir yaklaşım kullanarak bunu yaparsınız. Mutlu ve heyecanlı olduğunuzda “midemde kelebekler var” gibi bir şey söylemekten neden geri durur insan?

Hislerinizi kabul etmek suç değildir. Bu duyguların isimlerini verin ve kararlarınızı nasıl etkileyebileceklerini belirleyin. Minnet duygunuzu sık sık dile getirin, bu sizi rahatlatacaktır.

Her gün duygusal onay alıştırması yapmak için zaman ayırın. Bir şey sizi rahatsız ediyorsa, başkalarına saldırganlık (duygularınızı kontrol etmeme sonucu) aktarmak yerine not edin.

Hislerinizi Mantıkla Dengeleyin

Kronik bir hastalıkla mücadele ediyorsanız veya zor bir finansal durumla karşı karşıya kalıyorsanız, duygu ve mantığınız arasında bir denge kurabileceğiniz zaman bilinçli kararlar alacaksınız. Duygularınız zirveye ulaştığında, rasyonel tarafınızın önderlik etmesine izin verin. Duygularınızı azaltmanız için bir başka yaklaşım, eylemlerinizin sonuçlarını belirlemektir. Listeyi incelemek, duygularınızın kararınız üzerindeki etkisini en aza indirmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı bir Zihinsel Gelişim

Hayatta zirveye ulaşmak istiyorsan, beynini şimdi ve sonra eğit. Olumlu ve anlamlı kelimeler söyleyerek beyninizi başarı için eğitmeniz gerekir.

Bill Stainton’a göre, kendimizi garip insanlardan ayırmak veya ‘kozamızın içinde kalmak’ olarak adlandırdığımız şey bizi en büyük zorluklarımızı çözme yeteneğine sahip yaratıcı fikirlerden alıyor. Kozalarını kırarak veya bireyleri ve garip deneyimleri benimseyerek, çığır açan fikirlere yol açan bağlantıyı keşfedeceksin.

“Yaratıcılık bir büyüklük tohumudur. Beyninizi yeni fikirler için eğitme sorumluluğunu üstlenirseniz, büyük ve önemli olabilirsiniz.”

Doğuştan gelen yaratıcılığınızı meyve vermeye teşvik etmek için adapte edilecek birçok teknik var. Sizin için neyin işe yaradığını bulun ve kozanızı kırın.

Eda Dursun Gök

Eda Dursun Gök

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın