Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Stratejik liderlik, bugün olanlardan olduğu kadar, gelecekten de sorumlu olmak demektir.

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir. Peki strateji nedir? Hayatımızdaki yerine ve de önemine birlikte bakalım.

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji kelimesi bazı kaynaklarda, gelecek için amaçlanmış herhangi bir durumu, bir konuyu, planlı biçimde yapabilmek için gerekli olan parçalar bütünü anlamına gelmektedir.

İletişim çağında hızla gelişen teknolojiler hayatımızın her alanında bir “hız ihtiyacı” yaratmıştır. Liderler, anında sonuç almak, daha azıyla daha fazlasını yapmak ve sürekli artan bir kişisel durumu yönetmek için inanılmaz baskılarla karşı karşıyadır.

Günlük taleplerin hızı ve aciliyeti, bir adımdan fazlasını görmeyi zorlaştırabilir. Artık, liderler her zamankinden daha fazla, kısa vadeli ihtiyaçların ötesine bakabilmeli, stratejik bir perspektif kazanabilmeli ve bu perspektifte hareket edebilmelidir.

Liderlikte Tutumun Etkisi Nedir? >>

Stratejik Düşünme nedir?

Stratejik düşünme, geleceği tahmin etme, hazırlama ve konumlanma becerisidir.

Stratejik düşünme, geleceği tahmin etme, hazırlama ve konumlanma becerisidir. Kaynakları ve enerjiyi seferber etme, odaklanma ve engelleri aşarken yaratıcı çözümlere daha iyi ulaşabilme becerisidir. Nereye gittiğinizi ve neyi başarmak istediğinizi derinlemesine düşünme cesaretidir.

Stratejik düşünme, kaderinize ulaşmanıza yardımcı olacak yaratıcılık, sezgi ve özel planlardır. Stratejik insanlar, savunmaya geçmeden veya tepkisel bir pozisyon almadan önce düşünür, ondan sonra harekete geçer.

İnsan, geniş kapsamlı bir biçimde ve acil olanın ötesinde düşünme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle, gelecek ve büyük resim hakkında bilinçli olarak, düşünmeyi, plan yapmayı seçebiliriz. İş dünyasında bu kadar yaygın olan “kabul etme” zihniyetini ve düşünme kapasitemizi tam olarak geliştirmezsek, başarı seviyemiz aynı kalacaktır.

Empati Kurmada Altın Kurallar >>

Stratejik Liderlik Nedir

Stratejik liderlik, bugün olanlardan olduğu kadar, gelecekten de sorumlu olmak demektir. Bir liderin birincil amacı, mevcut iş koşullarını, ortamı (pazarlar, müşteriler, rakipler vb.) çıkacak yeni eğilimleri ve dönüşümleri belirleyen öncü göstergeleri gözlemlemektir.

Bir lider, ekip üyelerinin, üst yönetimin ve tedarikçilerin ihtiyaçları ve istekleri hakkında içgörü gerektiren sinyallere uymalıdır. Bir lider olarak, müşterilerinizin kim olduğunu, neden size geldiklerini, gelecekte ne arayacaklarını ve alanınızın nasıl değiştiğini bilmelisiniz. Bir lider, her bir rakibin stratejik ortamı nasıl etkilediğini, hangi ürünleri sunduğunu ve müşterilerin onları nasıl gördüğünü anlamalıdır.

  • Bununla birlikte, genel olarak toplum, kısa vadeli düşünmeye bağımlıdır. Üretkenliğin bizim ne kadar meşgul olduğumuzla eşit olduğunu düşünür (yüksek üretkenlik = meşgul olmak).

Çok fazla insan kişisel olarak kısa bir döngüye, tepki moduna kapılmış durumda. Yapılacaklar listelerimizi yönetme, bu hafta ne olacağı, düşündüklerimizi yapıp yapmayacağımız, bir ürünü zamanında piyasaya sunup sunmayacağımız veya son teslim tarihini karşılamak için ekipmanın nasıl tamir edileceği konusunda daha fazla endişeleniyoruz.

  • Belirli bir ürün düşüşünde satış rakamlarını görüyoruz ve kısa vadeli bir odaklanma ve bakış açısıyla hızlı tepki veriyoruz. Acil yangınları söndürüyoruz ve davranışlarımızın ve tutumlarımızın uzun vadeli etkisini düşünemiyoruz. Bu bakış açısı, stratejiyi düşüncemizden çıkarır.

Her zaman yaptığımız şeyi, ileriye dönük çözümleri, yarının sorunlarıyla ilgisiz hale getirebilecek değişen koşullara aldırmadan yapmaya devam etmeliyiz. Fırsatları görmezden geliyoruz ve yenilikçi, stratejik çözümlere zaman ayırmıyoruz. Maalesef hedefimiz bir sonraki krizden kurtulmak oluyor. Bugünü, geleceğin pahasına yönetiyoruz.

Stratejik Düşünme Becerilerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? >>

Stratejik Zihniyet

Startejik Liderlik - Gerçek şu ki, geleceğe bakmak için düzenli bir fırsat yaratmak için bilinçli bir seçim yapmalıyız.

Bilgi çağında çalışanların karşılaştığı genel zorluk, hiç kimsenin bize stratejik konuları ele almamız için zaman vermemesi veya zaman ayırmamız için bizi cesaretlendirmemesidir. Gerçek şu ki, geleceğe bakmak için düzenli bir fırsat yaratmak için bilinçli bir seçim yapmalıyız. Vites değiştirmeli, yavaşlamalı ve zihnimizi düzenli olarak geleceğe odaklamalıyız.

  • Stratejik bir zihniyet geliştirdiğinizde, eğrinin ötesinde düşünmenize ve planlamanıza izin veren bir disiplin modeli oluşturursunuz. Bir rakip stratejik konumunuzu tehdit ettiğinde planlı bir yanıt öngörür ve hazırlarsınız. Hoş olmayan sürprizleri, yangınla mücadeleyi ve olumsuz sonuçları ortadan kaldırırsınız. Etkinliğinizi artıracak ve maliyetleri düşürecek yeni teknolojiler, yöntemler veya yaklaşımlar belirlersiniz.

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir? – Stratejik bir yaklaşımla, günlük aciliyetlerinizi güvenle bir kenara bırakacak ve ufka bakacaksınız. Kendiniz, ekibiniz ve tüm organizasyonunuz için sayısız avantajlar yaratacaksınız. Stratejik bir zihniyet, değer yaratmanızı sağlar. Kuruluşunuzun şimdi ve gelecekte hayatta kalması ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu materyalleri edinmenize olanak sağlar.

Strateji gördüğünüz gibi, hayatınızın her alanında size yardımcı olacaktır. Hemen kendinizi bu konuda geliştirmeye odaklamalısınız. Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.